Niedziela, 15.09.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim

PILNE: Ratusz grozi zawaleniem? Na fundamentach pojawiły się groźne pęknięcia

  • 20.08.2019, 17:55
  • redakcja
PILNE: Ratusz grozi zawaleniem? Na fundamentach pojawiły się groźne pęknięcia
Podziel się:
Oceń:
We wtorek dotarły do nas bardzo niepokojące informacje dotyczące jednej z najbardziej rozpoznawalnych w mieście budowli – starogardzkiego Ratusza. Z doniesień wynikało, że ostatnie deszcze znacznie osłabiły fundamenty obiektu, na których pojawiły się pęknięcia. O sprawie poinformowany został powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oraz wojewódzki konserwator zabytków. – Na czas prac budynek zostanie całkowicie wyłączony z eksploatacji – powiedział Zbigniew Toporowski, sekretarz miasta.

We wtorek przed południem urzędnicy miejscy zostali poinformowani o problemie z fundamentami starogardzkiego Ratusza. Z doniesień naszych informatorów wynika, że na ścianie budynku pojawiły się pęknięcia, a pracownicy otrzymali informację o wyłączeniu obiektu z użytku.

Śluby w Ratuszu odwołane
W związku z zagrożeniem i groźbą dalszych pęknięć, odwołane zostały śluby, co potwierdza sekretarz miasta oraz pracownicy Muzeum Ziemi Kociewskiej. Odwołana została również jedna z okolicznościowych imprez, która była zaplanowana na najbliższy weekend.
- Prace archeologiczne i odsłonięcie fundamentów budynku Ratusza spowodowały ich destabilizację i osłabienie. Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników Ratusza, Prezydent Miasta zlecił prace zabezpieczające fundamenty i ściany budynku Ratusza od strony wykopalisk – potwierdziła Magdalena Dalecka z Urzędu Miasta.  
Jak dodał sekretarz miasta, prace rozpoczną się w środę, 21 sierpnia.
– Roboty będą polegały na zakryciu odkrytych fundamentów. Wszystko będzie robione według ustalonych założeń. Na czas prowadzenia prac, śluby odbywać będą się w sali Muzeum Ziemi Kociewskiej, a obiekt zostanie całkowicie wyłączony z eksploatacji – mówił Zbigniew Toporowski.  

Inspektorzy skontrolują stan fundamentów
Z naszych informacji wynika, że prace mają potrwać maksymalnie dwa tygodnie, po czym obiekt zostanie przywrócony do użytku. Specjalną kontrolę w tym miejscu przeprowadzi również Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Więcej o tej sprawie przeczytacie w środowym numerze Gazety Kociewskiej.

_redakcja

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obserwer
obserwer 26.08.2019, 09:37
ale czy zdążycie pisiory do wyborów wprowadzić program ochronny " pedofil kk + " ??? , co ze sprawkami prałata ??? , kiedy zostanie rozliczony i pozbawiony honorowego obywatelstwa naszego miasta ???
starogardzianin
starogardzianin 26.08.2019, 09:10
Siedziba PIS, Starogard PISem kolebką się staje,to może chcą wieże tu postawić, bo w W-wie nieto!
kiro
kiro 22.08.2019, 12:43
Wstyd i żenada na ten weekend przyjeżdżają do miasta ludzie z całego kraju ale i z zagranicy i co zobaczą ...wielką dziurę w centrum miasta ale z drugiej strony dla nich to żadna nowość bo w zeszłym roku ona również była więc może pomyślą że to ma tak być ,że to atrakcja turystyczna.Następną atrakcją na rynku jest ogródek piwny który w takiej postaci to powinien powstać gdzieś na obrzeżach miasta a nie w centrum ,wygląda on jak paśnik i zagroda dla zwierząt a nie ogródek,i jeszcze jedno, wisienką na torcie jest ten żółty grat który stoi obok i pełni rolę magazynu ,Jestem jak najbardziej za tym żeby na rynku ogródki były i to nawet nie jeden a więcej ,ale niech one wyglądają jak w innych miastach a nie takie badziewie.
arche
arche 22.08.2019, 09:31
Komentarz Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska - archeolog - ''Po niepokojących doniesieniach odwiedziłam wczoraj wykop. Otóż miejsce uszkodzenia fundamentu, to miejsce wyjścia rury odprowadzającej wodę ze zlewozmywaka Urzędu Stanu Cywilnego. Była ona prowizorycznie podpięta do rynny (nie przez nas) zaś wczoraj jej wcale nie było. Nie było również innych rur znajdujących się w tym miejscu w ścianie ratusza. Obawiam się że otwarty kran mógł być powodem powodzi, gdyż takie powodzie miewaliśmy w wykopie jeszcze podczas prowadzenia badań, ewentualnie fundament uszkodzony został podczas demontażu rury. Chciałabym również zwrócić uwagę na wypełnisko fundamentu, za warstwą kamieni jest gruz z piaskiem!!! Zastowanie metod zabezpieczenia i rodzaju użytego surowca będzie pod nadzorem konserwatorskiim, jak przystało na obiekt wpisany do rejestru, zaś w szczególności użycia szarego betonu powodującego zasolenia w zabytkowych murach, doprowadzając je do szybkiej destrukcji. Informuję, że wykop archeologiczny nie sięgał poniżej stóp fundamentu. Oczywiście służę dokumentacją (łącznie z lokalizacją rur) i konsultacjami w razie potrzeby.

To chyba jednoznaczne kto ponosi odpowiedzialność
gość
gość 22.08.2019, 20:09
super dobrze że Pani wyjaśniła i to rzeczowo, brawo za odwagę
Edmund
Edmund 22.08.2019, 09:12
Kiedy referendum na nowego prezydenta miasta?
Zenek
Zenek 21.08.2019, 21:09
W czym problem, obciążyć kosztami wszystkich, którzy dopuścili sie zaniedbań, niech płacą z własnej powtarzam z Własnej Kieszeni wszystkie koszta, a jak ich nie stać niech biorą kredyty jak powiedział kiedyś Pan Bronek.W Polsce na wszystko musisz mieć zezwolenie, nie możesz nic zrobić bez informowania urzędów , nawet na swojej ziemi co znajdziesz nie jest twoje, to kim jesteś no kim w tym kraju, na pewno nie wolnym człowiekiem.Znajdzie taki archeolog coś i zrobi ci podkop pod nowy dom, zacznie pękać i co mu zrobią nic, daje sie pozwolenie na budowę domu a za kilka lat ogłasza budowe w tym miejscu autostrady to jest chore i powinno być leczone w Kocborowie .
fachowiec z Czerska
fachowiec z Czerska 21.08.2019, 17:29
Remont Rynku to samowola budowlana. Co tam sławetny szalet, co tam fundamenty Ratusza. Remont wykonano niezgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę i niezgodnie z projektem przedłożonym dla uzyskania pozwolenia. Roboty wykonano według innego projektu zamiennego, na który pozwolenia na budowę nie uzyskano.
Leszek W.
Leszek W. 21.08.2019, 12:34
To że budynek będzie zagrożony, wiadomo było od chwili odkrycia fundamentów. Archeologowie pracują, jakby nie mieli żadnego pomysłu na to przedsięwzięcie. Jedyny pomysł, to siedzieć tam jak najdłużej się da i kroić podatnika na kasę.Nawiasem mówiąc nie widziałem tam nikogo od jakiś dwóch miesięcy, a jestem na rynku kilka razy dziennie. Jeśli Ratusz się zawali, to dół na gruz mają już gotowy
mia
mia 21.08.2019, 15:21
Panie Leszku, archeolodzy skończyli swoją pracę niemal rok temu. To do miasta należy podjęcie dalszych działań.
Brat
Brat 21.08.2019, 10:02
Oczywiscie w tym miescie wszystko sie moze zdarzyc. Mnie juz nic nie zaskoczy. Sa wykopaliska nie mozna tego zabezpieczyc ? Dodac swiatla? Wstawic stare zdjecia a chodnik zrobic szklany? Nie mozna tej historii w ten sposob zostawic i pokazac? Ratusz- grozi zawaleniu? Koloseum nadal stoi!!! Tylko trzeba chciac a nie stawiac cos kolejnego brzydkiego.
Starogard coraz brzydszym miastem sie robi, obskurnym i sypialnianym. No niestety.
Starogardzianin
Starogardzianin 21.08.2019, 12:06
Hejter. Starogard staje się coraz ładniejszy. Zawsze można szybciej i lepiej, ale dużo zmienia się na lepszy. Starogard zianie to widzą.
rynek
rynek 20.08.2019, 23:05
MASAKRA - gdzie jest władza Prezydent? dlaczego nie reagował ?przeciez ta dziura odsłoniete fundamenty są od czasu rozpoczęcia remontu - a remont juz dawno sie skonczyl zima nie zima odsłoniete byly fundamenty - miasto-Prezydent-urzędnicy nie powinni zabezpieczyć obiekt przed dewastacją? Zaraz prezydent - miasto zwali na dyrektora Muzeum który jest dzierżawcą obiektu-Ratusza!!!
UU
UU 20.08.2019, 22:41
We wtorek dotarły do nas bardzo niepokojące informacje dotyczące jednej z najbardziej rozpoznawalnych w mieście budowli – starogardzkiego szaletu. Z doniesień wynikało, że ostatnie deszcze znacznie osłabiły fundamenty obiektu, na których pojawiły się pęknięcia.
Kk
Kk 20.08.2019, 22:33
Za glupotę trzeba placić. Trudno sie dziwić skoro juz ponad rok fundamenty pozostają odsłonięte w zwiazku z tym nieszczęsnym wykopem. Widać ze w Starogardzie brakuje gospodarza. Inwestycje prowadzone są byle jak i efekt prac jest niewspółmierny do poniesionych kosztów. Chociażby park. Kto odpowiada za ten balagan? A co do ratusza to moze latwiej teraz bedzie wyrwać kasę z ministerstwa na renowację.
tt
tt 20.08.2019, 21:29
Wiedziałem że tak będzie , opieszałość w remontowaniu- gdy był remont ciężki sprzęt drgania itd. też zrobiły swoje, rozkopane przez niby archeologów(gdzie można to było zrobić w kilka miesięcy a nie lat - ile to ma być tak, ta dziura wstydu obecnej władzy w Starogardzie ? Ktoś powinien beknąć za nie dopilnowanie wszelkich remontów itd. które w Starogardzie trwają i trwają .....
tutam
tutam 20.08.2019, 21:16
Rozkopujcie dalej całe miasto w poszukiwaniu denarów i szkieletów.
xd
xd 20.08.2019, 21:04
Wszyscy od was zrzynają hahahha
xd
xd 21.08.2019, 11:18
No wszyscy maja nawet komentarze tych samych ludzi
bambi
bambi 20.08.2019, 20:50
Ale Ty tępy jesteś, Wykopy zostały zrobione przez archeologów , którzy dopiero pozwolili zrobić porządek. Łatwo stawiać tezy nie znając realiów.
Obywatel
Obywatel 21.08.2019, 07:02
bambi lepiej napisz urzędnik wszyscy wiedzą że komentarze które tłumaczą obecny stan miasta to komentarze osób mających coś wspólnego z pracą na Gdańskiej. Mieszkańcy mają inne zdanie. Dodam jeszcze po co zrobiliście aplikacje na której wszelkie zgłoszenia i tak są nie realizowane! Starogard miastem na scenariusz filmu Bareji !
Komp-stg
Komp-stg 20.08.2019, 20:43
Niech czekają dłużej z takimi pracami, bo jeden to drugi tamto, takim sposobem cała Polskę podmyje deszcz, ale brać ponad 6000 miesięcznie to się chce, ***** *** ******
Tesss
Tesss 20.08.2019, 18:39
A miałem już się zdecydować na ślub.... Nie jest mi jednak dane 😂😂😂
logo
logo 20.08.2019, 20:58
Może to ratunek dla ciebie ?
andzia
andzia 20.08.2019, 18:28
za dużo żrą i pierdzą w stołki zamiast pracować , kolesie...
zofia
zofia 20.08.2019, 21:00
Bierzesz pińcet plus, buzia w kubeł.

Pozostałe