czwartek, 25 kwietnia 2024 21:32
Reklama

Wózki widłowe wysokiego składowania - co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!

Wózki widłowe wysokiego składowania są wręcz niezastąpione w pracach magazynowych. Wie o tym każdy, kto na co dzień zajmuje się składowaniem wysokim, czyli takim powyżej 7. metrów. Wybór tego typu pojazdów to duża odpowiedzialność, dlatego warto przyjrzeć im się nieco bliżej!
Wózki widłowe wysokiego składowania - co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!

W ostatnich latach, z uwagi na konieczność jak najbardziej optymalnego wykorzystania wolnych powierzchni magazynowych, bardzo popularna stała się koncepcja składowania wysokiego - czyli organizowania powierzchni magazynowych pionowych. Do obsługi magazynów, w których regały sięgają nawet do kilkunastu metrów potrzebne są specjalne urządzenia, które sprostają temu wyzwaniu. Są to przede wszystkim wspomniane już wózki widłowe wysokiego składowania, a także w mniejszym stopniu wózki widłowe elektryczne oraz wózki paletowe z masztem.
W poniższym artykule zaprezentujemy najbardziej istotne kwestie odnoszące się do wózków wysokiego składowania, w tym m.in.:

  • charakterystykę tego typu urządzeń;
  • koszt zakupu;
  • uprawnienia, jakie są potrzebne do obsługi tych pojazdów;
  • zalety wykorzystania wózków.

Charakterystyka

charakterystyka

Wózki wysokiego składowania należą do kategorii pojazdów jezdniowych podnośnikowych. Posiadają napęd elektryczny, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane w zamkniętych magazynach.
Charakterystyczne dla tych pojazdów jest boczne (prostopadłe w stosunku do kabiny operatora) umiejscowienie karetki z widłami. Dzięki takiej budowie, wózki widłowe wysokiego składowania mają zapewniony lepszy dostęp do regałów, na których mają umieszczać towary. Warto wspomnieć w tym miejscu również o tym, iż wiele z nowych modeli wózków widłowych wysokiego składowania ma możliwość poruszania się we wszystkich kierunkach, co jest dodatkowym atutem i jeszcze bardziej usprawnia i ułatwia przemieszczanie się po wąskich magazynowych korytarzach, bez konieczności zmian kierunku jazdy (cofania czy zakręcania).
Jeśli chodzi o parametry wózków widłowych wysokiego składowania to najważniejszym z nich jest oczywiście - maksymalna wysokość unoszenia ładunków. W wybranych modelach tych pojazdów może ona wynosić nawet do kilkunastu metrów!

Dobra rada

Wybierając wózek widłowy wysokiego składowania zadbaj o to, aby był to sprzęt dobrej jakości o solidnej budowie. Proces wysokiego składowania nakłada na operatora wózków widłowych duże ryzyko związane z koniecznością podnoszenia ładunków na duże wysokości ponad głowę. Z tej racji bardzo ważne jest aby wózek był wyposażony w solidne dodatkowe osłony dachu, które zabezpieczą pracownika w razie pomyłki i upadku ładunków.

Cena wózka widłowego wysokiego składowania

ceny-wozkow-wysokiego-skladowania

Koszt zakupu wózka widłowego wysokiego składowania zależy w głównej mierze od marki i modelu pojazdu. Zdecydowanie tańsze są, często pojawiające się na rynku niemarkowe urządzenia, sprowadzane na zamówienie kontenerami z Chin. Jednak zasadniczo nie polecamy ich zakupu, gdyż tego typu pojazdy są zwykle znacznie gorszej jakości. A jak wspomnieliśmy powyżej - jakość i solidna budowa są bardzo istotne w przypadku wózków widłowych wysokiego składowania.
Jeśli chodzi natomiast o koszt zakupu markowego sprzętu to ceny wózków widłowych wysokiego składowania zaczynają się od ok. 150 000 zł. Trudno natomiast określić górną granicę wydatków, gdyż wzrasta ona wraz z zaawansowaniem sprzętu i jego dodatkowym wyposażeniem.

Uprawnienia na wózki widłowe wysokiego składowania

Jak wspomnieliśmy na wstępie, wózki widłowe wysokiego składowania należą do kategorii wózków jezdniowych podnośnikowych. W praktyce oznacza to, że objęte są nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego, a ich obsługa wymaga uzyskania uprawnień na wózki widłowe.
Decydując się na przystąpienie do kursu, po którym można zdawać egzamin państwowy w celu uzyskania stosownych zaświadczeń, należy wybrać kurs kategorii IWJO. Jest to najszersza spośród wszystkich kategorii uprawnień na wózki widłowe. Posiadając uprawnienia na wózki widłowe IWJO, można obsługiwać:

  • wózki specjalizowane (z operatorem unoszonym razem z ładunkiem; ze zmiennym wysięgnikiem): m.in. wózki teleskopowe;
  • wózki jezdniowe podnośnikowe z dowolnym napędem oraz wysokością podnoszenia (wózki widłowe elektryczne i spalinowe, takie jak tutaj - wózki
  • terenowe a także wózki paletowe z miejscem lub podestem dla operatora);
  • wózki z napędem spoza pojazdów (paleciaki elektryczne prowadzone tego typu jak tutaj).

Korzyści z zakupu

Wózki widłowe wysokiego składowania są wydajnymi urządzeniami, które sprawdzają się nawet podczas bardzo intensywnych i wymagających działań. Wybierając tego typu pojazd (oczywiście o odpowiednich parametrach) można mieć pewność, iż poradzi sobą z obsługą wysokich regałów i zarówno umieszczaniem na nich, jak i pobieraniem ładunków.
Niewielka konstrukcja wózków widłowych wysokiego składowania sprawia, iż z łatwością poruszają się po wąskich magazynowych korytarzach i pomiędzy regałami. Niewielki promień skrętu czy możliwość poruszania się w każdym kierunku, znacząco podnoszą wygodę pracy i obsługi tych pojazdów. Cechy te wpływają korzystnie także na optymalizację czasu wykonywania zadań z zakresu transportu towarów.

Podsumowanie

podsumowanie

Wózki widłowe wysokiego składowania są bardzo przydatnymi urządzeniami, które idealnie sprawdzają się w wysokich, jak i średnich magazynach. Warto zadbać aby były one solidne i dobrej jakości, a przy tym regularnie serwisowane - co zapewni bezpieczeństwo pracowników oraz ładunków.
Szukasz wózków widłowych wysokiego składowania? Sprawdź tutaj: www.lemarpol.com.pl/wozki/wozki-widlowe-wysokiego-skladowania



Podziel się
Oceń

Reklama