Czy powstanie Muzeum Szpęgawska? Apel lokalnej działaczki Krystyny Pomierskiej

  • 02.11.2019, 11:20
  • redakcja
Czy powstanie Muzeum Szpęgawska? Apel lokalnej działaczki Krystyny Pomierskiej

Podziel się:

Oceń:

Do naszej Redakcji z niecodziennym apelem zgłosiła się lokalna działaczka pani Krystyna Pomierska. Pewien czas temu pojawił się pomysł budowy Muzeum Szpęgawska, w którym upamiętniono by osoby pomordowane przez Niemców w Lesie Szpęgawskim. Odział muzealny docelowo powstać miał w Pelplinie. Pani Pomierska uważa jednak, że tego typu wystawa powinna zostać utworzona w Starogardzie. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z dyrektorem Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie.

Pewien czas temu do naszej Redakcji zadzwoniła pani Krystyna Pomioreska, lokalna działaczka.
Poinformowała nas o planach budowy Muzeum Szpęgawska w Pelplinie i poprosiła o spotkanie, an które się udaliśmy.

List Czytelniczki
Podczas rozmowy, pani Krystyna przekazała nam list, które treść przytaczamy poniżej.
„Zwracam się z zapytaniem, za pośrednictwem Gazety Kociewskiej, w sprawie Muzeum Szpęgawska, które ma powstać w Pelplinie, mieście ściśle związanym z kultem religijnym, oddalonym od Starogardu i Szpęgawska, leżącym na uboczu, z niespecjalnie z dobrym połączeniem. Pytam się: co z turystami? My Kociewiacy, nieposiadający swojego pojazdu, mamy problem. Jesteśmy wszyscy przeciwni takiej decyzji, mając tak piękny w naszej stolicy Kociewia, historyczny Rynek z Ratuszem, gdzie jest miejsce dla naszej „Golgoty”. To muzeum nie zajmie dużo miejsca. Cieszę się, że za obecnego prezydenta pana Janusza Stankowiaka, nasza stolica Kociewia stała się perłą naszego miasta Kociewskiego. Osobiście boli mnie i jestem zrozpaczona taką decyzją. Jestem z domu Solecka i nasza rodzina przeszła tragedię. Zginęli dwaj bracia mojego śp. ojca, kupcy i kuzyn z Pelplina, też pracownik cukrowni. Był ze mną osobisty wywiad z ekipą bydgoską, do filmu dokumentalnego reżyserii Sebastiana Bartkowskiego, z gminy Starogard Gdański. Pan Piotr Pliszka go przeprowadził i spisał wszystkie dane. Jestem ostatnią z rodziny. Mam prośbę do pana prezydenta:  ratuj naszą „Golgotę”. Gdzie są nasi Radni historycy? Tylko w panu widzę nadzieję, w imieniu naszych zrozpaczonych Kociewiaków zamieszczam na łamach Gazety Kociewskiej to błaganie.”

Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej
o utworzeniu oddziału w Pelplinie

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z dyrektorem Muzeum Ziemi Kociewskiej – panem Andrzejem Błazyńskim.
- Muzeum, o którym państwo piszecie, czy o którym wspomniała państwa rozmówczyni, było inicjatywą i pomysłem pana Patryka Demskiego, jednego z ostatnich burmistrzów Pelplina. Ten pomysł w tej chwili przez obecnego burmistrza  Pelpina, pana Mirosława Chyłę nie jest realizowany. Nasze Muzeum w 2017 r. zgłosiło się z pomocą, z chęcią pomocy do pana Patryka Demskiego, osobiście z nim rozmawiałem, deklarując swoją pomoc przy tworzeniu tego muzeum.
 Jakie były jego zamiary, to trudno mi powiedzieć. Wiem tylko, że miał być to oddział prawdopodobnie Muzeum Stutthof w Sztutowie, a rozmowy trwały między innymi w porozumieniu z Muzeum Piaśnickim w Wejherowie.
Starogardzkie muzeum, jeśli chodzi o Szpęgawsk, ma fragmentaryczną ekspozycję w Baszcie Gdańskiej, która mówi o okupacji i ruchu oporu w okresie okupacji, a ponadto nasi pracownicy bezpośrednio uczestniczą we wszelkiego rodzaju działaniach, które mają za zadanie upamiętnienie tych wydarzeń z 39’, aż do 45 roku w Szpęgawsku.
Między innymi pan Potocki (pracownik muzeum) był jednym z konsultantów dwóch filmów, które powstały z cyklu Zbrodni Pomorskiej – tłumaczył nam w rozmowie dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej.
Z tego wynika, że temat Muzeum Szpęgawska całkowicie ucichł i nie planuje się obecnie utworzenia oddziału w Starogardzie Gd. ani w Pelplinie.

 

_redakcja

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gosc
Gosc 05.11.2019, 19:02
Wybudujcie lepiej przedszkole
das
das 06.11.2019, 12:06
O ile pragmatyzm jest cechą istotną i rozwojową, to o tyle jeśli nie będziesz wiedział skąd idziesz, to i nie dowiesz się dokąd zmierzasz. Widzisz, pewien wybitny mąż stanu, a konkretniej W.Churchill, kiedy przyniesiono mój projekt budżetu kraju, zadał pytanie, gdzie są pieniądze na kulturę. Pytany odpowiedział, że przecież trwa II WŚ i nie ma pieniędzy na kulturę. Po czym Churchill spytał go: "Jeżeli nie ma kultury, to o co my do cholery walczymy ?"
"pragmatyzm"
"pragmatyzm" 06.11.2019, 13:05
Próbowałeś błysnąć. Nie wyszło.
das
das 06.11.2019, 14:44
Każdy ma prawo do własnej oceny, nawet jeśli brak w niej argumentów.

Pozostałe