Narodowy Dzień Niepodległości

  • 10.11.2019, 23:07
  • redakcja
Narodowy Dzień Niepodległości

Podziel się:

Oceń:

11 listopada obchodzić będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej władze miasta na czele z prezydentem Januszem Stankowiakiem oraz przewodnicząca Rady Miasta Anną Benert zapraszają na Marsz ku Wolności oraz uroczystości w Parku Miejskim.

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości w Starogardzie jest coroczne spotkanie mieszkańców. W tym roku oficjalne uroczystości odbędą się w Parku Miejskim (punkt widokowy przy rzece – zejście od ul. Hallera). Poprzedzi je wspólny przemarsz ulicami miasta.
- 11 listopada spotykamy się o godzinie 15.00 na parkingu sklepu Carrefour (al. Niepodległości). Mile widziane barwy narodowe, flagi i flagietki. Po uformowaniu szyku przy dźwiękach Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury przejdziemy: al. Niepodległości, ul. Lubichowską, ul. Chojnicką, przez Rynek, ul. Hallera, do Parku Miejskiego, gdzie zbiórka uczestników przewidziana jest na godzinę 15.40 – zapowiadają organizatorzy tegorocznych uroczystości.

O 15.45 odśpiewany zostanie hymn państwowy, po czym mieszkańcy wysłuchają przemówień okolicznościowych i złożą wiązanki kwiatów. O godzinie 16.30 w kościele pw. św. Mateusza rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

Na godzinę 19.00 władze miasta zapraszają do wspólnego niepodległościowego śpiewania z Teatrem „Kuźnia Bracka” w kościele pw. św. Katarzyny.


Niepodległa po 123 latach zaborów
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.


W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 roku powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 roku podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 roku rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

_redakcja

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ludek
ludek 27.11.2019, 17:01
i gdzie to prawo , gdzie ta sprawiedliwość , ja się pytam , czy wam wszystkim nie jest po prostu wstyd... ???
kasia
kasia 26.11.2019, 11:38
co dalej z prałatem , co z jego honorowym obywatelstwem - wstyd radni i prezydenci , skandal i żenada , a gdańsk sobie ze zbokiem poradził ...
kotek nie jarusia
kotek nie jarusia 23.11.2019, 17:37
kiedy nastąpi rozliczenie i skazanie kościelnych zboczeńców , w tym pedofili ??? , kiedy te zboki pójdą siedzieć ???
klara
klara 19.11.2019, 16:56
ilu takich i im podobnych zboczeńców jest jeszcze w polskim kościele , wszystkich wymyszyć i w kamieniołomy - niech pracują na swoje utrzymanie !!!
wanda
wanda 18.11.2019, 16:41
tacy kościelni zboczeńcy jak abp juliusz , powinny być rozliczeni karnie za życia , a nie chronieni przez koloratkowych kolesiów , a co do pochówku , to pod płot łotra , a nie na cmentarz...
kordian
kordian 18.11.2019, 09:22
po cichu i obstawieni ochroniarzami chowają zboczeńca w katedrze , a póżniej będzie jak z jankowskim - skandal !!! ,co na to polak , gądecki , hozer ,nycz , głódz i reszta bandy ???
lidia
lidia 18.11.2019, 07:24
księża i dziennikarze protestują przeciwko chowaniu abpa Juliusza w katedrze , ale kolesie świniaka z kk mają to gdzieś , parszywcy
Ola
Ola 18.11.2019, 11:31
Kolesie chowają bez żadnego ale.. jest tylko jedno wytłumaczenie są lojalni, ponieważ sami mają tyle samo albo więcej za uszami.Wszystkim Kościelnym autorytetom i zwykłym księżom proponuje zapoznać się z wizją piekła, bo nikt nie jest wieczny, a Pan Jezus nas wszystkich rozliczy.Skończy się dobre żarcie, chlanie, zbieranie majątków, burdele i bękarty na boku, zatajanie pedofili i inne nikczemne sprawki.Z resztą jak człowiek widzi, co wyprawia Franek i co mówi jako autrytet kościoła to wołą o sprawiedliwość Boską.
ministrant
ministrant 17.11.2019, 19:26
ścierwo abp pedała wywieżć do lasu , a nie do katedry , fuj - zbok z kk !!!
Stg.
Stg. 16.11.2019, 23:29
Czarni szamani to najwięksi cyniczni oszuści
Ala
Ala 16.11.2019, 20:39
Niedaleko Starogardu leży troszkę mniejsza miejscowość, w której przebojowy ksiądz objął parafie, i przychodziła do niego jedna z jego owieczek na prywatne audiencje, co widziały zawistne oczęta, i jak zaczęły się plotki i młoda zaszła to apelował aby nie pomawiać bo sprawą straszył ot taka anegdota.
kościelny
kościelny 16.11.2019, 20:51
w klonówce też były jaja , wreszcie ksiądz uciekł do kochanicy z którą ma 2 dzieci
jaro
jaro 16.11.2019, 20:35
co na to wszystko przewodniczący epi***atu abp polak , teraz nie drze ryja i nie poucza maluczkich ??? , wszystko jest o"key , już temat zamieciono pod dywan ??? , chcieli to wszystko ukryć i zrobić pogrzeb tej świni po cichu !!!
Olek
Olek 16.11.2019, 20:24
Pokażcie mi księdza, który jeździ starym autem, wszyscy wożą się limuzynami.Do łopaty ich zagnać tych upasionych hierarchów kościelnych.Rozwiązłość seksualna i pedofilia bierze się z nieróbstwa i lenistwa, zdrowe chłopy bez zajęcia dostają pie... lca.Ziemie i domy ludziom oddać, a nie zabierać, bo to kościoła, czy to chrześcijańska postawa.Nic na ten świat nie przynosimy i nic zabrać nie możemy, prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty dostąpi królestwa niebieskiego.Zapracować ciężką pracą na swoje utrzymanie.
katolik
katolik 16.11.2019, 19:38
skandal , czarni chcą pochować tego świńskiego pedała w archikatedrze poznańskiej , to ścierwo powinni zakopać pod płotem na zapyziałej wsi , gdzie zamek zbudował sobie pijanica głódz !!!!!
temida
temida 15.11.2019, 13:21
wreszcie du.psko zacisnął zbrodniarz z kk juliusz peatz - abp , szkoda , że nie poniósł żadnej kary na ziemskim łez padole...
adrian
adrian 16.11.2019, 08:48
był chroniony przez kolesiów pedałów z kk , skandal , dawno powinien siedzieć , a do końca żywota był butny i wredny
ali baba
ali baba 16.11.2019, 19:31
teraz świńskie ryje w koloratkach ulegli zmowie milczenia , pedały kościelne
iga
iga 15.11.2019, 13:29
ten św.iński pedał i zboczeniec nigdy za swoje sprawki nie przeprosił , podobnie jak prałat , rzygać się chce na taki obmierzły , pedofilski i pedalski kk !!! , te św.inie w koloratkach myślą że wszystko im wolno i ujdzie na sucho , fuj - zboczeńcy ...
Anna
Anna 16.11.2019, 20:12
Tylko Pan Bóg rozliczy każdego z nas,z każdego dnia, godziny, minuty.Zniosą celibat i bez wstydu będą brali śluby, na boku mieli kochanki i gromadkę dzieci,a my w podatkach tylko znacznie większych niż teraz zapłacimy za to, bo z tacy to za mało.Nie pracują, chleją, odwiedzają burdele,żrą tłusto a nam każą postować.I te skrzywdzone dzieci, dzisiaj ludzie mają większą świadomośc, a kiedyś szczególnie na wsi pomówiłaś księdza to byłaś opętana.Pamiętajcie Knury o wizji piekła tam się nie wykupicie.
telefaza
telefaza 13.11.2019, 14:05
gdzie prawda o banasiu i koloratkowych , cenzura gorsza jak za komuny , no ale pisiory mają dużo do ukrycia przed społeczeństwem...
ignacy
ignacy 13.11.2019, 14:15
bo to nie kociewiak , tylko badziewiak...
Str.
Str. 12.11.2019, 15:18
Jestem emerytem i byłem wykupić sobie dziś lekarstwa? i doznałem szokuuuuu .Wszystko droższe,Ten rudy minister PIS z niedofinansowanej Służby Zdrowia wyciąga i przeznacza na oszusta z Torunia publiczne nasze pieniądze a my co mamy ?wegetować ? czy zdychać?,nie wiem jak będzie dalej ale wiem jedno to się źle jeśli nie tragicznie skończy dla Polski !
mama
mama 12.11.2019, 09:45
stop pedofilli , kurestwu , zakłamaniu i złodziejstwu w kk , rozgonić to obmierzłe dziadostwo na 4 wiatry i zlikwidować konkordat , opodatkować koloratkowych !!!
Stg
Stg 12.11.2019, 06:05
Polacy tak mocno podzieleni przez PIS i księży, że Ciężko będzie ich kiedyś skleić. Smutne to
Gdańsk
Gdańsk 12.11.2019, 08:50
Przez Pis i Po pisz prawde
stg
stg 12.11.2019, 09:14
Tak? Przypomnij jakie PO ma zasługi w dzieleniu Polaków bo umknęło mi. Mam nadzieję, że przytoczysz coś podobnego do nagonki na lekarzy, nauczycieli, LGBT, artystów, sędziów, emigrantów czy wreszcie bujdy smoleńskiej nakręcanej przez przekupionych dziennikarzy i publiczne media.
co za czasy
co za czasy 11.11.2019, 17:22
Za kilka miesięcy okrągła rocznica pokonania bolszewików pod Warszawą a w Polsce po stu latach bolszewicy u władzy.
U
U 11.11.2019, 11:21
Nie wiem jak inni Polacy ale ja czuję się coraz bardziej zniewolony przez PiS. I jakoś mi smutno a nie radośnie.
Edward
Edward 11.11.2019, 15:02
Naprawde mamy wolność, możesz tyrać na podatki i bande obiboków żyjących z socjalu.100 lat temu nie było socjalu, bezstresowego wychowania, nie pracowałeś to nie jadłeś i byłeś leniem a dziś pobierasz socjal to jesteś Szlachcicem wszak Szlachta Nie Pracuje.Wtedy było stać utrzymać czwórkę piątkę dzieci i ojciec pracowała a dziś urabiasz się po łokcie i nic nie masz.Prąd ma wzrosnąć, podatkó nie obniżają, fundują nierobom socjal,emerytom 15 emerytury a mi się wmawia że na emeryturze dostane 20 % obecnych zarobków także jestem bardzo szczęśliwy.Kolejny cyrk z przeniesieniem składek do Zus lub PPK i to też nie są moje pieniądze, niestety dalej wierzycie w to co wam wmawiają czy tak samo nie było z Funduszami Emerytalnymi?.

Pozostałe