Pomnik w Lesie Szpęgawskim - umowa podpisana. Wójt: Dziś robimy milowy krok

  • 30.06.2019, 14:30
  • redakcja
Pomnik w Lesie Szpęgawskim - umowa podpisana. Wójt: Dziś robimy milowy krok FB/K.Smoliński

Podziel się:

Oceń:

Dwa powiaty, dziewiętnaście gmin, setki zaangażowanych osób i długie godziny mozolnej pracy – tak wyglądały przygotowania do rozpoczęcia inwestycji, jaką jest budowa pomnika w Lesie Szpęgawskim. Dziś można już mówić o półmetku, gdyż we wtorek w Urzędzie Gminy w Starogardzie Gdańskim podpisana została umowa na realizację zadania. Po 80 latach od zbrodni niemieckiej dokonanej na Polakach, na nowym pomniku, pojawią się nazwiska ponad 2400 ofiar.

W maju ubiegłego roku pojawiły się pierwsze wzmianki o budowie pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni niemieckiej. Wówczas jedna z radnych Rady Miasta Starogard wyszła z pomysłem budowy monumentu. Szybko zdobyła poparcie pozostałych radnych i prezydenta miasta. Urząd Miast zwrócił się z tą propozycją do Urzędu Gminy, który postanowił zająć się sprawą i doprowadzić do jej finalizacji.

Tabliczki z nazwiskami ofiar
Inicjatywa choć szlachetna, jest niezwykle trudna do zrealizowania. Przez cały okres przygotowywania dokumentacji nie było pewne, czy projekt wypali. Osoby zaangażowane w tę sprawę nie traciły jednak nadziei i to właśnie dzięki nim można mówić dziś o sukcesie.
We wtorek, na dwa miesiące przed uroczystościami w Lesie Szpęgawskim, podpisano umowę na budowę monumentu. Pomnik ma przypominać ścięte jak życie ludzkie pnie, na których wypisane zostaną nazwiska ponad 2400 ofiar zbrodni hitlerowskiej.
- Rozpoczynamy realizację bardzo ważnej inwestycji. To mnóstwo pracy i ogrom zaangażowania, które było potrzebne podczas opracowywania samej dokumentacji, jak i na etapie zabiegania o wykonawców. Kolejnym trudnym do realizacji etapem było również zbieranie środków. Działania były naprawdę wielotorowe  - mówiła podczas wtorkowej konferencji wójt gminy Magdalena Forc - Cherek. - Po 80 latach rodziny bliskich w końcu będą miały możliwość odczytania nazwisk swoich zamordowanych krewnych. W działania mocno włączył się prezydent Starogardu. Muszę powiedzieć, że miasto jest jednym z największych inwestorów. Kolejne podziękowania kieruję do starosty Kazimierza Chyły, który przez cały czas bardzo przychylnie i z ogromnym zrozumieniem popierał nasz projekt. Kolejną osobą, która nas wspierała był poseł Kazimierz Smoliński. Muszę przyznać, że  tak wyjątkowego posła w swojej karierze zawodowej nie widziałam - -przyznała wójt. - Przed nami jeszcze wiele rozmów i mam nadzieję, że dzięki panu posłowi dojdzie do finalizacji  umowy z fundatorem głównym tego przedsięwzięcia, jakim będzie firma Lotos – dodała.
Ponadto wójt podziękowała swoim współpracownikom i wszystkim pozostałym osobom, które włączyły się w to zadanie.

„Zostali zamordowani,
bo byli Polakami”

Na konferencję przybyli również zaproszeni goście: poseł Kazimierz Smoliński, starosta powiatu starogardzkeigo Kazimierz Chyła, prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz właściciel firmy Stella, która wybuduje pomnik.
- Chciałbym przede wszystkim serdecznie podziękować samorządowi gminy, że podjął się tego trudnego zadania. Gdyby nie było presji czasowej, byłoby to jedno z wielu zadań inwestycyjnych, ale tu jest presja czasu, żeby zdążyć na wrzesień. Samorządom dziękuję za wsparcie inicjatywy i przedsięwzięcia – mówił poseł Kazimierz Smoliński. - Mam nadzieję, że  inicjatywa skoczy się na wsparciu wszystkich samorządów z powiatu starogardzkiego i tczewskiego, których mieszkańcy zginęli w Szpęgawsku. Jestem w trakcie przygotowywania Uchwały o zbrodni Pomorskiej... Zbrodnię na Pomorzu można porównywać do zbrodni katyńskiej. Zginęło tu 30, a mówi się nawet o 60 tysiącach Polaków, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami – mówił poseł.
- Chwała tym, którzy podjęli tę inicjatywę – powiedział starosta Kazimierz Chyła – gratuluję całej ekipie za zaangażowanie i bardzo cieszę się z interwencji pana posła w Sejmie. Tu na Pomorzu ruch patriotyczny  był dobrze rozwinięty i Niemcy wiedzieli, co robią – stwierdził starosta.
Głos zabrał również Janusz Stankowiak, który mówił, że budowa pomnika to ważny moment w historii naszego regionu.
- Czym innym jest rzucenie pomysłu, a czym innym jest jego realizacja. To, co zrobiła pani wójt i pracownicy, warte jest słów uznania – podsumował.  

 

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kapitan Nemo
Kapitan Nemo 14.07.2019, 21:44
Cyt."Kolejne podziękowania kieruję do starosty Kazimierza Chyły, który przez cały czas bardzo przychylnie i z ogromnym zrozumieniem popierał nasz projekt."
Pani Wójt konkretnie proszę co ten Chyła zrobił dla projektu ?
Czy to tylko " wazelina "z Pani strony ?
Jezeli tak to po co to Pani robi ? Prosze zachować "klasę ".
Ten człowiek lubi konferencje,media itd.
felczer
felczer 14.07.2019, 15:24
a doktor HOUSE hehe - czyli wójtowa nadal w głową w chmurach i obmyśla kolejny swój lans -
lorbas
lorbas 03.07.2019, 15:27
Jak już pisałem czas organizować się do referendum odwołującego Wójtową zanim narobi więcej szkód dla Gminy i całkowicie ją uśpi, że żaden budzik jej nie obudzi
...
... 03.07.2019, 11:57
Komunikacja miejska do podmiejskich miejscowości, które są "sypialniami" Starogardu - to by się przydało a nie lansowanie się z "politykami".
naiwni
naiwni 03.07.2019, 11:05
Chcieliście kontynuację działań poprzedniego wójta przez kolejne lata? No to macie. To władza, która nie liczy się z potrzebami mieszkańców płacących na nią podatki i jej urzędnicy. Oto gmina wiejska w pełnej krasie.
kusownik
kusownik 03.07.2019, 10:41
kaśka masz całkowitą rację. Problemy to woda, śmmieci i drogi a nie budowa betonowego "lasu" w lesie. Idiotyczny pomysł, kto na to wpadł i kto to zatwierdził?
kaśka
kaśka 03.07.2019, 04:28
Jak Wójt podpisał to niech Wójt płaci ale z własnej kieszeni a nie naszym kosztem.Jest wiele do zrobienia to ważniejsze są słupy. Projekt denny.
mieszkaniec
mieszkaniec 02.07.2019, 13:15
można poprawić jakośc wody podłączając się do wody miejskiej poprzez wodociąg w kręgu. najlepsze i najtańsze rozwiązanie. Bo co to za woda której nie można pić bez przegotowania? Trzeba ją przegotować aby nadawała się do spożycia. TO JEST WYMÓG NASZEGO ZDROWIA.
Wieśniak
Wieśniak 02.07.2019, 10:59
Przed wyborami na wójta problem wywozu śmieci został rozwiązany. Po wyborach powrót do wcześniejszych ustaleń. Podsumowując:buduje się pomniki a żyjącym za te same pieniądze każą gnić w smrodzie. Gorąco a Oni resztkowe i bio na gminie wywożą raz w miesiącu.
ja
ja 02.07.2019, 10:27
Jak zwykle projekt bardzo słaby nic niemówiący , bardziej przypomina fontannę w parku. Budżet który ma być wydany na to ....., szkoda pieniążków. Komisji brakowało zmysłu artystycznego i wyobraźni , mam wrażenie że liczył się czas przed wyborami a nie estetyka i przekaz
midas
midas 01.07.2019, 12:11
Powtarzam wpis z 14.06.2019 z jeszcze większym zniesmaczeniem.
Czcimy pamięć zamordowanych w Szpęgawsku od dziesiątków lat. Jest zagospodarowany,schludny teren,zadbane zbiorowe mogiły.Czy nowy monument(mam nadzieję,że forma inna jak tego szkaradztwa przy drodze 22) jest naprawdę potrzebny i to za kilka milionów? Chyba ktoś z urzędników gminy próbuje się lansować.Nie ma innych potrzeb w gminie typu wodociąg,droga,chodnik,pomoc biednym???!!!Kończę wpis totalnym zniesmaczeniem.
magda
magda 03.07.2019, 11:12
Mam to samo zdanie.
również zniesmaczona
również zniesmaczona 01.07.2019, 13:05
Pełna zgoda Midas. Problem miasta gminy i powiatu polega na tym, że liczy się lans i zdjęcia. Przy sieciach podziemnych ciężko fotki porobić więc inwestują nasze pieniądze w pomniki, placyki, rolkowiska itp. bo tam wstążki już czekają na przecięcie i znowu fotka i do gazetek. Ot co.
kusownik
kusownik 30.06.2019, 17:54
po co komu kolejny pomnik. Lepiej tą kasę przeznaczyć na inny komunalny cel. Budowa pomnika to tylko lans wójtowej, nic więcej. Śmieci nie są waż,e, woda najgorsza w powiecie - nie jest ważna. drogi zaniedbane tak samo jak kanalizacje.
POMNIK dla kogo on? dla kogo? Dla wójtowej tylko
gość
gość 01.07.2019, 07:25
woda jest tak brudna i chlorowana że szok, kto tym się zajmie
Starogardzianin
Starogardzianin 30.06.2019, 16:43
WESTERPLATTE chce w całości sfinansować rząd ,czemu nie chce Szpęgawska sfinansować?
lapsus
lapsus 30.06.2019, 15:37
.... pisowcy wszyscy łącznie i wójtową i chyłą nie mówiąc o stankowiaku. Fotka z smolińskim tego najlepszym dowodem. Włażą PIS w ty.....
antoni
antoni 30.06.2019, 15:01
z czego się cieszą te obiboki , są inne i ważniejsze wydatki !!!

Pozostałe