Wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku operacyjnego

  • 27.06.2019, 10:43
  • redakcja
Wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku operacyjnego

Podziel się:

Oceń:

Kolejny wielki rozdział w historii Kociewskiego Centrum Zdrowia. Symbolicznym wmurowaniem aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego, do czego doszło 25 czerwca 2019 roku, oficjalnie została rozpoczęta realizacja nowoczesnego bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią. Wartość tego przedsięwzięcia to blisko 30 mln zł.

- Realizujemy wielką, przełomową inwestycję w dziejach szpitala, a dzięki temu przedsięwzięciu szpital osiągnie inny poziom cywilizacyjny – zauważa starosta Kazimierz Chyła. – Budowa bloku operacyjnego, centralnej sterylizatorni, modernizacja i wyposażenie w nowoczesny sprzęt pięciu oddziałów, szkolenia personelu – to wszystko sprawi, że szpital będzie zupełnie inną placówką.
Prace prowadzone w Kociewskim Centrum Zdrowia otrzymały miano wielkiego projektu. Poza realizowanymi w tej chwili inwestycjami, w najbliższej przyszłości wykonanych będzie wiele modernizacji i dogodnień.
- Przed nami jeszcze mnóstwo pracy, a już w najbliższy piątek będziemy podpisywali kolejną umowę, w ramach której powstanie nowoczesny zakład diagnostyki obrazowej – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Zakład będzie komplementarną częścią wielkiego projektu. To bezwzględnie zwiększy nasze bezpieczeństwo jako mieszkańców, podniesie jakość świadczonych usług, a także będzie pozwalało na walkę z chorobami cywilizacyjnymi, co jest priorytetem naszego województwa.
- Kolejnym przetargiem, który ogłosimy, będzie przetarg na wyposażenie oddziałów i nowo powstałego bloku operacyjnego i centralną sterylizatornią, a na koniec musimy wyłonić wykonawcę, który przebuduje część pomieszczeń na poradnie specjalistyczne – dodaje Beata Gradowska, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego.
Ogrom tego projektu podkreśla fakt długofalowej realizacji. 25 czerwca 2019 roku to tylko mały krok w ciągłej pracy, która swoje początki miała już kilka lat temu. – Naszym marzeniem jako powiatu, zarządu i rady była jak najlepsza opieka medyczna nad mieszkańcami naszego powiatu i to marzenie właśnie się w tej chwili realizuje – przyznaje Leszek Burczyk, starosta starogardzki w latach 2007-2018. – Dziś nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego pod budowę bloku operacyjnego, który jest częścią największego projektu, jaki realizujemy w historii powiatu starogardzkiego. Jest to dopełnienie tego marzenia, o którym kiedyś mogliśmy tylko sobie pomyśleć, a w tej chwili to zamienia się w rzeczywistość.
Wielki projekt nie byłby możliwy, gdyby nie pozyskanie środków zewnętrznych. Ich wartość to ponad 21 mln zł. – Jest to ogromne zadanie realizowane przez powiat starogardzki, stąd też wielki szacunek dla zarządu powiatu – zauważa Ryszard  Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.  – Można powiedzieć, że to nie jest zadanie dla samorządu, ale kto ma realizować takie zadania, jak nie samorząd? To właśnie samorząd bierze na siebie ogromną odpowiedzialność.
Rozbudowa i modernizacja Kociewskiego Centrum Zdrowia, a zatem realizacja prac budowalnych na terenie działającej placówki, to bardzo specyficzne zadanie, które niesie za sobą wiele trudności  dla wykonawców. – Budowa bloku operacyjnego nie jest tak trudna jak modernizacja oddziałów – nie kryje Wiesław Hartuna, prezes Zarządu firmy Hartuna, wykonawca zadania. – Blok budujemy od początku i nikomu nie przeszkadzamy. Natomiast podczas przebudowy oddziałów będziemy pracowali na żywym organizmie, ponieważ szpital będzie pracował, będą pacjenci, a roboty budowalne są jednak pracami uciążliwymi. Będziemy musieli dokładać wszelkich starań, aby tą uciążliwość jak najbardziej zmniejszyć.
Zmiany to to, co najbardziej wyróżnia Kociewskie Centrum Zdrowia. Przez ostatnie lata szpital sukcesywnie się rozwijał, aby dziś móc zaoferować pacjentom, jak i personelowi jak najwięcej udogodnień. – Dokładnie 10 lat temu nasz szpital był jednym z bardziej zadłużonych szpitali w Polsce – wspomina Adam Magiełka, prezes Zarządu KCZ. – Minęła dekada i jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. Możemy dyskutować o projektach, które w takiej obfitości i z takim rozmachem są realizowane dzięki środkom unijnym oraz dzięki udziałowi własnemu wniesionemu przez Starostwo Powiatowe.
- Powstający zupełnie od podstaw blok operacyjny będzie spełniał wymagania XXI wieku, czyli praktycznie wszystkie nowinki techniczne, jakość obsługi pacjentów, jak również praca personelu będzie na najwyższym poziomie – mówi dr n. med. Piotr Minowski, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego w KCZ.
- Znaczenie tej inwestycji jest ogromne, ponieważ uzyskamy blok operacyjny z prawdziwego zdarzenia, a także czeka nas remont całego naszego oddziału, gdzie zmieni się cała infrastruktura – zauważa dr n. med. Andrzej Zawadzki, kierownik oddziału neurologicznego z pododdziałem urazowym w KCZ.

 

_redakcja

Zdjęcia (4)

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

adamek
adamek 29.06.2019, 06:09
Ale wstyd na cały kraj. Polpharma wyprodukowała i wypuściła wadliwy lek. Teraz pilnie go wycofują. Porażka.
lordek
lordek 28.06.2019, 16:26
Brawo Jan. Wszystko co robią to tylko lans i łatwe pozyskanie kasy, której nilt inny nie chciał. Onkologię mają w du....., bo nie chorują na raka i myślą że ich ominie. To nie pacjenci są ważni, tylko lans i możliwość zrobienia fotki pod przyszłe wybory.
Sądze, że rozsądek wyborców wreszcie zwycięży i pogonią Gabrielów ( a ich pełno wszędzie) i im podobnych
cde
cde 01.07.2019, 09:50
Tak i wpuszczą ciebie i twoich koleżków z pewnego stowarzyszenie żebyście mogli się bawić za nasze.
***ss
***ss 28.06.2019, 05:50
Dobry dzień,
Potrzebujesz bezpośredniej, łatwej i szybkiej oferty pożyczkowej od banku lub prywatnego pożyczkodawcy. Oferujemy kredyt w wysokości 3% rocznie. Odpowiedz nam, jeśli potrzebujesz ***. Skontaktuj się ze mną przez e-mail: [email protected]
Katarzyna
Katarzyna 27.06.2019, 18:50
a laryngologia gdzie? w Gdańsku! z każdą pierdołą trzeba jechać do Gdańska! w d... sobie wsadźcie tę budowę, tylko myślą aby mieli lepsze warunki pracy a nie o pacjentach
pacjent
pacjent 28.06.2019, 09:22
moze jak bedzie przeniesiony blok operacyjny to w miejsce starego bloku powstanie nowy oddział .może i laryngologia albo urologia
zxc
zxc 28.06.2019, 13:56
Racja pacjencie.
jan
jan 27.06.2019, 15:22
Gabriel wszędzie na zdjęciach, tu coś otwierają ,tam nowe łóżko ,tu kamień. A gdzie był jak zaniedbano ONKOLOGIĘ ,siedział cicho jak mysz pod miotłą. Wysłano Wierzbę który powiedział ,że do onkologi trzeba dopłacać i niech najlepiej jeżdżą do Gdańska lub Grudziądza.Cały czas chorzy na raka aby dostać chemię muszą przyjechać do onkologa a na następny dzień powtórnie po chemię.Miało to być rozwiązanie tymczasowe a,a tym czasem minęło już cztery miesiące . PYTAM się pana Gabriela jak jeszcze długo będzie to patologiczne rozwiązanie męczyć schorowanych na raka pacjentów? ? ?
zxc
zxc 28.06.2019, 13:56
Janusza spytaj on pewnie wie.
lorbas
lorbas 27.06.2019, 15:10
po to nowy blok operacyjny aby oddać go innemu podmiotowi jak zrobili to z dializą. Ten sam typ działania chyły i gabrjela** Ponowne oszustwo i marnowanie powiatowych pieniędzy.
felicja
felicja 27.06.2019, 14:12
znowu lans , wstyd
lebo
lebo 27.06.2019, 11:11
Szpital wyszedł z zadłużenia tylko i wyłącznie przez wyzysk pracowników, nie licząc zarządzających. I co z tego że powstanie nowy blok, nowe pomieszczenia, jak nie będzie pracowników, którzy przeniosą się do ościennych szpitali gdzie są wyższe zarobki. Ot taka polityka szpitala.
warka
warka 27.06.2019, 11:24
po co tam ula , stacha już nie ma ...
leżajsk
leżajsk 28.06.2019, 08:52
i to w godzinach pracy ??? , ma nadgodziny , czy nadminuty , kto ją rozlicza ???
Starogardzianin
Starogardzianin 27.06.2019, 15:00
Co ta Ula ma za uszami to nawet nie chciałbym wiedzieć.
żywiec
żywiec 27.06.2019, 12:42
może szuka następnego

Pozostałe