Ceny drastycznie pójdą w górę. Podwyżki uderzą po kieszeniach starogardzian

  • 05.12.2019, 12:30 (aktualizacja 05.12.2019, 12:39)
  • redakcja
Ceny drastycznie pójdą w górę. Podwyżki uderzą po kieszeniach starogardzian

Podziel się:

Oceń:

Ostatnia Sesja Rady Miasta nie była zbyt optymistyczną z punktu widzenia mieszkańców. Radni poparli wiele uchwał, za które – w pewnym sensie – zapłacą wszyscy mieszkańcy miasta. W górę pójdą ceny biletów, wzrosną koszta odbioru odpadów, a także podrożeją opłaty parkingowe. Pracownicy Magistratu uzasadniają decyzję tym, że od wielu lat ceny były niezmienne. Czy takie uzasadnienie przekonuje mieszkańców?

Za bilety zapłacimy więcej
Podczas środowej sesji (27 listopada), radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia cen biletów komunikacji miejskiej. Oznacza to, że już wkrótce podróżni  zapłacą znacznie więcej. Ceny biletów normalnych pójdą w górę aż o 60 groszy, z 2,20 zł na 2,80 zł.  Za bilety ulgowe przyjdzie nam zapłacić 1,40 zł (do tej pory 1,10 zł. Oznacza to podwyżkę o 30 groszy.
- Za przewóz zwierząt oraz dodatkowego bagażu podróżni zapłacą jak za bilet normalny. Przewóz wózka inwalidzkiego lub dziecięcego będzie bezpłatny. Pełnopłatne bilety sieciowe, które obejmują wszystkie linie przez cały miesiąc, kosztować będą 88 zł, a ulgowe 44 zł. Bilety miesięczne na dni robocze zostaną zlikwidowane – mówią pracownicy magistratu. - Podwyżka cen biletów i innych opłat wynika ze zwiększonych kosztów działalności Miejskiego Zakładu Komunikacji funkcjonującego jako zakład budżetowy – dodają.


Jednym dali, drugim zabrali?
Przypomnijmy, że ceny biletów od 2011 roku były niezmienne.
- Mamy jedne z najtańszych biletów na Pomorzu, a także na terenie całego kraju – zauważył podczas sesji radny Marek Jankowski (pracownik MZK).
- Szacuje się, że z tytułu tych podwyżek MZK uzyska 330 tys. zł w ciągu roku – mówił Janusz Karczewski, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego.
Za podwyżką zagłosowało 13 radnych (Anna Benert, Artur Cybula, Anna Gdaniec, Dorota Glanert, Jarosław Janaszek, Marek Jankowski, Kazimierz Konkel, Martyna Sibida-Łangowska, Brygida Nowacka, Daniel Olszewski, Wojciech Pielecki, Mieczysław Płaczek oraz Jan Strzelczyk). Przeciwko tej uchwale zagłosowało 4 radnych (Ryszard Brzycki, Tomasz Cylkowski, Małgorzata Grzecznowska, a także Marek Konkolewski. Głosu nie oddali: Jarosław Krzemiński i Sebastian Kucharczyk. Zbigniew Kotlewski i Sławomir Ruśniak nie byli obecni na sali podczas głosowania.
Wielu mieszkańców uważa, że podwyżki spowodowane mogą być wprowadzeniem darmowej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych. Przypomnijmy, że według szacunków, darmowe przejazdy dzieci kosztować będą miasto od 600 do nawet 800 tys. złotych rocznie.
- To było oczywiste, że komuś trzeba zabrać, żeby dać komuś innemu – komentują rozgoryczeni podróżni.

 

Nowa SPP
Podczas środowego posiedzenia radni zatwierdzili wyższe stawki opłat za parkowanie w Stargardzie. Rozszerzono Strefę Płatnego Parkowania oraz wyznaczono na terenie miasta dwa parkingi niestrzeżone płatne.
- Ma to zwiększyć dostępność miejsc postojowych w pobliżu centrum miasta – tłumaczy Magdalena Dalecka, rzecznik prezydenta miasta. - Nowo wyznaczana Strefa Płatnego Parkowania (SPP) obejmie obszar ograniczony ulicami: Kanałową, Olimpijczyków Starogardzkich, Sobieskiego, Kościuszki, Chojnicką i rzeką Wierzycą oraz ulicą Gen. J. Hallera. Dodatkowo około 110 miejsc postojowych: 55 przy ul. Olimpijczyków i 65 w pobliżu Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera zostanie objętych strefą płatnego parkowania – wyjaśnia.


Zapłacimy 100 proc. więcej?
Kierowco, płać i płacz

Zmianie ulegną dotychczasowe opłaty za parkowanie w mieście. W Strefie Płatnego Parkowania minimalna stawka za pierwsze pół godziny parkowania wyniesie 1 zł, każda kolejna rozpoczynająca się godzina postoju będzie kosztować aż 2 zł. Na Rynku, przed Ratuszem, opłata za pierwsze pół godziny wyniesie 1,5 zł, a każda kolejna rozpoczynająca się godzina postoju będzie kosztować 3 zł. Przed Starogardzkim Centrum Kultury i na terenie Parku Nowe Oblicze (PNO) pierwsze pół godziny postoju będzie bezpłatne, a za kolejną rozpoczynającą się godzinę kierowcy zapłacą 2 złote.


„Zależy nam na większej rotacji”
Zdaniem władz miasta, wszystkie wyznaczone tereny płatnego parkowania charakteryzuje duże natężenie ruchu z minimalną rotacją parkujących pojazdów.
– Mieszkańcy często zostawiają na tych parkingach auta na kilka godzin, co blokuje dostęp do znajdujących się w ich pobliżu lokali usługowych, sklepów, zakładów itp. dla większej liczy mieszkańców. Nowe wyższe stawki opłat za parkowanie w mieście ma zwiększyć rotację. Zależy nam na tym, aby zwiększyła się dostępność miejsc postojowych zwłaszcza w centrum Starogardu - wyjaśnia wiceprezydent Tadeusz Błędzki.
Godziny płatnego postoju bez zmian
Zmiany dotyczące godzin parkowania nie ulegną zmianie. Kierowcy płacić będą od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00.
Przed SCK i na terenie PNO za parkowanie zapłacimy od godz. 9.00 do 16.00.
W weekendy oraz święta parkingi pozostaną darmowe.
- Emeryci i renciści nadal będą korzystać z 50 proc. rabatu, natomiast nieodpłatnie z wyznaczonych miejsc korzystać mogą inwalidzi, kierujący pojazdem przeznaczonym do przewozu osób z niepełnosprawnością – mówią pracownicy magistratu.

Posesyjne komentarze kubów PiS i PO

Stanowisko klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości
- Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które wszystkim kojarzą się z miłą, rodzinną atmosferą, pełną życzliwości i nadziei na nowy, lepszy rok. Święta to także czas prezentów, na które czekają z niecierpliwością niemal wszyscy, bez względu na wiek. Niestety, tegoroczne święta w Starogardzie Gdańskim będą miały wyjątkowo gorzki smak, a zamiast prezentów mieszkańcy Starogardu powinni spodziewać się rózg, i to wielu – w postaci serii podwyżek, które w ostatnią środę uchwalili radni miasta z klubu Nasz Starogard wraz z Prezydentem Miasta – Januszem Stankowiakiem.
    Drastycznie podniesione zostaną opłaty za wywóz nieczystości.  Podwyżki nie ominą także pasażerów korzystających z miejskich autobusów w Starogardzie Gdańskim. Od nowego roku cena normalnego biletu wzrośnie o blisko 30 proc. Jak to się odbije na kieszeni przeciętnego pasażera? Przy codziennym dojeżdżaniu do pracy tam i z powrotem w skali miesiąca będzie to koszt ok. 20 złotych, co w skali roku daje łącznie 240 złotych podwyżki! To wszystko? Niestety nie, radni miejscy z klubu Nasz Starogard uchwalili także podwyżki za korzystanie z miejsc parkingowych zlokalizowanych w strefie płatnego parkowania, powiększając jednocześnie zasięg tej strefy.
Wzrosną także opłaty za parkowanie w kolejnych godzinach. Podsumowując, przeciętny mieszkaniec Starogardu posiadający średnie mieszkanie, który dojeżdża do pracy autobusami MZK i od czasu do czasu parkuje auto w strefie płatnego parkowania w przyszłym roku musi przygotować się na opłaty wyższe o ok. 60 zł miesięcznie, co w skali roku wyniesie bagatela 600 zł! - wyliczają radni.

Miasto zaciągnie 10 milionów kredytu?
Zdaniem radnych lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, drakońskie podwyżki znacznie uderzą po kieszeni przeciętnego mieszkańca.  
- Nie zgadzamy się także, na podwyżki i fatalny, wręcz niesprawiedliwy przelicznik ustalania opłat za wywóz nieczystości, który dyskryminuje osoby posiadające większe mieszkania lub domy jednorodzinne. Dlaczego mają płacić więcej za to, że ciężko przez całe życie pracowali na swoje mieszkania? Przyjęcie metrażu mieszkania, jako wyznacznika ustalania opłat za wywóz nieczystości jest sprzeczny z istotą problemu, jakim powinno być realne zbadanie, kto i ile odpadów generuje. Wielość mieszkania nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia – rozważają w rozmowie z nami radni Tomasz Cylkowski i Sebastian Kucharczyk.
Jak mówi Sebastian Kucharczyk, radni PiS-u będą walczyć o urealnienie, a co za tym idzie obniżenie miejskich opłat.
- To niebywałe, że Prezydent Miasta przygotował cały pakiet podwyżek, przy jednoczesnym ogłoszeniu, że miasto zaciągnie kredyt na kwotę 10 mln zł. Pytam się publicznie pana Prezydenta: Kto zatem zapłaci za ten kredyt i na co zostanie zaciągnięty? Skoro miasto osiąga sukcesy i otrzymuje nagrody to dlaczego musi zaciągać kredyty i podnosić opłaty dla mieszkańców – podsumowuje Sebastian Kucharczyk.

„Oportunizm się mści”
Lokalna Platforma Obywatelka uważa zaś, że podwyżki to wina rządów obecnego prezydenta oraz Prawa i Sprawiedliwości.
- Podwyżki opłat za śmieci, parkingi i bilety to nieunikniona konsekwencja wieloletniej współpracy prezydenta Janusza Stankowiaka z PiS-em. To cieszący się dużym poparciem wyborców a asekuracyjnie milczący włodarze miast i miasteczek w ostatnich wyborach parlamentarnych, swoją postawą spowodowali minimalne zwycięstwo PiS-u. Już wtedy wiadomo było, że za ich obietnice wyborcze w głównej mierze zapłacą samorządy i ich mieszkańcy. No i płacą. Te wyższe opłaty zasypują tylko część dziury w budżecie miasta powstałej w związku z rozdawnictwem rządu – mówi jeden z liderów Platformy w Starogardzie. - Przed nami zapewne podwyżki za wodę, kanalizację, gaz i prąd. Radni Koalicji Obywatelskiej za tymi podwyżkami nie głosowali i są im zdecydowanie przeciwni. Można było ich uniknąć. Wystarczyłoby kilka artykułów w propagandowym piśmie „Starogardzki Ratusz” pod tytułem: „Za obietnice wyborcze PiS-u zapłacą mieszkańcy Starogardu”, tłumaczących te proste zależności finansowe i teraźniejszość mogłaby być inna. Oportunizm się mści – podsumowują.

Komentarza nie udzieliło nam Stowarzyszenie Nasz Starogard.

Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

_redakcja

Komentarze (63)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jola
jola 26.12.2019, 16:19
narobili ci radni-nieporadni niezłego dziadostwa
kazimierz
kazimierz 21.12.2019, 19:23
wszyscy radni zawiedli wyborców , nie tylko ci od pisuarów , chociaż ci ostatni są najgorsi !!! , a takie złote góry obiecywali...
hela
hela 21.12.2019, 20:03
skarbówka powinna dokładnie prześwietlić ich oświadczenia majątkowe , a mają za uszami...
kicias
kicias 17.12.2019, 13:56
Radni z mojej okolicy mnie zawiedli. Pan Wojtek za podwyżkami a Pan Sebastian nie oddał głosu- co to oznacza?
luiza
luiza 17.12.2019, 10:32
sami wybraliście sobie takich radnych , oni tylko biorą kasę za nieróbstwo -skandal !
joanna
joanna 15.12.2019, 11:11
jacy radni i ich wirtualne obietnice , takie realne podwyżki , dziadostwo jak zawsze !!!
leonid
leonid 14.12.2019, 20:00
kiedy przestaniecie dotować kościelnych złodzieji i pedofilów ? , ani grosza dla tych zboków i ich parafii , niech zaczną uczciwie zarabiać na życie i swoje ***y , niech płacą podatki !!!
mieszkaniec
mieszkaniec 12.12.2019, 16:17
takich mamy radnych , najpierw sobie podnieśli diety(za nieróbstwo) , to teraz mieszkańcy muszą za wszystko zapłacić...
Gal
Gal 10.12.2019, 19:30
Odnośnie śmieci trzeba sobie zadać zasadnicze pytanie. Kto najkorzystniej wychodzi przy tym sposobie naliczania? Mieszkańcy bloków? Dlaczego akurat ten sposób wybrał NS? To już trzeba prześledzić poszczególnych członków partii i rodziny. Tak, partii 😉
kurd
kurd 11.12.2019, 15:37
A który z tego całego Naszego Starogardu jest niby za mieszkańcami bloków, że tak Gal piszesz?
Patrycja Rondel
Patrycja Rondel 10.12.2019, 18:07
A co z filmem o Szpęgawsku? Była jakaś premiera w kinie i tyle. Żadnych płyt, żadnych streamów on-line, nawet na Torrentach cisza.
xcxc
xcxc 08.12.2019, 19:06
Zgadzam się, że to nie metry kwadratowe lokali tworzą odpady lecz ludzie bardzo krzywdzi 2 osobowe gospodarstwa we własnych domkach. Nie rozumiem dlaczego w ogóle jest podwyżka. Mamy jedne z najwyższych stawek w kraju, a ktoś się chwalił niedawno, że po wyjściu z Wierzycy stawki spadły. Pytam się ile, bo w moim przypadku to była 1 złotówka. Dlaczego im bardziej segregujemy, tym więcej płacimy? W tym chorym kraju wszystko stoi na głowie. Myślę również podobnie jak przedmówca, że darowanie darmowych przejazdów uczniom, a podwyższenie wszystkim innym jest chore. Chyba źle umieściłam swój wybór.
była
była 09.12.2019, 08:12
Główna siła i koło napędowe urzędu jest już w Czersku. Po tych trzech co teraz zostali to nie ma się raczej czego spodziewać. Obawiam się, że dla mieszkańców Starogardu nadchodzą ciężkie czasy. Nie zmienią tego żadne cudowne artykuły jednej pani o tym jaki to Starogard piękny. Teraz powinno być jaki to on drogi.
JBT to pozer a nie "siła fachowa"
JBT to pozer a nie "siła fachowa" 09.12.2019, 12:02
Bredzisz ta "siła napędową" przez 4 lata była szkodnikem. Taki z niego fachowiec i inżynier jak z koziej d... torba podróżna. Zostawił po sobie tylko zadowolenie wielu iż wrócił do Czerska a Stankowiakowi i swojemu następcy będącemu faktycznie fachowcem postępowania w Prokuraturze za samowole budowlane. "Fachowiec" z Czerska rozpoczął swoje popisy od nielegalnej toalety na Rynku aby kontynuowac przy modernizacji Rynku, przebudowie AWP, remoncie parku. Nowy temat dotyczący tej "siły fachowej" to piwnice pod chodnikami Rynku. Piwnicami czasem o nieciekawy stanie technicznym stropów. "Siła fachowa" nie chciała się tym zająć przy budowie chodników pomimo iż o tym wiedział.
była
była 09.12.2019, 13:26
"będącemu faktycznie fachowcem" hmmmmm. Dobre. Dwa słowa - inkubator przedsiębiorczości. Mówi ci to coś?
karol
karol 08.12.2019, 19:48
xcxc skoro stać kogoś żeby w domku jednorodzinnym mieszkać w 2 osoby to niech płaci, takie jest ich myślenie.Dlaczego są podwyżki, chyba chciałaś napisać?.Podwyżki są po to żeby Politycy, urzędasy, nieroby mogli żyć na nasz podatników koszt.Jeśli potraficie ludzie myśleć i liczyć to sobie policzcie ile procent swoich dochodów zostawiacie w składkach, podatkach, vacie itp.Jeśli uczciwie pracujesz i to sobie podliczysz to dojdziesz do wniosku że ten ustrój to z demokracją nie ma nic wspólnego ale z niewolnictwem.Wolny człowiek uczciwie pracuje, uczciwie zarabia i żyje na jakimś poziomie, a niewolnik tyra na swojego pana który zabiera mu większość i zostawia na jedzenie.
xcxc
xcxc 08.12.2019, 20:45
Przepraszam, ale domki to nie hotele, więc gdy dzieci dorosną starzy zostają sami.To, że wyliczasz ile oddajemy, niczego nie zmienia. Naszym włodarzom nagle się ubzdurało, że trzeba nas jeszcze bardziej oskubać bo... dawno nie zmieniano cen. Kogo myśmy wybrali?!! Pogonić towarzystwo zanim wszystko zepsuje
Kasia
Kasia 08.12.2019, 17:19
Darmowa komunikacja dla szkół podstawowych a ludzie Ci co mają grupe niepełnosprawności to muszą płacić za bilet ulgowy gdzie tu rozum to jest hamstwo.
:)))
:))) 08.12.2019, 20:48
no nie wiem... wielu nie płaci i ich opiekunowie te z nie. A jak przeczytasz w regulaminie MZK o wszystkich zwolnionych z opłat, to okazuje się, że w tym małym mieście większość nie płaci
KASIA
KASIA 08.12.2019, 17:18
Darmowa komunikacja dla szkół podstawowych a ludzie Ci co mają grupe niepełnosprawności to muszą płacić za bilet ulgowy gdzie tu rozum to jest hamstwo.
Henryk
Henryk 08.12.2019, 12:55
Polska bezgotówkowa, kolejny krok do kontroli Pana nad swoimi niewolnikami.PPK to samo dojenie kasy uczciwego podatnika.Żal mi was którzy głosujecie na takich.Lenie co mogą a nie chcą pracować nie macie za grosz honoru, mi by było po ludzku wstyd ale co to honor i wstyd patologia takich słów nie zna.
Jerzy
Jerzy 08.12.2019, 12:41
Obudzicie się, jak zabraknie pieniędzy i konta wam wyczyszczą.Złoto podzielone między siebie Pisowcy?.W normalnym kraju każdy zdrowy człowiek pracuje na siebie i swoją rodzinę, a u nas pracujesz na patologie i finansujesz jej czynsze, prąd, jedzenie i paczki na świeta.Za kryzys zapłacą właściciele firm i pracownicy pamiętajcie.Zapytaj tego od miski ryżu czemu nie obniża podatkó i nie angażuje do pracy bezrobotnych, bo ich nie można zmuszać do pracy, ale pracującego do tyrania na nich to tak.
bronek
bronek 08.12.2019, 08:30
pislamiści , kiedy złodzieje z waszych szeregów pójdą siedzieć , co z banasiem i jemu podobnymi ??? , kiedy rozliczone zostaną pedofilia i złodziejstwo w kk ???
neo
neo 07.12.2019, 19:12
Czemu nie wprowadzą płatnego parkingu dla pracowników starostwa i urzędu miasta? Pracownicy szpitala płacą za parking.
kinga
kinga 08.12.2019, 08:32
racja , niech płacą jak wszyscy , nie ma świętych krów - bezczelni kolesie z w/w bandy
student
student 06.12.2019, 20:39
500+ rząd daje to samorządy muszą porobić podwyżki.
Głosujcie dalej na PiSlam to z Polski stanie się bankrut.
tt
tt 07.12.2019, 12:48
A co mnie Pis do podwyżek które robi w Starogardzie Nasz Starogard ? Wydają kasę na prawo i lewo w Starogardzie - bez jakichkolwiek oszczędności to i muszą robić podwyżki !!!!
Cieszy mnie informacja kto był a kto nie był za podwyżkami !!!!
Całe szczęście że ci na których głosowałem - więc mam czyste sumienie ! A ci co na nich głosowali to teraz wiedzą jaki błąd popełnili! Bo tylko wydają i wydają bez jakichkolwiek oszczędności !!!!!
myśl
myśl 07.12.2019, 20:24
ale ty drętwo myślisz,samorządy są pod ścianą bo PiS rozdaje pieniądze na lewo i prawo na 500+ i dla rydzola obrzydliwego spasłego ***a, to i samorządy przez to robią podwyżki, tak jest w każdym mieście :)
Obywatel
Obywatel 08.12.2019, 13:24
To ty zacznij myśleć januszek kupuje drogie auta to trzeba podwyżki zrobić a potem najłatwiej zgonić podwyżki na logoś kto nie wydaje kasy na miejscu !
kiker
kiker 07.12.2019, 14:18
Dokładnie. Najpierw barany głosują bez namysłu za darmowymi przejazdami mzk dla dzieci a później kombinują jak załatać dziurę w kasie mzk, No i wymyślili.... A co zrobił na 1 sesji rady miasta nasz starogard.... przegłosował 500zł miesięcznie podwyżki dla radnych!!! Ciekawe jakie nagrody sobie w tym roku wypłacą w spółce stary las.... he he
-500 i - 1500
-500 i - 1500 07.12.2019, 20:38
Warto sprawdzić i podać kto był pomysłodawcą bezpłatnych przejazdów autobusami MZK i kto poparł w głosowaniu ten populizm
Nic nie ma za darmo. Przejazdów liniami MZK też nie było i nie ma za darmo. Jeśli ktoś coś dostaje nieodpłatnie to inny/inni za to zapłacą. Teraz wystawiany jest właśnie rachunek dla zobligowanych do płacenia. Populisci radni nie wiedzą iz MZK to zakład budżetowy. Taki zakład musi zgodnie z prawem pokryć koszty działania co najmniej w 50 % własnymi dochodami. Dotacja z budżetu miasta nie może przekroczyć 50 %. Jest oczywiste iż cześć radnych dla własnej promocji i populizmu przyczyniła się do obecnych działań i pogłębienia finansowego problemu w MZK. Proponuję wiec aby radni pomogli finansowo obnizajac swoje diety o 500 zł miesięcznie. 21 radnych x 12.m-cy x 500 zł to 126000 rocznie. Prezydenci też powinni się włączyć do obniżki wynagrodzeń bo nie wybili radnym głupoty z lepetym.
Ich, nie mój Starogard
Ich, nie mój Starogard 08.12.2019, 22:01
Januszowi jego poplecznicy podpowiedzieli nieodpłatne przejazdy jako element kampanii wyborczej. Radni Jego Starogardu posłusznie to poparli przy wsparciu pisiorow. Teraz są tego efekty. Dlaczego (niedo)rzecznik Stankowiaka milczy w temacie działań Prokuratury dotyczących przebudowy Rynku, Aleji W. P. i parku?. Suweren ma prawo wiedzieć komu dali władze.
wybor
wybor 09.12.2019, 08:18
A co tam niby prokuratura robi?
Ich a nie mój Starogard
Ich a nie mój Starogard 09.12.2019, 11:27
Zajmuje się nielegalnie prowadzonymi robotami (niezgodnie z pozwoleniami na budowę i objętym nimi projektami technicznymi), prowadzeniem robót bez uzgodnień z Konserwatorem Zabytków. Mało?. Główny sprawca to "fachowa siła" z Czerska, Teraz, na szczęście od roku, znowu w Czersku.
wybor
wybor 09.12.2019, 13:28
A dlaczego mieszkańcy nic o tym nie wiedzą ? Oby się nie okazało, że trzeba będzie kary płacić, jak kiedyś za polsat.
Tw
Tw 09.12.2019, 14:35
Zapytaj niedorzecznika w Urzędzie Miasta. Masz prawo do. Informacji publicznej. O przebiegu postępowania nie możesz uzyskać informacji ale o fakcie prowadzenia jak najbardziej.
widełki
widełki 06.12.2019, 14:36
pisuary , ile takich banasiów jeszcze w oborze macie ?
rozalia
rozalia 06.12.2019, 17:10
co na to jarek zawsze dziewica - kłamczyński ???
kociewiak
kociewiak 06.12.2019, 11:52
złodziejskie i kłamliwe pisiory - WON i nigdy nie wracajcie...
kamila