piątek, 29 marca 2024 13:23
Reklama
Reklama
Reklama

Inwalidzi kontra kolej

Nie możemy przedostać się z dworca na peron – zaalarmowali nas zaniepokojeni Czytelnicy. Chodzi o naziemne przejście przez tory, które na co dzień jest zamknięte. Na przeszkodzie stoi bramka, do której klucze na co dzień dzierżą strażnicy miejscy. - Takie są przepisy, tu chodzi o bezpieczeństwo podróżnych – tłumacza pracownicy służby porządkowej.
Inwalidzi kontra kolej

Naziemne przejście od dworca PKP na pierwszy peron istniało od dawna. Nie było one niczym zabezpieczone a podróżni mogli śmiało przekraczać torowisko. Robiło tak mnóstwo osób, bo tak było po prostu wygodniej, lecz niekoniecznie bezpieczniej.


Nie pomyślano o osobach starszych?
W ostatnim czasie do naszej Redakcji zgłasza się wiele osób, które skarżą się na brak naziemnego połączenia pomiędzy dworcem, a czynnym peronem. Sytuacja ta zmieniła się wraz z remontem budynku PKP. Zdaniem części podróżnych - niekoniecznie na plus.
Sytuację potęguje prowadzony na pierwszym peronie oraz w tunelu remont.
– Teraz trzeba chodzić przez tunel, bo inaczej nie można dostać się na peron – mówi jedna z naszych Czytelniczek. – Pomyślano tylko o inwalidach, a gdzie tu osoby starsze, osoby wspierające się laską, czy kobiety z wózkami? Na bramce wisi numer, ale co z tego, jeśli nikt nie chce podjeść, a strażnicy mówią, że trzeba zgłosić się 48 godzin wcześniej. Nie rozumiem, dlaczego jest to rozwiązane w taki sposób, skoro wcześniej nie było żadnych wypadków w tym miejscu – zauważa.

Podróż należy zgłosić wcześniej
By sprawdzić, jak sytuacja ta wygląda w praktyce, wybraliśmy się na Dworzec PKP. Bramka faktycznie była zamknięta, a w pobliżu nie było żadnego dzwonka, którym inwalidzi mogliby przywołać pomoc. Na płocie wisi jednak tabliczka z numerem telefonu, pod który można zadzwonić, by uzyskać pomoc.
Naszym oczom ukazała się również informacja skierowana do osób niepełnosprawnych. Przedstawiciele przewoźnika informują, że osoby, które mają problem z poruszaniem się po dworcu, a także z wsiadaniem i wysiadaniem z pociągu mogą prosić o pomoc. Taką prośbę trzeba jednak zgłosić w czasie nie krótszym niż 48 godzin przed rozpoczęciem podróży.
Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zgłoszenie przez Internet. Potrzebujący pomocy mogą również poinformować przewoźnika telefonicznie lub bezpośrednio zadzwonić do straży miejskiej, która otworzy bramkę i udzieli wszelkiej pomocy.

Nieplanowane i pilne wyjazdy
A co, jeśli komuś wypadnie niespodziewany wyjazd? Takie pytanie zadaliśmy kasjerce, siedzącej w okienku.
– Najlepiej, jeśli podróżni zgłoszą chęć wyjazdu wcześniej, wtedy zawsze mogą liczyć na pomoc. Ciężko mi jednak powiedzieć, co z osobami, które będą musiały pilnie udać się w podróż – odpowiada nam miła pani, która dodaje, że większość osób zgłasza wyjazd znacznie wcześniej i zna procedury kolejowe.

„Staramy się pomóc każdemu,
kto oczekuje od nas pomocy”

Jak się dowiadujemy, w każdym mieście jest inaczej. W Starogardzie Gdańskim podróżnym pomagają pracownicy Straży Miejskiej. Postanawiamy odwiedzić ich siedzibę.
Okienko otwiera nam dyżurny, który tłumaczy, jakie są procedury, ale zaraz po tym dodaje, że strażnicy starają się pomóc każdemu, nawet jeśli nie jest to osoba niepełnosprawna, a np. kobieta z ciężkim wózkiem dziecięcym [...]

Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym numerze GK.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wojt 27.11.2019 10:19
jo a mój pies narobił na hodnik i zara mi dali mandat

tutam 25.11.2019 23:20
"Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!"

tt 25.11.2019 21:38
Śmiać mi się chce , czyli straż miejska jest po to by otwierać furtkę ? Czyli jednak straż zlikwidować a na dworcu zatrudnić dozorców , którzy dbali by o porządek i byliby odpowiedzialni za otwieranie furtki. No bo jak to są obowiązki straży miejskiej to raczej straż jest niepotrzebna !!!!!

ana 25.11.2019 13:22
Co najmniej dwa razy w tygodniu jadę pociągiem z niepełnosprawnym dzieckiem ,nie zdarzyło się , aby strażnicy mi nie pomogli , jeszcze raz serdecznie dziękuję. Co do trawnika przy Straży , dzisiaj się przyjrzałam , jest niewielki i zadbany.

likwidacja straży 25.11.2019 14:37
Sami sobie to napisaliście?

mieszkaniec 26.11.2019 15:03
chodzi o teren kiedys "zielony" od deorca do ul.skarszewskiej.

Lidia 26.11.2019 15:55
zanim napiszesz zorientuj się u zarządcy terenu co ma zamiar z nim zrobić

starszy 24.11.2019 22:43
A ja dziękuję strażnikom za udzieloną mi pomoc kiedy zasłabłem na peronie , gdyby nie ich obecność kto wie co by ze mną było

d-d 23.11.2019 03:18
bo po to oni są. - by być i pobierać kase z naszych podatków

mieszkaniec 22.11.2019 21:40
straż miejska jest bardzo pomocna szczególnie w odbieraniu kwiatów z kwiaciarni na ulicy Chojnickiej parkując na zakazie i włączając sygnały świetlne. Inna sprawą jest brak reakcji na parkowanie samochodów na już zniszczonych trawnikach w pobliżu dworca tuż pod nosem siedziby straży miejskiej. Wychodzą tylko na zewnątrz na papierosa.

student 24.11.2019 12:11
ciekawe gdzie przy samym dworcu jest trawnik?

mieszkaniec 24.11.2019 19:20
był bo został już zniszczony

Student 25.11.2019 07:30
Jakoś w życiu trawnika tam nie widziałem a często nlz dworca korzystam

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorskąAutor komentarza: IcemarkTreść komentarza: Nie brakuje tez prawicowych fanatyków to jeszcze bardziej smutneData dodania komentarza: 23.02.2024, 00:34Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: AdamekTreść komentarza: Wiem To jak jesteś z nami to mozesz kraść brać lapowki i nic Ci nikt nie zrobi. To słowa tego na N. PozdrawiamData dodania komentarza: 22.02.2024, 17:00Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Ty masz chyba coś z głową. Przecież nowy premier ma wiele do zaoferowania rolnikom. Wszystko zlikwidować doprowadzić ludzi do bankructwa bo niemcy muszą się bogaci nie Polacy.Data dodania komentarza: 22.02.2024, 16:56Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” Tuska
Reklama
Reklama