Nieproszeni żądlący goście

  • 19.07.2019, 09:24
  • redakcja
Nieproszeni żądlący goście

Podziel się:

Oceń:

Wraz z latem pojawiły się niebezpieczne owady błonoskrzydłe: osy, szerszenie i pszczoły. Choć te ostatnie są pożyteczne, to razem z osami i szerszeniami stanowią zagrożenie, które najlepiej usunąć, jeśli znajdą się zbyt blisko naszego domostwa.

Obecnie strażacy każdego tygodnia wyruszają do wielu interwencji, polegających na usuwaniu gniazd niebezpiecznych owadów.
- Tego typu wezwań każdego roku mamy sporo. Pamiętajmy, osy i szerszenie budują kokony, których proces budowy jest długotrwały, natomiast pszczoły tworzą rój – tłumaczy mł. kpt. Michał Myrda, rzecznik prasowy tczewskiej straży pożarnej. - Nie należy dopuszczać do przerośnięcia kokonów. Początkowa faza wzrostu gniazda jest najlepsza do usuwania owadów. Gdy są małe można je łatwo zlikwidować za pomocą środków owadobójczych.   
Dodajmy, że jeśli pszczoły zadomowią się u nas dłużej, warto wezwać pszczelarza lub odpowiednią firmę, która zabezpieczy rój w bezpieczny i fachowy sposób.

Postaw na moskitierę
Bywa, że osy lub szerszenie zadomowią się, gdzieś w pobliżu bloku lub domu jednorodzinnego. Wówczas warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu okien i drzwi balkonowych. Zwłaszcza, że chętniej otwieramy okna, by wpuścić do domu świeże powietrze. Pomocne w tej walce są moskitiery.
- Moskitiery stanowią idealne zabezpieczenie w oknach wszystkich pomieszczeń, pozwalając mieszkańcom cieszyć się świeżym powietrzem bez owadów o każdej porze dnia – zachęca Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, producenta okien, drzwi i akcesoriów. - Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów moskitier różniących się głównie sposobem montażu. Do najpopularniejszych zaliczamy moskitiery plisowane i ramkowe.

Chroń się przed ukąszeniami
Estetyczne moskitiery plisowane są polecane do okien i drzwi balkonowych o dużych powierzchniach.  
- Ich konstrukcja opiera się na dwóch aluminiowych prowadnicach przymocowanych do fasady budynku lub do witryny drzwiowej, w których porusza się siatka. Ruchoma cześć moskitiery wyposażona jest w uchwyt ułatwiający otwieranie oraz magnesy trzymające ją w pozycji zamkniętej – wyjaśnia. - (…). - Ogromną zaletę moskitiery plisowanej stanowi jej niskoprogowa konstrukcja i małe wymiary.
Na rynku dostępne są także moskitiery ramkowe, wykorzystywane często w oknach domków letniskowych. Tego typu produkty dobrze chronią przed owadami, ale i pyłkami. Zaletą jest cena, minusem konieczność jej zdemontowania po sezonie.
Moskitiera ramkowa po zamontowaniu stanowi integralną część okna. Warto by miała kolor okleiny. Sprawdzi się zarówno w domu, mieszkaniu, jak i domku letniskowym lub w altanie. Na okres zimy trzeb ją jednak zdemontować.
Ww. rozwiązania warto stosować, jeżeli narażone na użądlenia są dzieci lub osoby starsze.

 

_redakcja

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

osa
osa 24.07.2019, 10:41
to wygląda jak posiedzenie sejmu na wiejskiej
Slawek EU07
Slawek EU07 22.07.2019, 07:20
Uciekły z Niemiec przed szerszeniem azjatyckim i znalazły schronienie u nas.
Luk
Luk 19.07.2019, 12:34
Mała poprawka by sie przydała. Strażacy nie zajmuja sie usuwaniem gniazd z posesji prywatnych.
Andrzej
Andrzej 19.07.2019, 13:55
Masz racje, też słyszałem o tym, że Strażacy nie zajmują się usuwaniem gniazd, chyba , że istnieje realne zagrożenie życia.Trzeba wezwać firme albo pszczelarza.
Hgw
Hgw 19.07.2019, 13:27
A kto się zajmuję.
Lll
Lll 19.07.2019, 16:01
Jak dzwonilam do straży to podali mi namiary na Pana, który usuwa gniazda os
Ratujmy pszczoly
Ratujmy pszczoly 19.07.2019, 12:26
Wczasach w ktorych pszczoly wymieraja i tworzy sie wiele inicjatyw w ich ratowanie, pisac ze sa nieproszonymi goscmi, ZENADA
xx
xx 19.07.2019, 21:37
no w sumie są nieproszone. chciałbyś mieć taką gromadkę pszczół np. w salonie? ale zabijać pszczoły to przesada. pozwolić pszczelarzowi je zabrać . on będzie miał z tego pożytek a Ty święty spokój i znowu będziesz bezpieczny bo pszczoły- TO STRASZNE ZAGROŻENIE. no chyba że jest się uczulonym na jad to inna sprawa.
CAMEL
CAMEL 19.07.2019, 11:14
Jak można pisać o pszczołach, że są nieproszonymi gośćmi ? Źle zilustrowany i źle zatytuowany artykół. Choć chęci może i dobre.
Elizka
Elizka 20.07.2019, 19:49
Na zdjeciu sa osy. Osy i szerszenie maja paski. Pszczoly sa brazowe. Zobrazowane prawidlowo.
hehe
hehe 22.07.2019, 13:43
sama jesteś osa :)
era
era 19.07.2019, 10:38
nie ilustrujcie takich artykułów zdjęciem pożytecznych pszczół, ludzie potem je źle kojarzą, niepotrzebnie siejecie lęk, który przeradza si,ę w nienawiść i ludziska sami usuwają często też roje pożytecznych owadów!

Pozostałe