Poniedziałek, 19.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim

Zmarła Janina Dęga. „Wychowała wiele pokoleń młodzieży”

  • 22.07.2019, 12:08 (aktualizacja 22.07.2019, 12:10)
  • redakcja
Zmarła Janina Dęga. „Wychowała wiele pokoleń młodzieży”
Podziel się:
Oceń:
Starogard obiegła bardzo smutna wiadomość o śmierci Janiny Dęgi – osoby, która wychowała wiele pokoleń młodzieży. Szczególnie zaangażowana była w kulturowe życie miasta, a także była najstarszą studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Miała 97 lat.

Z piątku na sobotę do domu Pana odeszła znana w mieście Janina Dęga. W swojej karierze wychowała wiele młodych pokoleń, otwierając im drzwi do wiedzy. Pomimo sędziwego wieku, aktywnie angażowała się w życie i rozwój kulturowy Starogardu Gdańskiego.  
Śp. Janina była również najstarszą studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Starogardzkim Centrum Kultury. - Uśmiechnięta, radosna i pełna energii, do teraz pamiętam, jak często mówiła wierszem – wspominają bliscy.
 - Całym swoim życiem była zaangażowana w wydarzenia kulturalne Starogardu Gdańskiego. Uczestniczyła w bardzo wielu spotkaniach z twórcami nauki, ludźmi pióra i szeroko pojętej sztuki, jednocześnie była w tych właśnie kręgach naszego miasta bardzo aktywna twórczo - miała fenomenalną pamięć i doskonałą umiejętność przytaczania utworów poetyckich pisanych głównie gwarą kociewską – wspomina starogardzki pisarz Marek Biegalski. - W Kawiarence pod Gwiazdami recytowała wiersze początkujących poetów zamieszkałych na Kociewiu. Będzie nam pani brakowało, pani profesor, och, co ja mówię - już nam pani brakuje – podsumował wzruszony.

 

_redakcja

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prawda
Prawda 01.08.2019, 22:27
Poznałam Panią Janine w maju podczas konkursu prozy kociewskiej , bardzo ciekawa osobowość i mądrość tej Pani zwróciła moją uwagę.Szkoda ,że nie będzie mi dane porozmawiać i posłuchać w jej wykonaniu wierszy.ZEGNAJ NA ZAWSZE.
Mieszkanka wsi
Mieszkanka wsi 28.07.2019, 10:22
Miałam przyjemność poznać tę cudowną kobietę.Żegnam kochana Kociewianko.
Marku Biegalksi
Marku Biegalksi 25.07.2019, 10:33
Pisała gwarą kociewską? Co to jest "gwara kociewska"? Masz na myśli tę byle jaką wiejską mowę z paskudnym akcentem, podobną do regionalizmu poznańskiego?
Alfons
Alfons 02.08.2019, 15:03
Gwara kociewska człeku ,to język używany na Kociewiu.Kociewie to taki region w Polsce w dorzeczu Wierzycy i dolnej Wisły.Jeśli masz wątpliwości to poczytaj P.Milewskiego on się z tego doktoryzował.A na biegunkę weż stoperan.
Kociewianka
Kociewianka 01.08.2019, 22:22
Panie MARKU jeśli nie zna się Pan na kulturze lepiej ,żeby się Pan na ten temat nie wypowiadał.Widac ,że nie wie Pan co to gwara kociewska ,zachęcam najpierw aby dowiedzieć się co to KOCIEWIE, a nie pisać tak bezmyślnie o czym czego się nie wie i nie jest się w stanie zrozumieć
Kociewiak
Kociewiak 02.08.2019, 14:02
Droga Kociewianko, nie ukrywam, że mam uzasadnione powody, aby poddać w wątpliwość Pani rzeczywistą wiedzę na temat szeroko rozumianej kultury, Kociewia oraz gwary kociewskiej. Tak czy inaczej, jeżeli Pani zachęca inną osobę do samokształcenia, to sama powinna być CORRECT. Inaczej mówiąc: powinna być Pani bezbłędna! Niestety, treść oraz ton Pani komentarza świadczy dobitnie, że Pani ma autentyczne problemy w posługiwaniu się polszczyzną. Widać wyraźnie, że Pani nie zna elementarnych zasad pisowni polskiej, w tym stylistyki i interpunkcji. Niestety.
madera
madera 02.08.2019, 14:36
Panie ,do poprawnego pisania są dyktanda w szkole.Pani Dęga była lokalną poetką i piewcą Kociewia,więc niech Pan uszanuje Jej ,niewątpliwy autorytet.Czy zna Pan powiedzenie,że o zmarłym tylko dobrze?
madera
madera 24.07.2019, 18:14
a myśleliśmy;że dożyje 100.Cześć jej pamięci.
Roll
Roll 24.07.2019, 16:33
Do Stachowicz. Biorąc pod uwagę Twoją polszczyznę, to nie dziwię się, że powtarzałeś jeden rok szkolny!
Zabros
Zabros 24.07.2019, 15:42
Wspaniała kobieta polonistka, uczyła mnie w liceum zawsze z uśmiechem ,trudno każdego to czeka.Niech spoczywa w spokoju.
Stachowicz
Stachowicz 23.07.2019, 14:51
Zostałem przez nią siedzieć jeden rok.
Andrzej Hoppe
Andrzej Hoppe 22.07.2019, 17:42
Moja WSPANIAŁA NAUCZYCIELKA,Wspaniały Człowiek.Wielka strata.Pani Janeczko,Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie.[*][*][*]

Pozostałe