Rozpoczęły się żniwa. Prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa

  • 03.08.2019, 08:06
  • redakcja
Rozpoczęły się żniwa. Prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa

Podziel się:

Oceń:

W związku z tym, że rozpoczęły się żniwa, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik opublikowała apel do rolników o zachowanie bezpieczeństwa podczas tegorocznych żniw. Niech kurz, pośpiech i rutyna nie przysłonią bezpiecznej pracy.

- Rozpoczęły się żniwa - okres wieńczący trud, który rolnicy codziennie wkładają w uprawianie i pielęgnowanie ziemi. To czas wytężonej pracy i ogromnego wysiłku mieszkańców wsi. Towarzyszy temu zmęczenie i pośpiech, a praca w gospodarstwach rolnych wykonywana jest często w zmiennych warunkach atmosferycznych, w czasie upału, burz i ulewnych deszczy – pisze w apelu dr Hadzik.

Na polach od rana do późnego wieczoru pracują maszyny rolnicze o bardzo skomplikowanej konstrukcji, używane tylko w tym okresie. Niestety, w czasie żniw często dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków, które mają konkretne przyczyny.

-W obliczu możliwych zagrożeń apeluję do Państwa o przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych – dodaje prezes KRUS. - Zachowajcie  szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie pracy z kombajnami, maszynami do zbioru słomy i siana oraz transportu płodów rolnych. Korzystajcie tylko z maszyn narzędzi w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym. Zakładajcie osłony na ruchome elementy maszyn, szczególnie na wały przegubowo-teleskopowe i pracujcie w przylegających do ciała ubraniach. Żeby uniknąć pochwycenia przez wirujące i obracające się części maszyn, przed przystąpieniem do napraw i regulacji, koniecznie wyłączcie napęd. Pracujcie w butach chroniących przed poślizgnięciem i upadkiem, nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, pomostach oraz dyszlach i błotnikach maszyn. Stosujcie przerwy na odpoczynek i regenerację sił, a w upalne dni ograniczcie ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur. Nie zapomnijcie też o zapewnieniu właściwej opieki dzieciom oraz wydzieleniu specjalnego miejsca do zabawy, z dala od wykonywanej pracy w gospodarstwie - apeluje prezes KRUS.
Tegoroczne żniwa mogą być bezpieczne! Wszystko zależy od Waszej postawy i zaangażowania.

_redakcja

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Agnieszka
Agnieszka 03.08.2019, 14:36
A co z olbrzymimi kombajnami na wąskich drogach ?, kombajniści jeżdżą jak lordowie . Chociaż mógł zjechać trochę na pobocze to gdzież tam, moja podróż autem zakończyła się w rowie . Brak słów!
Jan
Jan 03.08.2019, 15:06
Ty się chwalisz czy się żalisz Agnieszka?.Wiesz co to praca na roli, żniwa- wątpie.W naszym kraju hejtuje się ludzi, którzy jeszcze uczciwie i ciężko pracują , żebyście tak skrupulatnie oceniali tych co żyją wyłącznie z socjalu.Sam psioczę czasem na ciągniki i maszyny rolnicze , ale doceniam prace każdą uczciwie wykonywaną, dzięki rolnikom mam chleb.
mieszczuch
mieszczuch 03.08.2019, 15:18
chleb to masz dzięki rolnikom,ale chińskim.A ich też powinno obowiązywać prawo drogowe.

Pozostałe