Spektakl w wykonaniu Doroty Landowskiej

  • 01.12.2019, 09:00
  • redakcja
Spektakl w wykonaniu Doroty Landowskiej

Podziel się:

Oceń:

5 i 6 grudnia zobaczymy w Starogardzie Gdańskim monodram „STRYJEŃSKA. Let’s dance, Zofia!”, w głównej roli – starogardziankę Dorotę Landowską. Aktorka wciela się w postać Zofii Stryjeńskiej – ekscentrycznej malarki XX wieku. Monodram to efekt pracy międzynarodowych artystów. Jest teatralną, dokumentalno-filmową oraz muzyczną podróżą po życiu pod prąd – pełnym pasji, namiętności i wewnętrznych rozterek bohaterki.

Historia, którą zobaczymy w sali Dworca PKP, to opowieść o życiu Zofii Stryjeńskiej, jej wielkiej miłości do męża Karola i marzeniu o rodzinnym gnieździe, przy jednoczesnej potrzebie samotności, w której Stryjeńska spełniałaby się jako malarka. Nieustannie rozdarta pomiędzy miłością do męża i sztuki, Zofia oddaje dzieci na wychowanie Żańci brzyduli, czyli swojej bratowej. Pracuje jak w obłędzie: nie je, nie myje się. Wystawia obrazy w Polsce i na świecie. Wykonuje ilustracje do książek – do „Trenów” Kochanowskiego, „Sielanek” Szymonowica, „Monachomachii” Krasickiego, wierszy Przerwy-Tetmajera. Tworzy scenografie i projekty kostiumów do baletu Szymanowskiego „Harnasie”. Maluje polichromie. Tworzy wnętrza statków „Piłsudskiego” i „Batoryego”. Żyje pełną piersią, pragnąc by życie było jak szalony taniec. Niestety dobre czasy mijają szybko. Traci syna Jacka. Osamotniona Zofia tuła się po hotelach i wynajmowanych pracowniach, żyje jak kloszard, pożycza pieniądze, zastawia obrazy i garderobę, chronicznie bieduje. Wybucha wojna. Zofia trzyma się Polski, choć ma szwajcarski paszport. Próbę wyjazdu podejmuje dopiero wówczas, gdy do Krakowa wkraczają Rosjanie.

Dorota Landowska urodziła się i wychowała w Starogardzie Gdańskim. Tu ukończyła szkołę podstawową i I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w 1992 roku w warszawskim Teatrze Powszechnym rolą Heleny w „Śnie nocy letniej”. Do 1999 roku współpracowała z Teatrem Powszechnym. Od 1999 do 2012 roku związana była z Teatrem Narodowym w Warszawie. Obecnie gra w stołecznym Teatrze Studio. W życiu prywatnym – żona aktora Mariusza Bonaszewskiego oraz mama – Marii i Stanisława.
Na spektakl „Stryjeńska. Let’s Dance Zofia” zaprasza Starogardzkie Centrum Kultury i Gmina Miejska Starogard Gdański. Widzowie będą mogli go obejrzeć 5 grudnia i 6 grudnia o godz. 18:00. Oba przedstawienia odbędą się w Sali na piętrze Dworca PKP.
Wstęp wolny – po wcześniejszym zarezerwowaniu i odebraniu wejściówki w recepcji Starogardzkiego Centrum Kultury. Liczba miejsc ograniczona!

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe