"W przyszłym roku nasi mieszkańcy zaoszczędzą na rachunkach"  

  • 29.11.2019, 12:08 (aktualizacja 29.11.2019, 12:12)
  • redakcja
"W przyszłym roku nasi mieszkańcy zaoszczędzą na rachunkach"  

Podziel się:

Oceń:

Urząd Gminu podpisał z wykonawcą umowę na dostawę i montaż 98 zestawów paneli fotowoltaicznych. Ich instalacja pozwoli obniżyć rachunki za prąd.  Montaż rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

- Smog, niska emisja, pyły zawieszone to problemy, które w równym stopniu dotykają nas wszystkich, dlatego dbałość o środowisko to jeden z naszych priorytetów. Warto przypomnieć, że tylko w tym, kończącym się, roku zaplanowaliśmy na ten cel około 18 mln zł – mówi Magdalena Forc-Cherek, Wójt Gminy Starogard Gdański.

 

Inwestycja ta jest bardzo potrzebna i oczekiwana. Lista chętnych na instalację 98 zestawów paneli o mocy od 2,12 kWp do 5,035 kWp zapełniła się już dwa lata temu. Kolejne kroki zostaną podjęte w przyszłym roku. Na przełomie lutego i marca zorganizowane zostanie spotkanie wykonawcy z mieszkańcami. Będzie można wówczas dowiedzieć się dokładnie o terminy i przebieg montażu.

 

Działanie tego typu instalacji jest bardzo proste. W panelach znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. Pod wpływem działania promieni słonecznych dochodzi w nich do tzw. efektu fotowoltaicznego. W konsekwencji powstaje prąd stały, która następnie trafia do tzw. Falownika. Jest to urządzenie, które przekształca prąd stały w przemienny, pozwalający zasilać urządzenia elektryczne w domu lub firmie. Pozyskana dzięki panelom słonecznym energia „wypiera” prąd sieciowy gwarantując, że w pierwszej kolejności będzie wykorzystany ten z fotowoltaiki.

 

- Biorąc pod uwagę zdolność zestawów do produkcji prądu oraz jego obecną cenę, mieszkańcom inwestycja powinna zwrócić się szacunkowo w ciągu 12 miesięcy – wyjaśnia Piotr Jacewicz, prezes firmy Sanito.

 

Inwestycja to efekt współpracy z gminą Bobowo, z którą w 2017 roku złożyliśmy wspólnie wniosek "Ochrona powietrza poprzez montaż odnawialnych źródeł energii u mieszkańców Gmin Starogard Gdański i Bobowo”. Projekt – poza fotowoltaiką – zakłada instalację u naszych mieszkańców, m.in. 69 kolektorów słonecznych do grzania wody, 32 pomp ciepła i 44 kotłów na biomasę. Łączny koszt projektu to ponad 4,2 mln zł.

 

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rogal
Rogal 08.12.2019, 23:12
Na co bylo zaplanowane 18 mln zł. Pani Wojt majaczy budzet Gminy to jakies 60 mln i 30 procent wydala na walke ze smogiem. Na walke ze smogiem ,nie liczac tego programu ktorego sponsorem jest marszakek, urzad wydal moze 200000 zl. W calym artykule nie ma mowy o faktycznym sponsorze tego zadania. Urzad Marszalkowski dotuje chyba 80% kwoty UG Starogard z lubiaca przypisywac sobie zaslugi Pania Wojt daje 5 do 10 % reszte placa mieszkancy
U
U 29.11.2019, 18:13
To jakaś piramidalna bzdura. Spółki skarbu państwa muszą zarabiać na swoje wypłaty.Tyle ile potrzebują kasy tyle im klienci muszą zapłacić.A że to monopolista... rachunki więc będą rosły niezależnie od tego skąd się tą energię pozyskuje.
Czerpanie energii ze słońca czy wiatru to jedno a wysokość rachunków za prąd to zupełnie inna sprawa.
Karol Hamburgier
Karol Hamburgier 29.11.2019, 14:45
"W przyszłym roku nasi mieszkańcy zaoszczędzą na rachunkach" - na czym? Chyba, że zamiast autobusem będą jeździć rowerem, a ewentualny samochód będą parkować na terenie gminy i do centrum... rowerem :D
Syla
Syla 30.11.2019, 22:24
Panie Karolu zaparkować samochód w centrum to nie takie proste ...czasem można jeździć w kółko bez znalezienia miejsca A myśl o porzuceniu autobusu prawidłowa bo bilety przecież w górę idą ale to pewnie ze względu na to że dzieci szkolne mają mieć bezpłatny dlatego komuś trzeba było podnieść ...

Pozostałe