Czy strajk nauczycieli zostanie wznowiony we wrześniu?!

  • 30.08.2019, 10:23 (aktualizacja 30.08.2019, 11:17)
  • redakcja
Czy strajk nauczycieli  zostanie wznowiony we wrześniu?!

Podziel się:

Oceń:

Od pierwszego szkolnego dzwonka dzieli nas już zaledwie kilka dni. Uczniowie pakują tornistry, kompletują podręczniki i podpisują zeszyty, a rodzice... martwią się o zapewnienie opieki swoim pociechom podczas ewentualnego strajku nauczycieli, który przewidywany był na połowę września. Sprawdziliśmy, czy widmo tak głośno zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajku jest w dalszym ciągu realne. Ponadto ujawniamy średnie zarobki nauczycieli.

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się kolejny rok szkolny. Będzie on wyzwaniem nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli, albowiem do klas pierwszych  szkół średnich przychodzą dwa roczniki. Wśród rodziców rodzą się jednak pytania: Czy nie dojdzie do kontynuacji zapowiadanego przed kilkoma miesiącami strajku? Jak zapewnić dzieciom opiekę, jeśli do protestu jednak dojdzie?
Dyrektorzy większości szkół przewidują, że kwietniowa sytuacja nie powinna się powtórzyć, ale nie jest to pewne w 100 proc.

 Strajk zakończył się niepowodzeniem
Aby dowiedzieć się, jak sytuacja wygląda w naszym regionie, postanowiliśmy uzyskać komentarze dyrekcji szkół.
- Trudno mi udzielić odpowiedzi na pytanie, czy strajk będzie kontynuowany. To pytanie należy kierować do związków zawodowych, ponieważ to one będą o tym decydowały po przeprowadzeniu referendum – powiedziała nam Mariola Ałtyn, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. - W tej chwili nauczyciele PSP 2  uczestniczą w radach pedagogicznych i są zajęci przygotowaniami do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Strajk kwietniowy zakończył się niepowodzeniem, więc nauczyciele nie wywalczyli żadnych podwyżek wynagrodzenia. Te, które są przewidziane do wypłaty od września, wynikają z planu podwyżek opracowanych przez MEN – informuje.

„Idea umarła, nauczyciele są już zmęczeni”
Wszystko wskazuje jednak na to, że większość nauczyciel straciła zaufanie do Związków, a niektórzy nawet czują się oszukani, dlatego strajk najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany.
- Nie mam żadnej wiedzy na temat ewentualnego strajku w mojej szkole – mówi Alfred Portee, dyrektor ZSR CKP w Bolesławowie.
- Ta idea umarła. Nauczyciele są już tak zniesmaczeni tą sytuacją, że raczej nie będą chcieli dalej strajkować. Dostali bardzo po kieszeni. Podwyżka ma być, ale po ok. 300 zł. To nie jest 1000 zł, o który walczyli. W naszej szkole wszyscy się wypisali ze Związku Solidarności, ponieważ uważają, że Związki nie spełniły swojej roli. Na razie w ZNP nie ma chyba pomysłu. Nauczyciele zbyt dużo stracili – powiedział nam jeden z dyrektorów szkoły średniej w powiecie starogardzkim.
- Nauczyciele są bardzo sfrustrowani tą całą sytuacją i przeciągającym się strajkiem bez oczekiwanych efektów – dodaje inny dyrektor.
Zdanie to podziela również dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.
- Nie mam żadnych sygnałów od nauczycieli w sprawie strajku – mówi Wiesława Górska.
- Potwierdzam. Strajk przebiegał w trudnym okresie i nie przyniósł efektów. Nauczyciele ponieśli ogromne straty. Od września ze względu na wprowadzone zmiany przez Ministerstwo Edukacji, sytuacja w oświacie będzie wyglądała trochę inaczej. Być może niewielka część osób chciałaby wznowić protest, lecz na chwilę obecną nie mam takich sygnałów – potwierdził Arkadiusz Kobierzyński, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Starogardzie Gd.

Szkoły gotowe na reformę?
W tym roku naukę w klasach pierwszych szkół średnich rozpoczynają abiturienci podstawówek oraz gimnazjów. Zapytaliśmy dyrektorów szkół średnich w powiecie, czy placówki są przygotowane na przyjęcie takiej dużej liczby uczniów?
Na pytania, co do skutków reformy, dyrektor Portee stwierdza, że szkoła w Bolesławowie jest bardzo dobrze przygotowana na przyjęcie uczniów.
- Myśmy się przygotowali do reformy – mówi. –Lekcje będą odbywały się od 8.20 do 15.20. W tym roku utworzyliśmy 7 oddziałów. W ubiegłym mieliśmy 3. Jeśli się dobrze organizuje pracę dydaktyczną, to można się do reformy przygotować – podsumował.
Dobrą organizacją pracy może pochwalić się również I LO.

Nauczycielskie zarobki
Nauczyciele stażyści zarobią od września 2 782 zł brutto, natomiast nauczyciele kontraktowi otrzymają 2 862 zł brutto. 3 250 zł brutto zarobią nauczyciele mianowani, a 3 817 zł brutto otrzymają pedagodzy dyplomowani.
Ponadto nauczyciele mogą otrzymać 300 złotych dodatku za wychowawstwo oraz 84 złote za opiekę nad stażystą. Dodatkowo pedagodzy mogą liczyć na przyznanie dodatku motywacyjnego w wysokości od 8 do 40 proc. miesięcznego minimalnego wynagrodzenia nauczyciela stażysty.

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

_redakcja

Komentarze (70)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zodiak
zodiak 08.09.2019, 20:29
za strajki , chamstwo , małe pensum , głupotę i lenistwo , ani jednej złotówki podwyżki dla nauczycieli , idzcie do broniarza , ta czerwona szuja wam da...
jola
jola 05.09.2019, 16:31
żadnych podwyżek dla nauczycieli , to zwykłe dziadostwo , co sobą reprezentują , a za strajki powinni im jeszcze obniżyć pensje i dołożyć godziny pensum
kajetan
kajetan 04.09.2019, 07:48
za 18 godz pensum i tak mają za duże wynagrodzenie , do tego korki ,wycieczki za darmo , 3 m-ce wolnego w roku i co te leniwe belfry jeszcze chcą ? , ich zarobki podaje www.gloskociewia.pl , sprawdzcie ile te kłamczuchy zarabiają !!!
Uczeń
Uczeń 04.09.2019, 08:16
.....wycieczki za darmo ?
Zielonego pojęcia nie masz jak wyglada
wycieczka na której musisz pilnować "grzecznych" uczniów.
uczeń2
uczeń2 04.09.2019, 08:30
narzekasz belfrusiu , to do biedronki na kasę , zgodnie z twoim wykształceniem , albo na budowę...
ktosia
ktosia 04.09.2019, 08:10
Kiedyś ktoś powiedział, że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Chodź Kajetanie pouczyć dzieci do szkoły to zobaczymy te kokosy jakie zarobisz i jaki będziesz wyluzowany i wypoczęty.
blusik
blusik 04.09.2019, 08:32
a kto wam każe pracować w szkole , do wideł i łopaty leniwe i pazerne belfry
Gość2
Gość2 04.09.2019, 08:19
Kajetan nie nadaje się do pracy nauczyciela.
Po stylu mozna wnioskować,ze to agresor.
gość3
gość3 04.09.2019, 08:38
nie znasz pracowitego życia nauczycielu , bo nie byłeś w cielętniku , te twoje 18 godzin , to jak łajno na pastwisku
Zawodowiec
Zawodowiec 04.09.2019, 18:04
Proszę nie karmić trolla.
tutam
tutam 03.09.2019, 21:20
Pytanie do abonentów Neostrady w Starogardzie: czy działa Wam Neostrada? Bo ja mam awarię od kilku dni, a Orange nic w tej sprawie nie robi. Kazali mi tylko wymienić boxa, ale... w Biurach Obsługi Klienta boxów nie ma i nie wiadomo kiedy będą. Zresztą podejrzewam, że to nie wina boxa. Wkurzonych abonentów przychodzących do starogardzkich BOK-ów jest z tego co wiem więcej. Z konieczności jestem zmuszony korzystać z internetu mobilnego (karta SIM Netii wyjęta z telefonu i włożona do routera 4G/LTE). Niestety, w blokach większość starogardzian ma internet od różnych kablówek i nawet nie mam z kim pogadać o tej awarii żeby coś razem zadziałać. Jestem na lodzie. Proszę o pomoc lub odzew.
Gość
Gość 03.09.2019, 15:14
Politycy dali sobie premie między 50-70 tyś i nikt hałasu z tego powodu nie robi.
trzeżwy
trzeżwy 03.09.2019, 17:33
Bo tu pewnie poplecznicy Dojnej Zmiany tu wypisują szykany na belfrów. Przecież dla nich to co mówi pewnien pan - zawsze dziewica - jest święte.
Alan
Alan 03.09.2019, 19:14
Zobaczysz , jak po wyborach Prąd pójdzie ostro w górę, ale co tam Pincet plus jest, wychlać i zagryźć też jest no i się przespać to czym się przejmować.
jasio fantasta
jasio fantasta 04.09.2019, 08:12
Jak prąd pójdzie w górę to z tego 500+ nawet w portfelach + nie zostanie.
Ja
Ja 04.09.2019, 17:26
Nie strasz, bo się zesrasz.
jasio fantasta
jasio fantasta 04.09.2019, 19:24
Twoja żona mi co innego szepce do ucha Ja.
Uczeń
Uczeń 03.09.2019, 10:28
Tyle nienawisci do drugiego czlowieka...
Świadczy to o jednym o złym wychowaniu tych osób.
karol
karol 03.09.2019, 14:03
nie podszywaj się pod ucznia belfrowska szujo , ani grosza dla was , strajkując pokazaliście , że nic nie jesteście warci nauczyciele , dla pieniędzy chcieliście zniszczyć promocje uczniów i matury !!!
uczen
uczen 03.09.2019, 14:24
Czy ty przypadkiem nie jesteś z org. prowadz.. Gazeto sprawdźcie to.
łukasz
łukasz 03.09.2019, 06:28
zachłanność belfrów - wstyd i żenada , sami się ośmieszają , do tego katechetki , to dopiero jaja , religia powinna wrócić do kościoła , czarne zboki do roboty
tutam
tutam 01.09.2019, 20:43
Z lekarzem, nauczycielem i prawnikiem zwykły człowiek w Polsce nie pogada. To są wyższe kasty społeczne.
lopez
lopez 02.09.2019, 08:05
Kasta to się nazywali ci co hejtowali sędziów w internecie.
rympał
rympał 02.09.2019, 15:40
Kasta to się nazywali ci Którzy będą cię sądzić.
lopez
lopez 02.09.2019, 17:11
Ty mnie tu próbujesz chłopcze straszyć?
Obserwator
Obserwator 01.09.2019, 19:48
Jak podaje gloskociewia nauczyciel matematyki w I LO zarabia ponad 9 tys zł !!! A nauczyciele szkół podstawowych zabronili dyrektorom upublicznić ich zarobków o czymś to świadczy. Mam nadzieje że głos kociewia doprowadzi do udostępnienia inf. o zarobkach w szkołach podstawowych w naszym mieście. Sprawa chyba jest w sądzie administracyjnym
Zocha
Zocha 02.09.2019, 23:05
A może oprócz etatu matematyka ten nauczyciel miał dodatek funkcyjny? Np dyrektorski?
luiza
luiza 03.09.2019, 06:38
oni wszyscy mają dodatki polityczne , to kasta peło , sprawdzcie to na gloskociewia , amoralne belfry
zyta
zyta 03.09.2019, 08:36
Zostań luiza belfrem to pogadamy jaki to miód.
lopez
lopez 02.09.2019, 08:06
Nie opublikują, bo się boją prawdy!
Starogardzianin od 37 lat
Starogardzianin od 37 lat 03.09.2019, 04:52
Jakiej prawdy? Tego, żeby zarobić pieniądze muszą pracować, tego, żeby mieć tyle na pasku na koniec miesiąca muszą mieć ileś nadgodzin, do tego być może wychowawstwo. Przypuszczam, ze jest to nauczycie z przynajmniej dwoma fakultetami. Dlaczego podstawowa pensja jest tak niska. Po to człowiek poświęca swój czas i pieniądze(nie łudźmy się, pieniądze też) aby zdobyć wykształcenie aby mógł poświęcić potem swoje życie dla dobra innych. Tak to wygląda. Nie popadajmy w paranoję, W końcu nauka w szkole nie jest obowiązkowa. Jeśli ktoś uważa, że może sam lepiej nauczyć swoje dziecko, nie musi posyłać je do szkoły.
 Fizyczny
Fizyczny 01.09.2019, 18:19
Część z Was w ogóle nie jest aktywna zawodowo, a pisze o Nauczycielach Nieroby !!!.Mam w d... ile kto zarabia, jeśli uczciwie pracujesz i płacisz podatki !!.Nauczanie nigdy niebyło w naszym kraju wysokich lotów , ale to nie tylko wina nauczycieli, ale i programu, ilości uczniów danej klasie , no i samych dzieciaków które nie zawsze chcą się uczyć.
starogardzianin od 36 lat
starogardzianin od 36 lat 01.09.2019, 17:35
Chyba niektórym pomyliły się nośniki. Myślałem, że to gazeta a czytam komentarze jakich nie powstydziłby się najlepszy ,,szmatławiec''. Oczywiście jest wolność słowa, ale wiadomości i opinie dodawane do tematu nie są trawione przez mój, pewnie niedouczony jak uważają niektórzy, rozum. Skoro uważacie, że zarabiają za dużo i jest ich za wielu. Zredukujmy ich zarobki do najniższej krajowej, liczbę pracujących nauczycieli o połowę i nie obrażając trzeciego świata tam się znajdziemy. Czego może nauczyć pedagog w klasie liczącej 30 uczniów, (będzie 45), za najniższą krajową na pewno sprawdzi obecność, wypełni dziennik, inne papiery, może coś zada do domu a resztę będzie miał w głębokim poważaniu. a zresztą który magister będzie chciał to robić? Ludzie myślcie czasem, po prostu myślcie, Obrażam niektórych , ale wiem, że to boli.
danuta
danuta 01.09.2019, 10:05
ani jednej złotówki podwyżki dla nauczycieli , sami sobie są winni , a pretensje do broniarza...
mama ucznia
mama ucznia 01.09.2019, 08:50
o tym , jak kiepsko uczycie świadczy fakt , że dzieci i młodzież przychodzi do was na bardzo drogie korepetycje , za które płacimy duże ,nienależne wam pieniądze , tak rozwija się też szara strefa , bo nie płacicie za korki podatków - urzędy skarbowe do roboty !!!
wioleta
wioleta 01.09.2019, 11:52
zobaczcie ile ta swołocz zarabia - gloskociewia i przestańcie skamleć leniwe belfry
mk
mk 01.09.2019, 11:14
jak masz tępe dziecko i nie potrafisz mu wytłumaczyć materiału to płać za korki. Pretensje do garbatego, że ma proste dzieci.
Kaśka
Kaśka 03.09.2019, 17:07
mk.Tępy to ty jesteś. Jak piszesz o dziecku że tępe. Pajacu. Powinien ktoś ci kopa takiego zasadzić abyś w locie zdechł.
km
km 01.09.2019, 13:44
głupi tępaku , ty jeszcze raz musisz zacząć naukę od początku i proś boga nieudaczniku , żebyś dostał mądrych nauczycieli i wychowawców , a nie takich , od których niczego się nie nauczyłeś i do dzisiaj jesteś umysłowo niepełnosprawny...
mk
mk 02.09.2019, 09:58
nauczycieli miałem dobrych i nie musiałem korzystać z korków ani w szkole podstawowej ani średniej. a teraz spróbuję się zniżyć do twojego poziomu, po twojej wypowiedzi sądzę, że twoje IQ(dla twojej wiadomości iloraz inteligencji) jest na poziomie poniżej 50 co świadczy o tym, że masz jeden swój w mózgu więcej od kury po to żeby nie załatwiać potrzeb fizjologicznych na podwórku
km
km 02.09.2019, 17:58
więc jesteś za mało kształcony matole i dużo nauki przed tobą
mk
mk 02.09.2019, 22:33
język typowego prostaka z rządzącej sekty. szkoda czasu na dialog z miernotą życiową i intelektualną.
Jan
Jan 31.08.2019, 21:34
Znowu trzeba wziąć na tapetę temat nauczycieli, ale hejt się rozlał w ich kierunku.Belfrom nie należą się podwyżki?, a Polityką co zarabiają po 70 tyś , Prezesowi Banku co sobie sam premie przyznaje należą się te pieniądze?.Kasa co idzie na utrzymanie przestępców zamiast na szpitale też jest dobrze wydatkowana?.Do tego ogromne sumy do Torunia, na Caritas, loty i inne uciechy.500 plus też się wam ludzie nie należy, w ogóle tym co nie pracują powinni zabrać.Zacznijcie myśleć i nie dać sobie wciskać tematów zastępczych.Wokół same afery , podwyżki a wy się uczepiliście nauczycieli.Oczywiście czekam na łapki w dół bo bzdury wypisuje.
Zocha
Zocha 04.09.2019, 18:15
Dobrze wypisujesz. Sam mam wrażenie, że publikowanie takich materiałów ma jedynie na celu zdobycie dużej liczby wejść na stronę. Cytując Józefa Piłsudskiego "Polacy to piękny naród, tylko ludzie to kur... wy". Niech każdy weźmie się do pracy, a nie spogląda obok, czy czasem sąsiad nie ma lepiej. Ludzie walczą ze sobą, a bokiem afery przechodzą.
Rtuuu
Rtuuu 31.08.2019, 20:38
Wiele osób nie ma pojęcia, że nauczyciele muszą realizować,bez żadnego prawa głosu, politykę edukacyjną Państwa,czyli na tę chwilę partii rządzącej...a żeby mówić,czy ktoś jest nierobem,to wypadałoby najpierw popracować w danym zawodzie...ale to typowa polska mentalność...-sam nie mogę, komuś nie dam... jeśli średnio zarabia się aż tyle w tym zawodzie,to należy chyba sprostować, że srednio każdy Polak tez jest bogaty...ze srednia jest jak z gołąbkami...jesli ja jem mieso,a ktoś inny kapustę,to średnio jemy gołąbki;). Ludzie... proszę wlaczcie mózgi i myślenie...nie dajcie się na siebie napuszczać...
Tomek
Tomek 30.08.2019, 23:38
Podwyzki o tysiac zlotych ,to jakis zart , zeby nauczyciele chcieli uczyc i byla pozytywna selekcja w zawodzie to podwyzki moga byc ale o tysiac euro.
Zenek
Zenek 30.08.2019, 23:21
Dobry nauczyciel powinnien zarabiac minimum 15 tys na reke , krotko i na temat, pozamiatane
rajmund
rajmund 31.08.2019, 09:19
A czemu nie 100 co,sobie będziecie żałować.
Gonićpisa
Gonićpisa 30.08.2019, 22:41
Wolę, żeby moje podatki szly na pensję nauczycieli, nawet jak pracują krócej, niz na pińcety, którzy dostają kasę za nic.
gość
gość 30.08.2019, 19:39
nauczyciele zarabiacie ok. 5000 - 8000 zł brutto, tak to dane które niedawno były udostępniane ze starogardzkich szkół, duża część tego wynagrodzenia to nadgodziny, czy to mało?? w d...... wam się poprzewracało, wstydu nie macie !!!!! jak się nie podoba to zmienić pracę i tyle w temacie
rodzic
rodzic 30.08.2019, 19:31
Kobierzyński niech się lepiej nie wypowiada. Zapamiętamy pana jako grabarza "trójki" na Szwoleżerów.
mk
mk 01.09.2019, 11:19
ten człowiek to pomyłka na tym stanowisku a co u jego kumpla walczaka jakoś zamilkł
Kociewiak
Kociewiak 31.08.2019, 16:14
Rodzicu, jesteś chory z nienawiści. Pomyśl trochę zanim ten swój bełkot umiescisz w Internecie.
Realista
Realista 30.08.2019, 20:59
Do Rady Miasta te pretensje o likwidację "trójki"! Od kiedy to dyrektorzy o tym decydują?

Pozostałe