Sobota, 19.10.2019

NSA wydał wyrok. Nie będzie Elektrowni Północ

  • 05.07.2019, 10:21
  • redakcja
NSA wydał wyrok. Nie będzie Elektrowni Północ
Podziel się:
Oceń:
Największa elektrownia węglowa na Pomorzu jednak nie powstanie. Wszystko za sprawą ogłoszenia 19 czerwca br. odmownej decyzji NSA w sprawie budowy inwestycji tzw. Elektrowni Północ w Rajkowach k. Pelplina.

Przypomnijmy. 30 grudnia 2015 r. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski uchylił w całości decyzję o pozwoleniu na budowę obiektów elektrowni i skierował sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Blisko po 3,5 roku zapadł wyrok w tej sprawie.

Wiele stron postępowania
Jak się dowiedzieliśmy, NSA 19.06 br. wydał wyrok, w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który to sąd z kolei oddalił skargę na decyzję wojewody pomorskiego, uchylającą decyzję starosty tczewskiego o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na budowę Elektrowni Północ.
Uczestników całego postępowania było bardzo wielu. Dokumentacja jest obszerna. Skargę na decyzję wojewody wniósł inwestor, który przegrał przed WSA w Gdańsku. Skargę kasacyjną również wnosił inwestor. Do tej pory NSA nie opublikował jeszcze uzasadnienia pisemnego wyroku. Odwołanie od udzielenia pozwolenia na budowę i przyznania decyzji środowiskowej składali także mieszkańcy i organizacje ekologiczne.
Elektrownia, gdyby powstała byłaby jedną z największych w Polsce, dając przy okazji miejsca pracy okolicznym mieszkańcom. Miała zapewnić 1,6 tys. MW i wykorzystywać rocznie ponad 4 mln ton węgla. Kłopot w tym, że uzyskiwana w ten sposób relatywnie tania energia przy wykorzystaniu surowca, zapewne także polskiego, byłaby szkodliwa dla środowiska. Zdaniem ekologów zrzuty wody mogłyby doprowadzić do podniesienia temperatury wody, co miałoby bardzo szkodliwy wpływ na florę i faunę pobliskiej rzeki.
Przeciwko inwestycji wielokrotnie protestowali ekolodzy i mieszkańcy, często dając temu wyraz na łamach lokalnej prasy.

Koniec elektrowni wcześniej
Koszt projektu oszacowano na ok. 12 mld zł. Inwestycję firmowała spółka Polenergia założona przez nieżyjącego już polskiego biznesmena Jana Kulczyka, którego nazwisko można było znaleźć niegdyś w światowym rankingu miliarderów. Jak podaje portal oko.press Polenergia nieformalnie odstąpiła już od tej inwestycji pod koniec 2017 r. Pierwotnie budowa elektrowni miała się rozpocząć już w 2012 r., a zakończyć w 2016 r.
Czy to koniec całej procedury? Formalnie decyzja NSA trafi teraz do wojewody, bo wojewoda ją zaskarżył, następnie na biurko starosty tczewskiego, który wyda decyzję o umorzeniu pozwolenia na budowę w całości. Sprawa się kończy, chyba że Polenergia wystąpi z nowym wnioskiem o pozwolenie na budowę, co jest jednak bardzo mało prawdopodobne.  
Burmistrz Pelplina Mirosław Chyła, tak komentuje fakt braku szans na elektrownię w jego gminie.
- Od dłuższego czasu liczyliśmy się z tym, że ta inwestycja nie powstanie , a orzeczenie NSA nie było dla nas wielkim zaskoczeniem. W związku z tym prowadzimy intensywne prace nad pozyskaniem nowych inwestorów. (...) Fiasko tego przedsięwzięcia jest stratą wyjątkowej szansy dla naszej gminy, ale jednocześnie w dobie  odchodzenia od wykorzystywania energii pochodzącej z węgla oraz ze względu na niebezpieczeństwo drastycznej zmiany klimatu, takie posunięcie może okazać się dobrą okazją do skupienia się na skutecznym wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii np. pochodzących z farm wiatrowych, które funkcjonują na terenie naszej gminy.

Czyj sukces, czyja porażka?
W czasie budowy inwestycji zawiązał się ruch przeciwników budowy Elektrowni Północ. Jej przeciwnicy skupili się w koalicji proekologicznej Stop Elektrowni Północ. Do organizacji należą m.in.: lokalne Wspólna Ziemia z Chojnic, krajowe Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Eko Kociewie z Lignów Szlacheckich, Fundacja Client's Earth Prawnicy dla Ziemi. Wszystkie wskazywały, że tak potężny zakład przyczyni się do zwiększenia polskich emisji dwutlenku węgla – gazu odgrywającego kluczową rolę w ociepleniu klimatu.

Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

_redakcja

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bolek
Bolek 06.07.2019, 08:03
A w bardzo cywilizowanej Japonii mają stawiać w przyszłości 40 nowych elektrowni węglowych. Nie dawajcie sobie wmawiać głupot o złym węglu.
gosc
gosc 07.07.2019, 23:13
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA .... Dobry dowcip, cos Ty w TVP Wiadomosci ogladal?
Kat
Kat 05.07.2019, 19:52
***aj Kulczyk żydzie ***ony
Tesla
Tesla 05.07.2019, 12:16
Atomową ppowinni tam postawić. Czyste i wydajne źródło energii.
polak
polak 09.07.2019, 15:48
atomową to bombe ci wstawią amerykany jak koń żydowski tylko zdalnie awarje wywołac i masz tu polaczki partacze popsuli

Pozostałe