środa, 24 kwietnia 2024 08:31
Reklama

Walczą o oczyszczenie zaniedbanej rzeki. Petycję podpisało już ponad 350 osób

W jednym z ostatnich numerów informowaliśmy o petycji Stowarzyszenia Starogard 2030 do Wód Polskich w sprawie oczyszczenia rzeki Wierzycy, przepływającej przez Starogard. Obecnie widnieje na niej ponad 350 podpisów mieszkańców Kociewia. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Wód Polskich, aby zapytać, czy starogardzianie mogą liczyć na oczyszczenie brudnego koryta rzeki.
Walczą o oczyszczenie zaniedbanej rzeki. Petycję podpisało już ponad 350 osób

Pomysłodawcą petycji i akcji informacyjnej jest Stowarzyszenie Starogard 2030.
- Starogard się zmienia, trudno tego nie zauważyć. I choć, jak zwykle, głosy dotyczące inwestycji są przeróżne, w tej kwestii chyba wszyscy jesteśmy zgodni - Wierzyca to ogromny potencjał. Powinna być wizytówką naszego miasta, a żeby tak było, musi zostać oczyszczona – powiedziała nam architekt Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030. - Petycja cieszy się dużym zainteresowaniem, co pokazuje, jak ważny jest to dla mieszkańców temat. Do tej pory udało się zebrać ponad 350 podpisów. Poza petycją online jest oczywiście tradycyjna, papierowa wersja wystosowana w imieniu stowarzyszenia Starogard 2030, a podpisana m.in. przez przedstawicieli władz samorządowych - zarówno miejskich, jak i powiatowych - dodaje.

Rzekę oczyszczono w lipcu?
W sprawie oczyszczenia rzeki skontaktowaliśmy się również z przedstawicielami Wód Polskich, które powinny nadzorować wszelkie prace związane z oczyszczaniem koryta rzeki.
- Jednostka terenowa Zarząd Zlewni w Tczewie podejmuje bieżące działania w zakresie oczyszczenia koryta rzeki Wierzycy w km 67+050-67+950 tj. główne koryto od jazu zlokalizowanego w ciągu ulicy Hallera do mostu na ulicy Tczewskiej na odcinku przebiegającym przez Starogard Gdański – twierdzi Ewa Wiśniewska z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Podejmowane były i są czynności związane z uprzątnięciem śmieci z koryta rzeki Wierzyca. Ostatni raz śmieci były usuwane przez pracowników ZZ Tczew 2 lipca bieżącego roku – mówi.

Część prac ruszy na przełomie sierpnia i września
W marcu 2019 roku Wody Polskie (ZZ Tczew) dokonały wyboru podmiotu, który dokona oceny stanu technicznego prawego brzegu rzeki z projektem budowlanym naprawy umocnień brzegowych na wcześniej wspomnianym odcinku.
Jak udało nam się dowiedzieć, Wody Polskie na przełomie sierpnia i września planują podjąć działania mające na celu usunięcie krzaków i korzeni, które wyrastają z płyt umocnieniowych na prawym brzegu rzeki.
- Trzeba podkreślić, że w odniesieniu do koryta rzeki Wierzyca oraz kanału energetycznego w całości (kanał dolotowy i odpływowy) i rzeki poniżej połączenia z odpływem kanału energetycznego na długości 200 m,  podmiotem zobowiązanym do utrzymania czystości jest firma z Bydgoszczy. Na podstawie pozwolenia wodnoprawnego firma ta użytkuje wody do celów energetycznych. Wody Polskie przykładają wiele wysiłków do edukowania mieszkańców  w kontekście utrzymywania czystości wód i brzegów rzek. Niestety śmieci przybywa – podsumowuje Ewa Wiśniewska z Wód Polskich.


PETYCJA


Podziel się
Oceń

Reklama