Wspaniała akcja młodych ludzi. Dbają o środowisko i zachęcają do tego innych

  • 08.11.2019, 17:03
  • redakcja
Wspaniała akcja młodych ludzi. Dbają o środowisko i zachęcają do tego innych

Podziel się:

Oceń:

- Jeśli zwróciłam Twą uwagę, poświęć chwilę na moje przemyślenia – tymi słowami swój post na portalu społecznościowym rozpoczęła młoda dziewczyna - Marysia Juszczyk. Wpis nawiązywał do śmieci pozostawianych przez ludzi w lasach, na łąkach i na terenach zielonych. Post spotkał się z ogromnym poparciem, dlatego młodzi społecznicy postanowili zorganizować akcję i z workami w dłoni wyruszyć na łowy...śmieci, by zadbać o nasz krajobraz.

 


Spacer w lesie. Nic tylko się cieszyć otaczającą naturą, zwłaszcza, że jest tak bardzo niszczona i tak mało czasu nam zostało, by się nią nacieszyć.
- Tylko, że problem polega na tym, że się po prostu nie da. Gdzie się nie spojrzy, leżą śmieci. Jakieś siatki, folie, pudełka, puszki po konserwach, butelki i te plastikowe, i te szklane – czytamy w poście Marysi Juszczyk.

Żywa ryba w plastikowym baniaku
Młodzi ludzie wybrali się do lasu położonego nad Wierzycą w miejscowości Kolincz.
- Nigdy nie byłam tak zażenowana przez działanie człowieka, jak wtedy. Najwięcej pozostawionych rzeczy było przez wędkarzy. Butelki, puszki, pudełka, opakowania po zanętach. Wszystko... Nawet nie myślę, co znalazłabym na dnie rzeki. W jednym baniaku była ŻYWA ryba. Gdyby nie my, zginęłaby w męczarniach przez bezmyślność człowieka, obdarta z prawa do wolności – pisze dalej. - Nawet nie chcę myśleć, ile takich niewinnych istnień padło ofiarą obojętności człowieka na pozostawione przez siebie śmieci. Porozbijane słoiki czy butelki mogły zranić nie jedno zwierzę, folie i inne plastiki mogły zatruć niejeden układ pokarmowy, niejedna pozostawiona żyłka mogła doprowadzić do śmierci. Czy to takie trudne, by pomyśleć czy to, co zrobię teraz, będzie miało skutek w niedalekiej przyszłości? Czy to takie trudne wyrzucić śmieci do miejsca im przeznaczonego? Skoro już się fatygujesz, by zajechać do lasu i wyrzucić to, co ci zbędne, to czy nie możesz zrobić tego samego i wyrzucić do najbliższego śmietnika? – zastanawia się.

„Czułam się, jakbym pieliła jakąś grządkę”
Starogardzianie przystąpili do sprzątania. Udało im się uporządkować fragment lasu o powierzchni ok. 200 m.
- Nie wiem, jak głęboko szliśmy po te śmieci do lasu, ale może byłoby łącznie z 50 metrów szerokości względem dwóch stron drogi. Szczerze to myślałam, że nie będzie tego dużo. Przeliczyłam się, a to dlatego, że tych śmieci nie widać. One są pod ściółką, pod trawą, gałęziami, liśćmi, czasem i pod wodą. Przeczesując trawę czułam się, jakbym pieliła jakąś grządkę. Aż przykro mi było, wrzucając do worka coraz więcej śmieci, a najbardziej, gdy zdałam sobie sprawę, że one nie są z teraz, a leżą tam już długo – czytamy w dalszej części wpisu.

Sprzątanie świata
Opisana akcja spotkała się z ogromnym poparciem. Dlatego młodzi ludzie postanowili zrobić akcję, w której udział będą mogli wziąć mieszkańcy Kociewia.
Wydarzenie odbędzie się 9 listopada. Wszystkich gorąco zachęcamy do udziału.

 Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tadzio
Tadzio 12.11.2019, 15:17
Niech się wezmą za tych co do lasu wywożą częsci od aut.Przetrzepać komisy, authandle, handlarzy i mechaników niech płacą słone kary.
sara
sara 14.11.2019, 20:17
starogard to złodziejskie zagłębie samochodowe , skarbówka i służba celna do roboty , wyłapać i odebrać majątki złodziejom i bandytom
Ekoziom
Ekoziom 11.11.2019, 17:24
Ja sam dla siebie zrobilem podobna akcje przy brzegu Wisly przy malym stanie. Tak samo ogrom smieci , wstyd jak bardzo lubimy zasmiecac wlasne otoczenie a potem pewnie wracac w to samo miejsce i jeszcze dorzucic bo przecież juz lezy... Wiecej takich akcji , Pozdrawiam ta grupe osob.
kazik
kazik 11.11.2019, 17:49
Wiele osób mieszkających blisko rzek wyławia śmieci i sprząta brzegi, ale nie szukają rozgłosu i każdy myśli, że nikt nie sprząta.Wiesz kiedy takie akcje będą skuteczne?, jak zamiast tych którzy sprzątają po kimś zobaczymy zdjęcia prawdziwych sprawców tego syfu.Gdyby pokazywali twarze przestępców w tv na pewno część by się opamiętała i do tego od 5 tyś wzwyż kary.Młodym ludziom należą się podziękowania, że mają poukładane w głowach i chcą dbac o wspólne dobro.
Jan
Jan 09.11.2019, 10:04
Podrzucanie śmieci do lasów, rowów albo ludziom mieszkającym w domach wielorodzinnych, gdzie śmietniki nie są zabezpieczone.Raczej nikt rowerem nie pojedzie do lasu z workiem śmieci, ani tym bardziej pieszo, no chyba, że ma bardzo blisko.Moja teoria jest taka, robią to właściciele domków jednorodzinnych,letniskowych nad jeziorem i tyle w temacie.U siebie chce mieć czysto schludnie i to pewnie tacy w wypasionych autach a gów,,, by spod siebie zeżarli.Akcja godna pochwały, ale bez poparcia społeczeństwa to walka z wiatrakami i wielkimi panami któzy myślą , że im wolno więcej.
U
U 09.11.2019, 10:15
To może spójrz na ten problem szerzej a nie tylko z zawiścią do ludzi pisiorze. Jątrzeniem nie rozwiążesz sprawy śmieci w lesie.
Jan
Jan 09.11.2019, 11:15
Tutaj cię prawda zabolała, znaczy trafiłem w 10-tkę.Co do Pisu i innych z tej sceny za nikim nie jestem a głosować nie chodzę bo nie ma na kogo.Pracuje, płace podatki,czynsz, śmieci oraz prąd.
józek
józek 12.11.2019, 11:30
pisopatologia , nepotyzm i pińcetplusy - barachło...
JM
JM 09.11.2019, 06:50
Wspaniała sprawa..W takim sprzątaniu też brałam udział.

Pozostałe