Wtorek, 25.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

Internetowy „hejt” na ratowników. „Poszkodowany nie chciał od nas pomocy”

  • 19.03.2019, 18:05
  • redakcja
Internetowy „hejt” na ratowników. „Poszkodowany nie chciał od nas pomocy” (fot. Facebook)
Podziel się:
Oceń:
Na początku marca na jednym z portali społecznościowych pojawił się post opisujący sytuację zaistniałą przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gd. Zdaniem internauty, ratownicy wezwani do mężczyzny z raną głowy, odmówili poszkodowanemu pomocy.

Niedawno w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o tym, że karetka została wezwana do leżącego mężczyzny. Ratownicy, którzy przyjechali na miejsce, mieli rzekomo odmówić udzielenia pomocy. Sytuacja ta spotkała się z publicznym linczem na ratownikach. Mieszkańcy obrażali, a nawet grozili ratownikom, używając przy tym bardzo wulgarnych słów.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

„Nie spojrzeli na ranną głowę”
Do zdarzenia miało dojść na początku marca. Na portalu społecznościowym pojawiło się zdjęcie i opis całego zajścia.
- Dziś (8 marca) o godzinie 11.27 przy Urzędzie Pracy leżał starszy pan z urazem głowy.  Dwie dziewczyny wezwały pogotowie.  Zatrzymałem się, żeby pomoc tym dziewczynom i zobaczyć, jak poważna jest to rana.  Pan leżał w pozycji bocznej ustalonej i czekał na pomoc, był pijany, ale to nie znaczy, że nie potrzebował pomocy. Czekaliśmy ponad 10 min. na przyjazd pogotowia. Jak już przyjechali, przedstawiliśmy im sytuację. Panowie zamiast temu panu pomoc, nakrzyczeli na niego, a nawet nie spojrzeli mu na ranną głowę. Jeden z nich powiedział: „tu jest potrzebna policja, a nie my”. Zostawili tego człowieka tak po prostu i pojechali – opisuje zbulwersowany internauta.

Pacjent odmówił pomocy  
Z punktu widzenia ratowników, którzy przybyli na miejsce, sytuacja ta wyglądała jednak zupełnie inaczej.
- Na pewno warto pochwalić osobę lub osoby, które widząc leżącego, zdecydowały się mu pomóc i wezwać pogotowie. Na miejsce przyjechała karetka. Okazało się, że pacjent odmówił udzielenia pomocy, używając przy tym w stosunku do ratowników słów wulgarnych, uważanych powszechnie za obraźliwe – wyjaśnia Ewa Macholla, rzecznik starogardzkiego szpitala. - W tym układzie zespół zastosował się do świadomej woli pacjenta i nie podjął w stosunku do niego dalszych czynności. Mężczyzna był nietrzeźwy i w towarzystwie znajomego. Na pytanie, czy potrzebna jest pomoc policji, znajomy pacjenta stwierdził, że sam go odprowadzi do domu. Należy podkreślić, że karetkę wezwały przypadkowe osoby, wbrew woli pacjenta, czyli nawet go nie zapytały, czy życzy sobie wezwania karetki. Pacjent był przytomny i świadomy – mówi dalej rzecznik.  

„Czasami każą nam... odjechać”
Wg rzecznika KCZ, takie przypadki zdarzają się kilka, czasem kilkanaście razy dziennie. Karetka udaje się do chorego, a na miejscu okazuje się, że tak naprawdę niepotrzebna była pomoc ratowników. W tym czasie mogli oni pomagać komuś, kto tej pomocy potrzebuje naprawdę.
- Często słyszymy, że mamy - delikatnie mówiąc – odjechać – przyznaje jeden z ratowników Kociewskiego Centrum Zdrowia

_redakcja

Komentarze (63)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zyga
Zyga 21.03.2019, 22:12
Boję się co by było jak by mi się coś stało... Do meneli to taak. A jak wezwiesz do 40 stopni gorączki, zapalenie płuc to panie se sam przywieź na SOR, nie masz prawa jazdy? Twój problem.
tere
tere 20.03.2019, 19:50
W ogóle mnie to nie dziwi...
l
l 20.03.2019, 23:26
co nie znaczy , że to jest normalne.
czarny
czarny 20.03.2019, 16:37
lekarze to chyba sa tam dopiero na praktykach ,miałem problem okiem wleciało ciało obce to nawet nie potrafio usunac tego jak należy , po szlem prywatnie to lekarz głowo kiwał co oni panu zrobił masakra
o
o 20.03.2019, 18:24
analfabeta.
krzywy
krzywy 20.03.2019, 14:03
Ogolnie ten szpital to porazka.bylem 4 razy w ciagu 2 lat i za każdym razem brzydka obsluga.dyrekcja bieże dużą kase,a jakość pozostawia dużo do zyczenia
były pracownik
były pracownik 21.03.2019, 10:17
To niech dyrekcja te pieniądze co bierze da pracownikom. Nie będą tacy sfrustrowani, że za psie pieniądze muszą ciągle wysłuchiwać obelg i uśmiechać się wokoło wiedząc, że nic nie gra dobrze. Albo niech Cię dyrekcja obsługuje, skoro pracownik Ci się nie podoba.
tt
tt 22.03.2019, 10:16
Jak ktoś wybrał taka pracę to powinien ją dobrze wykonywać bez względu na wynagrodzenie, jak ktoś jest bucem to nawet gdyby zarabiał dużo to i tak zostanie bucem !!!! Moja rada dla każdego jak się nie podoba to czas zmienic pracę !!!!
/
/ 25.03.2019, 14:32
powiedz to nauczycielom co strajkują teraz
góral
góral 20.03.2019, 10:18
O11.27 normalni ludzie pracują a nie leżą nawaleni w krzakach ,trzeba było nie chlać to by się nic nie stało .
M
M 20.03.2019, 10:42
Moze mnial wolne
mm
mm 20.03.2019, 14:40
pisze się miał....
Jack
Jack 20.03.2019, 10:05
Pani rzecznik, proszę odpowiedzieć co ratownicy wpisali w karcie MRC. Podstawowe pytanie :)
Pan
Pan 20.03.2019, 10:38
Baranie jak już to MCR
A joseenriqye
A joseenriqye 20.03.2019, 17:09
Oj nie wiedziałem że się nazwa zmieniła po***
jestem po studiach
jestem po studiach 21.03.2019, 10:18
karta MCR to karta medycznych czynności ratunkowych a MRC to skala nasilenia duszności, więc co byś dokładnie chciał od Pani rzecznik
A joseenriqye
A joseenriqye 20.03.2019, 09:39
Też byłem świadkiem pewnej dziwnej sytuacji na SOR-ze kiedy to w kolejce stal jakis nawalony po 30 z pi....da pod okiem a zanim stała rodzina z dzieckiem które miało 40 stopni gorączki po zbiciu to najpierw oczywiście wszedł ten pijany lump. Zwróciłem uwagę to jeszcze dostałem zje...y . To nic że jak otworzyła ten gołębnik to buchnelo dymem od fajek i widać że tam palą a co tam. Może ktos wezwie tv tylko nie uwagę z TVN bo oni lubią patologie. Polecam Polsat albo TVP
✌🏽
✌🏽 22.03.2019, 08:58
... Gdyby to była prawda co piszesz i jak mówisz buchnelo dymem z okienka to by Cię z tamtąd wyj** przed szlaban.. Ogień w połączeniu z gazami medycznymi czyt. Tlen... to wybuch! Więc lżesz jak pies..

Poza tym wszechobecne czujki dymu na to nie pozwalają że względów bezpieczeństwa.. Także pisz prawdę, jeśli wgl coś piszesz. Bez pozdrowien
Gość
Gość 22.03.2019, 11:40
Co to za stwierdzenie : "lżesz jak pies " ?
Jeżeli miało być: łżesz jak pies ,to od kiedy pies jest kłamczuchem ?
mała mi
mała mi 21.03.2019, 10:23
Masz rację, że kolejność powinna być inna. Tylko ze kazdego pacjenta badał inny lekarz. Lumpa badał chirurg, który najwidoczniej szybciej się obrabiał z pacjentami, a dziecko czekało na pediatrę, który najwidoczniej miał pilniejszych pacjentów w tym czasie.
Pan
Pan 20.03.2019, 10:35
Kłamiesz jak pies.Tez mogę powiedzieć, ze widziałem wczoraj twojego ojca jak gonił kozę po Stg. Nieprawda? Udowodnij to.
Pies
Pies 22.03.2019, 11:44
Przestań tykać psa,bo to wierne i oddane istoty a nie kłamczuchy.
Artur
Artur 21.03.2019, 07:32
Każdy wie co był na tym SOR-ze że to patologia i niekompetencja przyjmujących zgłoszenie
A joseenriqye
A joseenriqye 20.03.2019, 18:28
Sprawdz se na monitoringu
ciekawy
ciekawy 20.03.2019, 06:41
Ewa Macholla, rzecznik prasowy KCZ? A rzecznikiem starostwa już nie jest?
kaszel
kaszel 20.03.2019, 13:49
Nie płacz ewka, zanim skończysz studia kolega z 2pietra w starostwie wciśnie cie jeszcze w 3 inne miejsca.na stacje benzynowa nawet
Gość2
Gość2 20.03.2019, 17:17
Celne spostrzeżenie.W oczy rażą Obywateli bezkrytyczne praktyki "naczelnych" starostwa.
Nie mają skrupułów ,bo np.taka pani etatowa po jakiej linii otrzymała te dobroci ?
Jakie ma kompetencje i jaki zakres czynnosci.Odnoszę wrazenie ,ze robia sobie jaja z wyborców ?
Osadzają na etatach swoich ,gratyfikują .

Gosc
Gosc 20.03.2019, 10:12
Dorabia sobie :)
MARCIN
MARCIN 20.03.2019, 00:33
Co do soru w stg to powinni trafić do tvn. Wszytkich traktuja jak patologie! Jak bylem z mama z ktora był ograniczony kontakt(po dwoch udarach) to najpierw nas wyslali do Nocnego Dyżuru (do lekarza ogólnego) gdzie po dwóch omdleniach i po 4godz dostaliśmy skierownie na sor. A tam zajęli sie bolacą nogą! A chirurg (po moich sugestiach ze przyjechaliśmy z powodu bólu głowy i ograniczonym kontaktem)stwierdził że on nie jest neurologiem i nie wie co z tym zrobić i odeslał nas do domu. A Pania recepnistkę bardzo pozdrawiam oby kiedyś przyszla na sor z swoja mama i została potraktowana jak my.
....
.... 19.03.2019, 22:46
Sytuacja podobna do tej od kierowcy autobusu. też go wszyscy zjechali a okazał się niewinny. Jak to jest łatwo kogoś oceniać...
Big John
Big John 19.03.2019, 22:02
A przyszło wam moze do glowy ze tego Jego moscia zaloga karetki dobrze znala bo np 20 raz w miesiacu jechali do niego bo sie naje.....bany wypier....dolił i po co mieli Go brac, żeby uciekl z Soru. Swiadomy logocznie odpowiadajacy przy badaniu ma prawo podpisac brak zgody na przewiezienie. Te wszystkie madrale co nakrecili tą aferę mogli sobie Go na siłe zapakowac do swojego samochodu i zawiezc do szpitala bo nikt z pogotowia nikogo wbrew woli nie wezmie.
.
. 19.03.2019, 22:10
To na jakiej podstawie dyspozytor uznał , że karetkę trzeba wysłać?
ja
ja 21.03.2019, 10:27
Przez telefon możesz powiedzieć wszystko, a dyspozytor i tak nie jest tego w stanie zweryfikować. Szkoda, że Ci przechodnie nie spytali się czy Pan w ogóle chce pomocy i karetki. Przez takie sytuacje karetka jest zajęta i nie może być wysłana do pacjenta w stanie zagrożenia życia. potem lament ze na rynku na karetke czeka się 30min i musi straż przyjeżdżać do zabespieczenia
qdq
qdq 19.03.2019, 22:42
na podstawie zgłoszenia. dyspozytornia teraz jest w gdańsku
Ja
Ja 19.03.2019, 22:02
szkoda wogole komentiwac ten tenat
.
. 19.03.2019, 22:11
To nie komentiwuj.
Wojtek
Wojtek 19.03.2019, 20:55
Jakoś to mi nie pasuje ,że zostawia się leżącą , krwawiącą z głowy osobę na ulicy i się odjeżdża. Coś tu chyba nie gra.
Gosc
Gosc 19.03.2019, 20:51
Rzecznik KCZ podaje, ze poszkodowany byl swiadomy swojej woli a zaraz potem podaje, ze byl nietrzezwy. Osoba nietrzezwa rowniez moze byc nieswiadoma swojej woli.
małolata
małolata 21.03.2019, 10:36
skoro pacjent nie wyraża zgody to go nie zmusisz. nie ma podstawy prawnej. widocznie stan w tym momencie nie był zagrażający życiu, a napewno został poinformowany ze w przypadku pogorszenia może się samemu zgłosić do placówki opieki zdrowotnej
Ja
Ja 21.03.2019, 01:02
Tym bardziej z urazem glowy...
afro
afro 20.03.2019, 13:55
A TA panienka rzecznik to ma kompetencje? czy tak jak w powiecie zapisała się na studia jak przyjrzano jej się z bliska? Chyba głos kociewia o tym pisal
Ula
Ula 20.03.2019, 17:20
Głos pisał o jej wynagrodzeniu a nie o kompetencjach.
Po co kompetencje w towarzyskiej układance ?
bolo young
bolo young 20.03.2019, 20:12
Tak.pisali o jej wynagrodzeniu ale też o wykształceniu. Ona strasznie się mądrzy na temat kosza, a pewnie dwutaktu nie umie zrobic.Wazne ze karakan z krzywymi girami ją ciągnie wszedzie
Antyfura
Antyfura 22.03.2019, 10:27
Oj Bolo takiś Ty mądry w internatach , idź i powiedz im to w twarz , w internatach to każdy mądry
murem za jurem
murem za jurem 22.03.2019, 10:41
To nie bolo tylko pewnie bohaterski w internecie Danio.
Ula
Ula 19.03.2019, 20:50
Z tego co się orientuję to pozycja boczna ustalona, tzw. pozycja bezpieczna, stosowana jest u osób nieprzytomnych. A ten delikwent był w pełni przytomny i świadomy. Wynika z tego , że udzielono mu niewłaściwej pierwszej pomocy a tym się powinien już zając prokurator.
Zyzio
Zyzio 20.03.2019, 10:20
Aleś Ty głupia weź nie *** i poczytaj najpierw o BLS
Michał
Michał 19.03.2019, 21:09
Jaka kolwiek pomoc się liczy. I na pewno nie można w to mieszać prokuratora ponieważ nie można ukarać osoby nie przeszkolonej za udzielenie "złej pomocy" tylko za nie udzielenie jej wcale. Pozatym pozycja bezpieczna w żaden sposób nie jest zagrożeniem dla osoby przytomnej. Więc nie wiem czy jest to "złe" udzielenie pomocy
Zyzio
Zyzio 20.03.2019, 10:22
Ula chyba też pijana była stąd jej brak wiedzy z tego zakresu
Rolo ratownik medyczny
Rolo ratownik medyczny 19.03.2019, 20:49
Jeżeli osoba jest z urazem głowy powinna być natychmiast przebadana w placówce medycznej nawet w brew woli pacjęta.Na logikę taki uraz może spowodować krwiaka i ograniczyć świadomość osoby. Brak profesonalizmu dla załogi karetki.
Zyzio
Zyzio 20.03.2019, 10:24
PACJĘTA... żal mi Ciebie pseudo ratowniczku. ZRM nie ma prawa na siłę wciągnąć do karetki osoby, która odmawia udzielenia pomocy. Gdybyś był ratownikiem wiedziałbyś co o procedurach.
janusz i grażka
janusz i grażka 19.03.2019, 20:58
Skad wiesz jaka byłą to rana? Może miał podrapał sie o krzaki.
k
k 19.03.2019, 21:06
Podrapanie to też uraz głowy.
Czytaj ze zrozumieniem.
??????
?????? 19.03.2019, 21:15
Ostatnio zaciąłem się przy goleniu. Powinienem udać się z tym do szpitala na prześwietlenie?
k
k 19.03.2019, 21:26
To zależy. Jeśli goliłbyś sobie fiuta i go sobie przeciął to do karetki byś nawet nie doczekał.
sd
sd 19.03.2019, 22:43
chyba ty
Piotr
Piotr 19.03.2019, 18:55
To choremu na zespół Tourette.a kto pomoże na ulicy?
Xyz
Xyz 19.03.2019, 18:48
Czyli osoba która jest ranna i do tego w szoku lub chora psychicznie zbluzga personel medyczny to już jej pomoc nie trzeba tak to rozumiem.
dzbany
dzbany 19.03.2019, 20:45
Przecież jest napisane, że osoba odmówiła pomocy. Żyjemy w wolnym kraju.
I
I 19.03.2019, 22:15
Polska to nie jest wolny kraj.
Janusz
Janusz 19.03.2019, 21:32
Jeśli jesteś osobą aktywną zawodowo, płacisz podatki z których utrzymujesz osoby nieaktywne zawodowo pobierające świadczenia 500 plus to dalej oczywiście czujesz się wolnym człowiekiem w wolnym kraju.
Czesiek
Czesiek 19.03.2019, 21:18
Czyli jak kogoś będą okładać na ulicy, zostaną wezwane służby , a ten co dostaje łomot nie zgodzi się aby mu pomóc to odjadą?.
zyx
zyx 19.03.2019, 20:43
Wszystko zalezy od sytuacji :D Gdy osoba jest zaburzona psychicznie niezdolna do decydowania o sobie czy ubezwłasnowolniona to takiej osobie pomoc może być udzielona jesli jest agresywna to w asyście policji. Ale w tym przypadku jak widać nie była potrzebna. A twój post to gdybanie.

Pozostałe