środa, 24 kwietnia 2024 07:40
Reklama

Narodowy Dzień Niepodległości

11 listopada obchodzić będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej władze miasta na czele z prezydentem Januszem Stankowiakiem oraz przewodnicząca Rady Miasta Anną Benert zapraszają na Marsz ku Wolności oraz uroczystości w Parku Miejskim.
Narodowy Dzień Niepodległości

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości w Starogardzie jest coroczne spotkanie mieszkańców. W tym roku oficjalne uroczystości odbędą się w Parku Miejskim (punkt widokowy przy rzece – zejście od ul. Hallera). Poprzedzi je wspólny przemarsz ulicami miasta.
- 11 listopada spotykamy się o godzinie 15.00 na parkingu sklepu Carrefour (al. Niepodległości). Mile widziane barwy narodowe, flagi i flagietki. Po uformowaniu szyku przy dźwiękach Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury przejdziemy: al. Niepodległości, ul. Lubichowską, ul. Chojnicką, przez Rynek, ul. Hallera, do Parku Miejskiego, gdzie zbiórka uczestników przewidziana jest na godzinę 15.40 – zapowiadają organizatorzy tegorocznych uroczystości.

O 15.45 odśpiewany zostanie hymn państwowy, po czym mieszkańcy wysłuchają przemówień okolicznościowych i złożą wiązanki kwiatów. O godzinie 16.30 w kościele pw. św. Mateusza rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

Na godzinę 19.00 władze miasta zapraszają do wspólnego niepodległościowego śpiewania z Teatrem „Kuźnia Bracka” w kościele pw. św. Katarzyny.


Niepodległa po 123 latach zaborów
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.


W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 roku powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 roku podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 roku rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.


Podziel się
Oceń

Reklama