Czwartek, 18.07.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Ponaglenia do zapłaty z 2013 roku. Pisma wysyła Związek Gmin Wierzyca

  • 11.02.2019, 12:15
  • redakcja
Ponaglenia do zapłaty z 2013 roku. Pisma wysyła Związek Gmin Wierzyca
Podziel się:
Oceń:
Ponaglenia do zapłaty z 2013 i 2014 roku – takie pisma w ostatnim czasie otrzymują nasi Czytelnicy. Jak się okazuje, pism nie wysyłają oszuści, a przedstawiciele Związku Gmin Wierzyca, którzy doszukali się zaległych braków. Jak informuje zgłaszający, sprawa dotyczy bardzo dużej liczy mieszkańców naszego powiatu.

Do naszej Redakcji zgłosił się pan Grzegorz, mieszkaniec gminy Kaliska, który poinformował nas o całym procederze. Jak twierdzi, ZGW wysyła pisma ponaglające do zapłaty zaległości z 2013, 2014 roku. Według naszego Czytelnika, sprawa nie dotyczy kilku osób, a dużej liczby mieszkańców, którzy kiedyś należeli do Związku Gmin Wierzyca.

„Pokutujemy za błędy ZGW”
Jak się okazuje, pisma takie wysyłane są od końca 2018 roku. Zdaniem pana Grzegorza, niedopatrzenia te wynikają z bałaganu, jaki panuje w Związku Gmin Wierzyca.
- Bardzo dużo osób dostaje upomnienia o zaległych niedopłatach z lat 2013, 2014. Dziwnie są również przepisywane zaległości z 2016 na 2013 – opisuje pan Grzegorz z gminy Kaliska.
-  Nikt nie informował wcześniej mieszkańców, że wystąpiły takie niedopłaty. Myślałem, że temat dotyczy tylko kilku mieszkańców, ale z tego co się dowiedziałem, sprawa dotyczy dużej liczby mieszkańców całego powiatu. W gronie osób, do których trafiają listy, są także osoby, które od lat już w ZGW nie są. Uważam, że takie traktowanie przez Wierzycę nie jest do końca postępowaniem sprawiedliwym. W 2013 roku, kiedy Wierzyca powstawała, był bałagan w płatnościach, bałagan w rozliczeniach z niektórymi rzeczami. Teraz zaczęto się doszukiwać braku płatności i przedstawiać mieszkańcom, że ktoś czegoś nie zapłacił. To nie są duże koszta, ale chodzi o sam fakt. Dlaczego mieszkańcy mają pokutować za błędy i niedopatrzenia ZGW?


Wpłaty niepełne lub spóźnione
O wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy przedstawicieli Związku Gmin Wierzyca.
- Opłaty   za   gospodarowanie   odpadami   komunalnymi   należy   wnosić   przelewem   na
indywidualny rachunek bankowy bez uprzedniego wezwania za każdy miesiąc kalendarzowy,
w terminie do dnia 25 danego miesiąca. Często zdarza się tak, że zobowiązany dokonuje wpłat z opóźnieniem. W takim przypadku może powstać problem prawidłowego zaliczenia otrzymanej opłaty na poczet powstałych zaległości – wyjaśnia Marcin Nowak, przewodniczący Związku Gmin Wierzyca. - Dokonujący opłaty może wskazać, na
poczet, którego zobowiązania dokonywana jest wpłata i to wskazanie jest wiążące dla organu.
W przypadku braku takiej dyspozycji, wpłatę zalicza się na poczet opłaty, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. W przypadku niewpłacenia w określonych terminach kwoty opłaty lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości, deklaracja opłaty stanowi podstawę prawną do przeprowadzenia postępowania  egzekucyjnego. Procedura   postępowania  egzekucyjnego rusza w chwili stwierdzenia, iż właściciel zamieszkałej nieruchomości zalega z tytułu opłaty śmieciowej (czyli w chwili wystąpienia różnicy między zadeklarowaną kwotą opłaty „śmieciowej” a rzeczywistymi wpłatami) – tłumaczy Marcin Nowak. [...]


 


 

_redakcja

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marek M.
Marek M. 22.02.2019, 13:56
Nic nie rozumiem - na rynku jest masa nieruchomości dostępnych w dobrej cenie ( https://gethome.pl/nieruchomos… - wystarczy zerknąć). Jednocześnie co chwilę jakaś przepychanka i awantura. W sprawie tego całego postępowania egzekucyjnego to uważam, że pewne osoby powinny powinny się wstydzić ...
Bałagan ze śmieciami.
Bałagan ze śmieciami. 14.02.2019, 15:59
W lasach znowu pojawiły się śmieci . Sąsiedzi sąsiadom podrzucają to i owo. W piecach pali się plastiki. Taką mamy korzyść z tych zmian
Jatek
Jatek 12.02.2019, 17:17
Zlikwidować ten zgw. Po co to komu?zeby prezes dobtze zarabial? W gminach ktore wyszly ze zwiazku oplaty za wywoz smieci zostaly obnizone. A my dalej placimy na pensje sztucznie utrzymywanych stanowisk
adamek
adamek 12.02.2019, 17:10
Takie sprawy podobno się przedawniają jeśli przez 3 lub 5 lat nikt nie wysyłał powiadomień
mieszkanka Kalisk
mieszkanka Kalisk 12.02.2019, 12:21
Ja akurat miałam uregulowane rachunki i też dostałam pismo, aby uregulować. I z tego co wiem bardzo duzo mieszkańców było w takiej sytuacji. Ja też pracuje zawodowo i mam zasadę, ze najpierw sprawdzam, czy bałagan nie powstał u mnie, a nie wiem czy ZG Wierzyca kieruje sie tą samą zasadą
porównanie
porównanie 12.02.2019, 11:24
Cały ten ZG Wierzyca to klasyczny pośrednik generujący koszty. Mamy bardzo wysokie stawki za wywóz śmieci. W domu jednorodzinnym w gminie Starogard za dwie osoby opłata wynosi 54zl (selektywne), w Tczewie za dwie osoby płacą 32zl (selektywne) a w Gdyni 37zł(selektywne).
Ja
Ja 12.02.2019, 09:07
Kiedy w koncu wystapimy z tego zwiazku?
Dar
Dar 12.02.2019, 08:21
A ja zaczne im placic w terminie jak oni zaczna smieci wywozic w umowionym dniu. A nie ze kubly wystawiome stoja 2 dni bo przyjezdzaja kiedy chca
Miet
Miet 12.02.2019, 15:23
A od kiedy jeżdżą samochody Wierzycy?
junior
junior 11.02.2019, 16:59
żądanie zapłaty na rok 2013 jest przedawnione i należy odmówić zapłaty.
Opłaty uiszczałem w terminie
Opłaty uiszczałem w terminie 11.02.2019, 14:34
Na początku funkcjonowania ZG Wierzyca przez kilka miesięcy była sytuacja, że śmieci nie były wywożone przez dłuższy czas albo wywożono je o wiele rzadziej niż przewidywał harmonogram. Nikt nie zwrócił pieniędzy za niewykonaną usługę. Ciekawe czy w tym przypadku ZG Wierzyca będzie równie skrupulatne.
Gość
Gość 11.02.2019, 18:32
Tyle, że nie jest to opłata za usługę tylko za to że wytwarza się odpady. Jest to forma podatku tzw. danina publiczna. Poczytaj ustawę a potem pisz prawdziwe rzeczy i nie mieszaj ludziom w głowach. Wystarczy poczytać i przede wszystkim MYŚLEĆ
Taka to ustawa.
Taka to ustawa. 11.02.2019, 21:40
Dziwne, że to działa tylko w jedną stronę.
Anna
Anna 12.02.2019, 09:12
... dokładnie tak. Domagają się pieniędzy od mieszkańców ale jak oni się niewywiązują z wywożenia to wszystko jest ok.
...
... 11.02.2019, 21:18
Wszystko wskazuje na to, że myślenie nie jest twoją najmocniejszą stroną.
Mieszkanka gminy Starogard Gdański.
Mieszkanka gminy Starogard Gdański. 11.02.2019, 14:08
Ja jakiś czas temu otrzymałam pismo o zaległościach z 2013r i 2014r ... Rachunki opłacam zawsze terminowo, więc sprawdziłam przelewy za dany okres i wszystko mam uregulowane, skany przesłałam więc do ZGW i wszystko załatwione. Nie oskarżam nikogo o oszustwo i naciąganie, bo pracują tam tylko ludzie, a każdy popełnić mógł błąd plus kwestia ewentualnego bałaganu w biurze... Ale na pewno byli ludzie, którzy to oplacili nie sprawdzając tego wcześniej.
Miet ze Zblewa
Miet ze Zblewa 11.02.2019, 13:50
Jestem byłym mieszkańcem należącym do ZGW, opłaty uiszczałem terminowo i nie mam zaległości. Mam się wybrać teraz do redakcji i narzekać na Pana Grzegorza, bo nie opłacał rachunków, a ja musiałem?
Porządny obywatel
Porządny obywatel 11.02.2019, 13:47
Chodzi do gazety i skarży się, bo nie płacił i wie, że prawie cały powiat ma długi hahaha. I czym się tu chwalić? Własną głupotą, nieuczciwością i niezaradnoscią życiową? ...a gazeta szuka taniej sensacji... żenada. Skupcie się na poważnych tematach i sprawdzonych informacjach popartymi odpowiednimi przepisami.
Co za ludzie
Co za ludzie 11.02.2019, 13:28
Panie Grzegorzu jak Panu nie wstyd :-D się jeszcze chwali, że nie płacił w gazecie. Znajdz se Pan kobietę co zajmie się rachunkami bo ewidentnie Pan sobie nie radzi..
Edek
Edek 11.02.2019, 13:08
Kij ma dwa końce, gdyby płatności były uiszczane, zaległości by nie było. Nie rozumiem teraz niezadowolenia ze strony dłużnika, jest poszkodowany, bo nie zapłacił? Typowa mentalność Polaków....
Vak
Vak 11.02.2019, 13:04
A to nie jest przedawnione, sprytnie zrobione ;) natomiast skarżyć, że nie mają systemu umożliwiającego sprawdzanie niedopatrzenie, nadpłat, czyli indywidualnego stanu konta inaczej bok.

Pozostałe