Piątek, 19.07.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Budżet Obywatelski 2020 – znamy zwycięzców!

  • 03.07.2019, 10:30 (aktualizacja 03.07.2019, 11:15)
  • redakcja
Budżet Obywatelski 2020 – znamy zwycięzców!
Podziel się:
Oceń:
1 lipca podliczono głosy oddane na projekty w Budżecie Obywatelskim 2020. Spośród 11 projektów infrastrukturalnych i 6 społecznych mieszkańcy Starogardu wybrali siedem zwycięskich pomysłów: cztery projekty społeczne i trzy projekty infrastrukturalne.


Na 36 817 osób uprawnionych do głosowania w Starogardzie Gdańskim, mieszkańcy oddali  2 676 głosów, co stanowi 7,27 % frekwencję. Za pomocą głosowania elektronicznego głosy oddało 2 369 mieszkańców, a w sposób tradycyjny zagłosowało 307 osób.

Głosowanie trwało od 17 do 30 czerwca. Każdy głosujący miał prawo oddać dwa głosy jeden na projekt infrastrukturalny i jeden na społeczny. Największą liczbę głosów otrzymały następujące zwycięskie projekty:

Projekty społeczne

Zdrowy, radosny, sprawny maluszek. Wnioskodawca Marcin Kaszubowski. Szacunkowa wartość projektu 30 tys. zł. Na projekt oddano 772 głosy ( 705 internetowo, 67 papierowo).

Osiedlowy Ogród Społeczny – sposób na międzypokoleniową integrację mieszkańców. Wnioskodawcy Anna Lembicz, Dorota Bury, Anna Karolina Sprengel. Szacunkowy koszt projektu 30 tys. zł. Na projekt oddano 464 głosy ( 394 internetowo, 70 papierowo).

Cykl konferencji „ Zdrowszy Starogardzianin”. Wnioskodawca Monika Gancarewicz, Tomasz Wyrośla. Szacunkowa wartość projektu 30 tys. zł. Na projekt oddano 362 głosy ( 311 internetowo,51 papierowo).

RAZEM wolni i silni. Wnioskodawca Katarzyna Rozkwitalska. Szacunkowa wartość projektu 30 tys. zł. Na projekt oddano 260 głosów ( 231 internetowo, 29 papierowo).

Projekty infrastrukturalne

Budowa placu zabaw „Jacek i Agatka” Etap II. Wnioskodawca Beata Odziemkowska. Szacunkowa wartość projektu to 210 000,00 zł. Na projekt oddano 450 głosów ( 429 internetowo, 21 papierowo).

Nasza przestrzeń Skwer św. Wojciecha – Etap I. Wnioskodawcy Bartosz Szadokierski. Szacunkowa wartość projektu to 210 tys. zł zł. Na projekt oddano 437 głosów ( 417 internetowo, 20 papierowo).

Odnawiamy Ściegiennego etap II. Wnioskodawcy Barbara Nowak, Danuta Szwoch. Szacunkowa wartość projektu to 210 tys. zł.  Na projekt oddano 288 głosów ( 268 internetowo, 20 papierowo).

Pozostałe projekty uzyskały następującą liczbę głosów :

1. Powstanie placu zabaw „ Majowy Gaj” dla małych dzieci i miejsca integracji dla seniorów przy ul. Wróblewskiego – etap I – 255 głosów ( 241 internetowo, 14 papierowo).
2. Z kulturą na Ty – 235 głosów ( 184 internetowo, 51 papierowo).
3. Budowa mini skate parku przy ulicy Sowiej i Starzyńskiego – 251 głosów ( 192 internetowo, 59 papierowo).
4. Mini ROWER park ul. Nowowiejska/ Sędzickiego / Nierzwickiego – 235 głosów ( 220 internetowo, 15 papierowo).
5. Skwerek przy Południowej – kompleksowo na sportowo– 175 głosów ( 146 internetowo, 29 papierowo).
6. Aktywne przejścia dla pieszych i progi zwalniające – ulica Hallera, Kościuszki i Kochanki – etap II- 163 głosy ( 81 internetowo, 82 papierowo).
7. Budowa parkingu przy ul. Fryderyka Chopina – etap I – 136 głosów ( 120 internetowo, 16 papierowo).
8. Ekologiczna osada w dolinie Wierzycy z naturalnym torem zjazdowym – 135 głosów ( 118 internetowo, 17 papierowo)
9. Plac Street Workout – 86 głosów ( 73 internetowo, 13 papierowo).
10. Starogardzka Szkoła Rozwoju – 82 głosy ( 62 internetowo, 20 papierowo)
 
Prezydent miasta Janusz Stankowiak pogratulował wszystkim pomysłodawcom projektów w Budżecie Obywatelskim 2020. Podczas spotkania w Urzędzie Miasta 2 lipca wręczył im podziękowania za podjęte inicjatywy oraz aktywizację mieszkańców miasta w głosowanie.

– Jestem pełen uznania dla Państwa aktywności na rzecz lokalnych społeczności – powiedział prezydent – Dziękuję za waszą kreatywność, pomysłowość i odwagę. Nie wystarczy rzucić pomysłem, trzeba włożyć trochę wysiłku, aby napisać wniosek, złożyć, wypromować swój projekt i zaktywizować ludzi, by głosowali na ten właśnie pomysł. Bardzo mi przykro, że tylko cześć z tych fantastycznych projektów może być zrealizowana, ale takie są zasady budżetu obywatelskiego. To rodzaj plebiscytu. Mam tylko nadzieję, że to, że dzisiaj ktoś z was nie otrzyma dofinansowania, nie zniechęci was do dalszych starań. Takich ludzi, jak wy, bardzo nam potrzeba, bo stanowicie dla innych wzór do naśladowania. Jeszcze raz bardzo dziękuję – zakończył Stankowiak.
 

 

_redakcja

Zdjęcia (5)

Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

terenia
terenia 09.07.2019, 20:26
A co się stało zes tym projektem jakiegoś bmxowiska czy czegoś takiego w okolicach Nad Jarem, o którym pisały Wieści z Kociewia, że zamiast 200tysi miał kosztować 400tysi. Gdzie jest ta inwestycja albo gdzie jest kasa po niej?
obywatel
obywatel 07.07.2019, 21:08
Szkoda że w Starogardzie nie ma mediów które byłyby bezstronne.. Wszyscy cukruja prezydentowi lub staroscie ! A o nieprawidłowościach mozna tylko np. w radiu Gdańsk poczytac !!!
Bezpartyjny
Bezpartyjny 05.07.2019, 13:01
Paranoja z tymi placami zabaw !!!!! Radni powinni wiedzieć co jest dla Starogardu potrzebne a nie ludzie z kocborowa !!! Gdzie jest OBWODNICA !!!!! Kazdy obiecuję a obwodnicy nie ma .Prezydent który nie załatwi nic w tej sprawie nie ma prawa być wybrany na drugą kadencję ale ciemnogród poszedł na Pisowca celebryte .Priorytetem są ściezki rowerowe i czyste powietrze !!!
Jarosław
Jarosław 05.07.2019, 21:29
Priorytetem to jest zaj*** samorządy.
Kto to słyszał , że mi się tu obywatel rządzi? Inicjatywę wykazuje?
Coś mi tu wymyśla?
Partia rządzi!!! ...a reszta mordy w kubeł.
Bareja
Bareja 04.07.2019, 10:14
Pieniądze wyrzucone w błoto. Te place zabaw zbudowano i niszczeją nieużywane. O fortepianie na rynku już zapomniano, a podpory dla rowerzystów (rekord świata w inwestycji dla nikogo, miś Barei to mały przy tym pikuś) straszą pogięte i zniszczone. Jesteśmy za biedni na takie marnotrawstwo
cas
cas 04.07.2019, 12:04
Z placów zabaw korzystają dzieciaki, z podpór rowerzyści. Pianino na rynku nie było z BO a z grantu zewnętrznego. Miało stać przez 3 miesiące - do jesieni - i tyle stało. Zgłaszajcie inne projekty i głosujcie na inne projekty.
kierowca do "cas"
kierowca do "cas" 05.07.2019, 08:57
Cały dzień jeżdżę po mieście (oprócz niedziel) i NIGDY nie widziałem dzieciaka na placu zabaw i rowerzysty na podpórce
kako
kako 04.07.2019, 14:08
Korzystają to przy blokowiskach.
fan Barei
fan Barei 04.07.2019, 10:32
Ale przecinanie wstążek przez włodarzy się liczy misiu.
pracownik starostwa
pracownik starostwa 04.07.2019, 09:31
Stały bywalec starostwa ostatnimi czasy pan Kaszubowski kręci się przy starostwie, opowiada nie stworzone historie na temat miasta i osiru.
Nawet zabrał starostę na wycieczkę do ciepłej Turcji
U
U 04.07.2019, 14:03
Zazdrościsz?
PS
PS 04.07.2019, 14:46
Tylko mogli mu nie polewać bo się chłopina wykończy
urwis
urwis 04.07.2019, 14:09
A co te z miasta chcieli z nim jechać? Mało im jeszcze wycieczek?
mm
mm 03.07.2019, 22:42
No wszystko pięknie i radośnie tylko ja się pytam KIEDY BEDZIE OBWODNICA w STAROGARDZIE.
.
. 04.07.2019, 14:10
PiS z jakiegoś powodu zatrzymał wszystkie budowy najważniejszych dróg i autostrad w kraju. Już od dwóch lat nie oddano ani kilometra nowej drogi do użytku.
Więc sam sobie odpowiedz kiedy powstanie jakaś tam powiatowa obwodniczka.
obywatel
obywatel 07.07.2019, 21:11
Czy Pis ma cos do rozbudowy drogi 222 do Gdańska ? Bo myślałem że to w gestii sejmiku marszałkowskiego w którym PO rządzi ? Bo z tego co wiem ta droga nie będzie tak szybko otwarta ?
obwodnik
obwodnik 04.07.2019, 10:08
Obwodnicy w Starogardzie NIE BĘDZIE. Nie daliśmy WOT budynku na koszary (kto pamięta co to za poseł był bardzo przy tym aktywny?), więc dla nas pieniądze będą, ale w ostatniej kolejności
tt
tt 04.07.2019, 11:47
Przecież powiat Starogardzki to najlepszy wynik dla Pisu na pomorzu , więc dlaczego nie maja dać na obwodnicę ? A WOT za kilka lat i tak zostanie zlikwidowany w całym kraju obojętnie kto będzie rządzić, bo kasy zabraknie .
Grzegorz Tymiański
Grzegorz Tymiański 03.07.2019, 17:26
Zwycięzcy to po primo Janusz a po drugo primo firmy produkujące bruk :D
.
. 03.07.2019, 14:37
Ciekawe ,ze żaden z tych projektów nie zakłada poprawy jakości powietrza w Starogardzie , co powinno być naczelnym priorytetem w działaniu a finansuje się np. taki Plac Street Workout , żeby trenować w oparach toksycznego powietrza.
Widocznie ludzie mają wylane na to jak śmierdzi w Starogardzie.
be
be 03.07.2019, 22:05
W zeszłym roku wygrał taki projekt, w tym będzie realizowany.
.
. 04.07.2019, 14:05
Rzeczywiście. Dzięki za odpowiedź.
Zwracam honor.
...
... 03.07.2019, 15:49
A sorry bardzo, Ty co zrobiłeś w tym kierunku? Mogłeś złożyć, ale czekasz aż inni zrobią to za ciebie.
tt
tt 03.07.2019, 16:55
Od tego jest prezydent miasta - który nic nie robi tylko się lansuje na różnych imprezach !!!!!!
Dlatego radzę nie spychać podstawowych spraw na mieszkańców !!!!
Za co biorą kasę urzędnicy ???????
Których głównym zajęciem jest wychodzenie na parking za urzędem na papieroska !!!!
anty
anty 03.07.2019, 12:15
Na 36 817 osób uprawnionych do głosowania w Starogardzie Gdańskim, mieszkańcy oddali 2 676 głosów, co stanowi 7,27 % frekwencję.

To wiele mówi na temat zaangażowania obywatelskiego!!!

Racja jedni i ci sami składają projekty i wygrywają ŻENADA!!!
olo
olo 03.07.2019, 16:21
Ile można budować placów zabaw , rolkowisk, torów dla bmx (to jest dopiero ważna inwestycja) i tym podobnych ? Połowa stoi pusta tylko te na osiedlach i w parku nowe oblicze są oblegane. Zamiast wydawać pieniądze żeby utulić niektórych radnych lepiej te pieniądze przeznaczać na budowę ścieżek rowerowych albo jak obiecywali bodajże panowie Konkolewski i Stankowiak odkrytego basenu na Piekiełkach. Jeżeli natomiast mieszkańcy którejś z ulic chcą place zabaw to niech się na nie sami składają a nie z pieniędzy miejskich.
tt
tt 03.07.2019, 16:57
Czep się prezydenta to on ma władzę w Starogardzie !
Kiedyś lata temu bawiłem się na weselu , w roli wodzireja był super i może tam jest jego miejsce ?
Seks w restauracji
Seks w restauracji 03.07.2019, 17:31
A skąd on pochodzi? Z miejsca, gdzie pod przykrywką "prób" się chleje wódę.
mieszkaniec
mieszkaniec 03.07.2019, 11:44
co to za uśmiechy panie kaszubowski, wszędzie pan opowiada jaki to zły urząd na każdym spotkaniu, turnieju ale po pieniążki to pierwszy do słitfoci
prawda
prawda 03.07.2019, 18:38
Jak dostaje kasę to siedzi cicho i to nie dotyczy tylko P.Kaszubowskiego a wszystkie organizacje które otrzymują różne granty finansowe
kriskros
kriskros 03.07.2019, 11:43
To śmieszne, że głosy oddawane na projekty społeczne biją te oddawane na projekty infrastrukturalne (o wiele kosztowniejsze). Może oznacza to , że zapotrzebowanie na proj. społeczne jest o wiele większe niż infrastrukturalne i trzeba zmienić proporcje w BO?
Alina
Alina 03.07.2019, 11:17
Frekwencja, że ho ho. Zlikwidować to, albo zmienić zasady, bo w koło Macieju Ci sami zgłaszają i wygrywają.
mia
mia 03.07.2019, 13:06
Tyle tylko że zgłosić projekt może każdy mieszkaniec miasta. Żeby wygrać, trzeba się trochę namęczyć, ale złożyć wniosek to żadna filozofia.

Pozostałe