Pomnik już prawie gotowy „Wszystko idzie zgodnie z planem”

  • 04.09.2019, 09:16
  • redakcja
Pomnik już prawie gotowy „Wszystko idzie zgodnie z planem”

Podziel się:

Oceń:

Prace przy budowie pomnika w Szpęgawsku idą pełną parą. Na uprzednio wylanych fundamentach zamontowano już betonowe pnie, a pracownicy dwoją się i troją, by zdążyć przed wrześniowymi uroczystościami w miejscu kaźni. – Wszystko idzie zgodnie z planem – mówi Tomasz Rogalski z Urzędu Gminy.

W miejscu, gdzie Niemcy dokonali zbrodni wojennych na początku II wojny światowej, znajdują się 32 groby masowe. Szacuje się, że w ramach niemieckiej akcji eksterminacji ludności na Pomorzu w Lesie Szpęgawskim zginęło nawet 7 tys. ludzi! W Szpęgawsku życie stracili przedstawiciele inteligencji polskiej, pomorscy patrioci i przedstawiciele elit - nauczyciele, przedsiębiorcy, urzędnicy, funkcjonariusze wielu służb, lekarze, prawnicy oraz księża.
Obecnie groby są anonimowe, nie ma informacji o nazwiskach osób pomordowanych. Historycy, urzędnicy i działacze społeczni włożyli ogrom pracy, by dotrzeć do rodzin osób zamordowanych, aby upamiętnić ich nazwiska na tablicach.
Obchody rozpoczną się Mszą Świętą oraz apelem poległych w Lesie Szpęgawskim, w którym będą mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby. Po Mszy rodziny bliskich udadzą się do Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby w Starogardzie.
W ubiegłym tygodniu udaliśmy się na miejsce, by sprawdzić jak idą postępy. Monument jest imponujący. Finalnie w Lesie Szpęgawskim stanie 117 betonowych słupów o różnej średnicy o wadze około 800 kg każdy. Wykonawcą jest firma Stella ze Starogardu Gdańskiego.
– Wszystko idzie zgodnie z planem, a pomnik powinien zostać ukończony przed uroczystościami – powiedział nam Tomasz Rogalski z Urzędu Gminy.


Premiera filmu „Szpęgawsk 1939 - Zbrodnia Pomorska”
Z okazji  80. rocznicy Zbrodni Niemieckiej w Lesie Szpęgawskim Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego zaprasza na premierę filmu „Szpęgawsk 1939 - Zbrodnia Pomorska”. 28 i 29 września w kinie Sokół w Starogardzie Gdańskim odbędą się premierowe pokazy filmu. Darmowe wejściówki dostępne są w Starogardzkim Centrum Kultury.

 

_redakcja

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kajto
kajto 08.09.2019, 14:28
dziadostwo , zamiast uporządkować groby , bawicie się w betonowe słupki...
Janusz Urban
Janusz Urban 06.09.2019, 08:03
Moim zdaniem.
Jadąc wczoraj z Tczewa postanowiłem wjechać na budowę POMNIKA w Szpęgawsku. Zdziwienie moje było ogromne, że nikt mnie nie ,,pogonił,, i spokojnie mogłem sobie obejrzeć miejsce budowy. Jedynymi tablicami były tablice z informacją o budowie / wszędzie są zakazy i nakazy/. Dość do tej pory -moim zdaniem - ,,nijako,, w prasie i internecie przedstawiony projekt powodował nieprzychylne komentarze o ,,betonowaniu lasu,, , a władzom zapewne przyjemnie nie było, sam z resztą miałem mieszane uczucia ale nie mów jak nie zobaczysz -tak zawsze postępuję w znakomitej większości spraw.Zobaczyłem i jestem zachwycony. Brawo dla pomysłodawców, projektantów i sponsorów, to miejsce Pamięci o pomordowanych Rodakach nabrało znakomicie lepszego wyrazu o tamtych strasznych czasach.
Mam nadzieję, że do dnia otwarcia zardzewiałe tablice informacyjne zostaną odnowione, a szpetne i zardzewiałe balustrady na moście kolejowym na dojeżdzie do Pomnika zostaną odnowione w kolorach narodowych lub i przesłonięte zdjęciami podobnymi na ogrodzeniu starogardzkiego Ratusza /może chociaż na dzień otwarcia wypożyczyć i zamontować/.
Jeszcze raz gratuluję, a myślę, że ONI też są wdzięczni.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.
P
P 07.09.2019, 18:26
Dla ciebie Januszu wielki szacunek, że podpisałeś się z imienia i nazwiska. Na tym portalu to rzadkość.
Roll
Roll 18.09.2019, 18:26
Do P, skoro Janusz Urban dał Panu przykład i podpisał się imieniem i nazwiskiem, to dlaczego Pan nie zrobił tego samego? Tym bardziej, że okazał Pan Januszowi Urbanowi publicznie na forum wielki szacunek.
wojt
wojt 05.09.2019, 09:53
Ludzie dawajcie na wybory i powiedzmy,, dobrej zmianie,,żegnam ozięble.
Regionalna Grupa Popularyzacji Historyka
Regionalna Grupa Popularyzacji Historyka 04.09.2019, 21:29
A podobno naczelnemu historykowi Starogardu, ps. "Choinka" rozsypało się stowarzyszenie. Pliszka i Kubicki się wkurzyli, że "Achim" się promuje na ich ustaleniach i odeszli. Co "Choinka" teraz zrobi?
Agent PiSu
Agent PiSu 04.09.2019, 21:49
Zmienia się historia Polski, sypią się dotychczasowe stowarzyszenia. To chyba normalne jest nie? Czy ty czegoś nie rozumiesz?
Tyle wiedzy i gustu u Janusza i Magdy
Tyle wiedzy i gustu u Janusza i Magdy 04.09.2019, 16:19
Januszek z pomocą Przemka zabetonowal Rynek i Aleje W. P. Magda nawet las potrafi zabetonowac. Nic tylko gratulować pomysłu i gustów. Stawiają betonowe słupy a nagrobki sie sypia. Ciekawe czy w przypadku lasu dochowano przepisów stosownych ustaw bo modernizacja Rynku to naruszenie prawa budowlanego.
lasak
lasak 04.09.2019, 13:37
Za zatwierdzenie projektu takiego pomnika należałoby ukarać tę osobę która miała na to wplyw. Chyba jest wójt Gminy Starogard gd. jako organizator łącznie z PIS-em taj hecy. To jest potwarz dla zamordowanych kociewiaków. BETON DO LASU, to nwet przedszkolaki na zajęciach by nie wymyślili. A jeszcze to wszystko z naszych podatków, bo Gmina nie ma własnych pieniędzy tylko wydaje nasze z podatków.
kalipso
kalipso 08.09.2019, 15:43
A ten zawsze swoje,nie podoba ci się to nie patrz.Inni mogą mieć inne zdanie.
kociewiak
kociewiak 04.09.2019, 11:08
las palmas , las wegas i las betonos - skandal , należało uporządkować groby , a nie robić takie dziadostwo w miejscu każni , tylko osoba ograniczona umysłowo mogła wpaść na taki pomysł , o kolesiowskich układach nie wspomnę
Patryk B-ton
Patryk B-ton 04.09.2019, 10:38
Janusz I Betonowy - zastał Starogard zadrzewiony, zostawił zabetonowany.
zyguś
zyguś 04.09.2019, 15:13
Aż strach pomyśleć jak się jancio za Piekiełki weźmie (o ile dotrzyma obietnic wyborczych i się weźmie).
Gosc
Gosc 04.09.2019, 18:47
A co ma byc basen odkryty? Moze termy?
Skrzynka Piwa
Skrzynka Piwa 07.09.2019, 16:00
Basen z... niezastygniętym cementem :D

Pozostałe