Nie ma zgody na atakowanie policjantów!

  • 22.11.2019, 22:35
  • redakcja
Nie ma zgody na atakowanie policjantów!

Podziel się:

Oceń:

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz kierownictwo polskiej Policji stanowczo sprzeciwiają się atakowaniu policjantów w jakiejkolwiek formie - czy to fizycznej, czy poprzez hejt i wyzwiska.

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce po interwencji przeprowadzonej przez policjantów i zakończyły się śmiercią mieszkańca Konina, pragniemy podkreślić, że zdecydowana większość społeczeństwa zachowuje w obliczu tej tragedii właściwą postawę. Charakteryzuje się ona spokojnym oczekiwaniem na oficjalne ustalenia śledczych i jest daleka od jakichkolwiek domysłów, niepopartych żadnymi dowodami.

Niestety część osób, nie potrafiąc uszanować zarówno tragedii rodziny, jak i codziennej, ciężkiej, często ofiarnej służby policjantów, już zdaje się wydała wyrok na policjanta, który podczas interwencji użył broni palnej.

Zdecydowanie przeciwstawiamy się takim zachowaniom, jasno podkreślając, iż nie ma przyzwolenia Komendanta Głównego Policji ani kierownictwa polskiej i wielkopolskiej Policji na fizyczne i werbalne ataki na policjantów oraz propagowanie hejtu i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w Internecie.

Kierownictwo Policji od początku wspiera i będzie wspierać policjanta, który przeprowadzał interwencję wobec 21-latka, zapewniając mu wszelką pomoc – również prawną i psychologiczną. Dalsze decyzje w tej sprawie będzie podejmowała niezależna Prokuratura i ewentualnie Sąd, które z pewnością nie będą się kierować zachowaniami oraz opiniami pijanych i agresywnych chuliganów. W świetle prawa i oceny kierownictwa polskiej Policji nasz policjant jest niewinny, a przebieg podjętej interwencji  wyjaśni szczegółowe, niezależne śledztwo prowadzone przez Prokuraturę.

Każdy policjant kieruje się hasłem „Pomagamy i chronimy” zdając sobie sprawę, że narażając swoje życie służy obywatelowi. Użycie broni służbowej to ostateczność i występuje najczęściej w obronie własnej i innych osób. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko policjanci zobowiązani są działać zgodnie z prawem, ale i każdy obywatel ma również obowiązki określone w przepisach, w tym m in. obowiązek zachowania zgodnego z prawem.

Należy pamiętać, że każdy, kto podnosi rękę na policjanta, znieważa go lub oczernia w oczach opinii publicznej, powinien liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją  ze strony Policji.
 

insp. Mariusz Ciarka
Rzecznik Prasowy
Komendanta Głównego Policji

_redakcja

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bidulki
bidulki 26.11.2019, 09:47
Tytuł artykułu to zakłamywanie rzeczywistości skoro w na styku policjant-obywatel ofiary śmiertelne są po stronie tych ostatnich.
dziab dziab
dziab dziab 25.11.2019, 05:08
Moim zdaniem policjant ma winę.
W USA policjant też by zabił ? Co tu kolega za głupoty pisze.
Policjant mógł użyć paralizatora, pałki lub chwytów z ćwiczeń policyjnych JEŚLI został zaatakowany.
Ja nie chwaląc się oczywiście też w życiu może 2-3 razy uciekałem przed policją mając piwo w rece, bo chciałem oczywiście uniknąć mandatu. Nie chwaląc sięzawsze im uciekałem :).
I nie wyobrażam sobie by za takie coś miałbym dostać kulke w plecy.
adaś
adaś 26.11.2019, 03:57
dziab dziab witam dokładnie tak zgadzam się z tobą
ja
ja 25.11.2019, 13:47
A niby czemu policjant ma ryzykowac skoro zostal zaatakowany? Kula w leb i tyle. A skoro uciekasz to tez powinienes sie liczyc z tym ze zostaniesz postrzelony. Prawo jest prawem i nalezy go przestrzegac. Kula w leb nawet jesli uciekasz z powodu piwa. Do meneli strzelac bez ostrzezenia.
pan
pan 23.11.2019, 16:37
Dlaczego zablokowane komentarze pod wywiadem z Paulim??
Bożena
Bożena 23.11.2019, 17:34
Władza nie znosi krytyki.
leszek
leszek 23.11.2019, 16:25
Policja ???? Policję to mieliśmy cztery lata temu...teraz to jest milicja polityczna ..sama sobie na to zasłużyła pacyfikowaniem manifestacji pokojowych...podziękujcie pisowcom ze was tak wykorzystali...teraz to 20 lat wam nie starczy aby odzyskać prestiż i szacunek
T.k
T.k 24.11.2019, 09:43
Poszukaj aptece masc na bol du..py , ponoc pomaga
And
And 23.11.2019, 10:53
Śmiech na sali niech podadzą statystki ile % takich spraw jest umarzana wobec policjantów którzy nadużyli władzy bezprawnie ponad 90% prokuratura i policja to jedno. Spodziewałem się oświadczenia policji odwrotnego , że nie ma pozwolenia na zachowanie takie ze strony policji i że będzie piętnowane. Gdyby nie rozgłos w tej sprawie sprawa szybko została by umorzona już w pierwszym komunikacie policji mówiono ze policjant prawididlowo użył broń . A sprawa Stachowiaka i jego smierć na komisariacie? Takie komunikaty policji jak ten nic nie zmieni w procedurach i dalej będzie tak samo
Hgw
Hgw 23.11.2019, 08:02
M***CY
d-d
d-d 23.11.2019, 03:41
"niezależna Prokuratura i ewentualnie Sąd, które z pewnością nie będą się kierować zachowaniami oraz opiniami pijanych i agresywnych chuliganów"

"Każdy policjant kieruje się hasłem „Pomagamy i chronimy”
U nas to bardziej brzmi: karamy i szkodzimy.

"Należy pamiętać, że każdy, kto podnosi rękę na policjanta, znieważa go lub oczernia w oczach opinii publicznej, powinien liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją ze strony Policji"
Konsekencją będzie strzał z broni palnej w plecy !

Ludzie przypomnę, bo rzeczniczek bardzo stronniczo pisze.
3 młodych ludzi sobie stało. Policyjkka przyjechała i chciała ich wylegitymować. Nagle 21 latek zaczął uciekać, a policjant zamiast za nim pobiec wolał go ZABIĆ strzelając mu w plecy, za co powinien dostać z automatu dożywocie.
Całe szczęście, że podobno nieopodal była bardzo dobrej jakości kamera, więc bandyta raczej się nie wywinie.
gosc
gosc 24.11.2019, 12:09
W wielu państwach, a szczególnie w USA już za sam fakt próby ucieczki zostałby zastrzelony. Tu mamy przypadek próby napaści na policjanta.
Gość
Gość 24.11.2019, 12:48
W USA są Stany, gdzie sami Przedstawiciele Władzy zachęcają do zakupu broni.Jeśli ktoś wtargnie bez pozwolenia na twój teren lub do domu masz prawo jej użyć,a Policjant czy Szeryf jeszcze cie za to pochwali .W Polsce statystyczny Kowalski nie ma żadnych praw obrony, bo zaraz przekroczy środki obrony koniecznej.Przestępcy to wykorzystują i robią się coraz bardziej bezwzględni, a co lepszy to wejdzie ci do domu i jeszcze zrobi sobie jajeczniczkę a potem powie, że pomylił mieszkania.Poczytajcie sobie o Policjancie z Lipska który dostał nożem w szyje w czasie interwencjii i użył broni a potem wypisujcie swoje mądrości.Przegięcia są jak w każdym zawodzie chociażby wejście nie pod ten adres i agresywne zatrzymania nie tego kogo trzeba.
Jan
Jan 23.11.2019, 16:22
Odezwał się wszechwiedzący d-d reporter i farmazony wypisuje.Dlaczego dorosły człowiek ucieka?, to nie był dzieciak a facet w wieku 21 lat.Zatrzyma cie Policja do kontroli to co będziesz uciekał, znaczy, że albo jesteś poszukiwany, albo masz coś zakazanego przy sobie.Doczytaj się chłopczyku o tym jak uciekał, jak się potem odwrócił i miał nożyczki, ciekawe czemu, może na osiedlu wstęge miał przecinać?.No i najważniejsze wykryto przy nim zakazane środkiale o tym już nie wiesz ale dostępne jest ogólnie do wiedzy opinii publicznej
Hela
Hela 24.11.2019, 07:38
Ma Pan rację. To nie był dzieciak tylko dorosły mężczyzna. Uciekał bo miał coś do ukrycia. Oczywiście współczuje rodzinie zmarłego, jak również żal mi policjanta bo to dla niego teraz bardzo trudny czas

Pozostałe