Betonowych lwów już nie będzie - „zostały zutylizowane”

  • 21.11.2019, 10:48 (aktualizacja 21.11.2019, 10:52)
  • redakcja
Betonowych lwów już nie będzie - „zostały zutylizowane”

Podziel się:

Oceń:

Co dalej z parkiem? - to pytanie zadają sobie od dawna mieszkańcy miasta, którzy coraz chętniej wybierają się na spacery do długo wyczekiwanego parku. Jest jednak kilka spraw, które nurtują wielu z nas. Postaraliśmy się rozwiać wątpliwości naszych Czytelników.

Jak informuje starogardzki magistrat, wszystkie prace budowlane w parku zostały ukończone. Spisano protokół odbioru końcowego, potwierdzający wykonanie pełnego zakresu prac zgodnie ze sztuką budowlaną.
- Przeprowadzono wszystkie niezbędne pomiary i badania oraz złożono oficjalny wniosek o pozwolenie na użytkowanie do nadzoru budowlanego. Po jego otrzymaniu, oficjalnie będzie można korzystać z parku – poinformowała nas Magdalena Dalecka, rzecznik prezydenta miasta.

Beton uległ degradacji
Podczas remontu niemałe kontrowersje wzbudziły zniszczone figury zwierząt, które dla wielu mieszkańców były nieodłącznym elementem starogardzkiego zieleńca. Niestety, więcej już ich nie zobaczymy.
- Część parkowych figur zwierząt została uszkodzona podczas realizacji przebudowy parku. Zachowały się dwie. Wstępnie chcieliśmy, aby wróciły do parku. Niestety ich stan okazał się bardzo zły. Figury były zrobione z betonu, który uległ degradacji. W takim stanie nie wpisywały się w krajobraz i kompozycję parku. Ostatecznie zadecydowano o ich utylizacji – mówi Magdalena Dalecka.

Płytki drenaż załatwi sprawę?
Park leży na podmokłym terenie i z niemal wszystkich stron otacza go Wierzyca. Po obfitych opadach deszczu, część alejek zamienia się w potok. Woda wymywa wysypaną pod krzewami korę, a kaszki otrzymują dodatkowe miejsce do bytowania. Czy da się temu zaradzić?
- Przy podniesionym stanie wody w rzece, w  2-3 miejscach grunt niewchłaniana nadwyżki wody, która rozlewa się na ciągi piesze. Z naszych obserwacji wynika, iż po 2 dniach od zaprzestania opadów, poziom wody opada. Niestety głównym odbiornikiem wód opadowych w tym obszarze i czynnikiem determinującym o poziomie wody w parku jest Wierzyca, na którą my jako miasto nie mamy wpływu.  Na etapie prowadzenia robót Miasto wymieniło już 3 ścieżki, aby uniknąć ich zalewania – oświadcza nasza rozmówczyni. - Zgodnie z założeniami projektu nie można było podwyższać terenu, aby nie zniszczyć istniejących w parku siedlisk roślinności etc. Wodę z tych miejsc, które są czasowo zalewane, spróbujemy sprowadzić bardzo płytko położonym drenażem w kierunku rozlewiska na terenie zielonym, natomiast nie mamy pewności, czy będzie to rozwiązanie skuteczne w 100 proc. i w każdych warunkach pogodowych – dodaje


Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

 

_redakcja

Zdjęcia (3)

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

remix
remix 27.11.2019, 08:18
Betonowych lwów już nie ma, za to beton w urzędzie pozostał.
robot
robot 22.11.2019, 17:26
Dobrze że chociaż wy nie piszecie że jest pięknie, super, kolorowo i idealnie. Mam nadzieje że nigdy was nie przekupią. Ktoś musi patrzeć władzy na ręce
przeciwko propagandzie
przeciwko propagandzie 23.11.2019, 13:50
U nich nie ma madzi w redakcji haha
tutam
tutam 22.11.2019, 00:33
W tych wszystkich starogardzkich remontach chodzi tylko o to, żeby kasa się zgadzała - tak dla miasta jak i dla firm wykonawczych. Coś takiego jak zdanie mieszkańców miasta w ogóle się nie liczy - stąd epidemia remontów w Starogardzie bardziej kojarzy mi się z totalną dewastacją.
tt
tt 21.11.2019, 22:56
męczy mnie już to wszystko , na profilu facebook oficjalnym Starogardu jest totalna propaganda ! Dlaczego kpią sobie z mieszkańców ? Park był jeszcze daleko w remoncie a tam zdjęcia wycinające kawałki parku z opisami jaki to ładny park ! A tak szczerze taki długi czas i kupa kasy a co mamy ? Badziewie które szybko się zdegraduje ! Nie dziwi mnie że prezydent miasta zna się tylko na balach emeryckich i temu podobnych imprezach ! Ale dlaczego nie ma zastępców którzy znaliby się na swojej robocie ?
przeciwko propagandzie
przeciwko propagandzie 23.11.2019, 13:51
Co ty chcesz madzia wie lepiej jak jest. Ciekawe co widzi gdy się w lustereczku przegląda?
smykalka
smykalka 22.11.2019, 11:38
Czy wiceprezydentem od spraw technicznych nie jest ten gość który w poprzedniej kadencji odpowiadał za inkubatory przedsiębiorczości? Jeżeli tak to ani inkubatorów nie ma ani dobrej jakości wykonanych inwestycji.
leon
leon 24.11.2019, 17:56
Niestety ten pan to jak dla mnie ogromna pomyłka.
obserwator
obserwator 22.11.2019, 09:48
Trzeba się tu z tobą bezwzględnie zgodzić. Wielu narzekało na pana Bieska ale czego by nie mówić/pisać to na inwestycjach się znał (wystarczy zobaczyć jak teraz szaleje w Czersku, co chwila nowa inwestycja) a Nasz prezydent został teraz z nowy wickiem od spraw technicznych i sypią się na nich nieszczęścia niczym plagi w Egipcie- a to prasa pisze o nieprawidłowościach na Rynku, a to o karach finansowych w Parku i przekroczonych terminach za które nikt nie ponosi odpowiedzialności (takie rzeczy to chyba tylko u Nas) a to o kiepskiej jakości wykonania aleji itd. No ale cóż..................macie co chcieliście ludzie.
Przypominajka
Przypominajka 22.11.2019, 11:45
Nie do końca. Przypomnę, że to Bies był odpowiedzialny za remonty parku, rynku i AWP.
obserwator
obserwator 22.11.2019, 12:00
A jeśli tak to zwracam honor, ale za odbiór przynajmniej parku, gdzie już latają płyty, obrypane są krawężniki, stoi woda po deszczu, to już odpowiada ten wicek. Za poprawki na aleji i na dworcu PKP też, za remont ul. Paderewskiego też. Będę mu kibicował aby doprowadził te sprawy do końca.
JĘDREK
JĘDREK 21.11.2019, 16:36
LWY SIĘ USZKODZIŁY?CHYBA KTOŚ TO USZKODZIŁ CO?TO NIECH ZA NIE ZAPŁACI-A TE CO BYŁY OK TO SIĘ PEWNIE ZUTYLIZOWAŁY W CZYIMŚ OGRODZIE
osiedlowa
osiedlowa 23.11.2019, 13:56
Pewnie będą z nich mieli materiał na pomnik na Alejach, o którym tak opowiadali na spotkaniu z mieszkańcami. A ja się pytam czy to prawda że ma on kosztować ogromne pieniądze? Bo jeśli tak to lepiej żeby prezydent z urzędnikami remontem i utwardzaniem dróg i miejsc postojowych się zajęli i na to przekazywali więcej pieniędzy. Pomniki to znak byłej epoki. No ale cóż jak mówi przysłowie "czym skorupka za młodu..."
mustang
mustang 24.11.2019, 17:59
A na koniu zbawcy aleji janko i wojtko
mieszkanka
mieszkanka 22.11.2019, 10:43
Niech Januszek i Tadeuszek rozliczą winnych i zwierzaki mają wrócić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
flex
flex 21.11.2019, 13:52
Jak z wszystkim w tym mieście. Macie swoje 72%dla Januszka
wyborca
wyborca 25.11.2019, 08:22
No niestety. Ale nie było na kogo głosować.
wodzianka
wodzianka 21.11.2019, 11:16
Czy oni się w tym urzędzie na czymś znają, czy tylko potrafią gadać, że zawsze to wina kogoś innego?
starogardzianin
starogardzianin 21.11.2019, 12:10
Trafiłaś w punkt. My nie zawsze to oni. Ciekawi mnie tylko dlaczego ci Oni nigdy nie są pociągani do odpowiedzialności finansowej (to jest interesujące)?
kiker
kiker 22.11.2019, 12:34
Tak jest, drzewa w parku same się nie wycięły. Ktoś zatwierdził projekt w referacie w um. A winnych u januszka jak zwykle brak!!!!! Partactwo i tyle w temacie. Jaki jest sens tej ślepej ścieżki w parku nad rzeką? Ktoś mnie uświadomi.....
starogardzianin