×
Piątek, 23.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim

Popularny lek na katar wycofany z obrotu

  • 07.02.2019, 11:05
  • MW
Popularny lek na katar wycofany z obrotu
Podziel się:
Oceń:
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed zażywaniem Sudafed XyloSpray HA, Irprestanu oraz PecFentu. Leki po ogłoszeniu decyzji GIF zniknęły z aptecznych półek.

18, 24 i 25 stycznia br., na stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego pojawiły się komunikaty o wycofaniu kolejnych leków z obrotu. Chodzi o popularny Sudafed XyloSpray HA aerozol do nosa, roztwór 1 mg/1ml x10 ml, nr serii: F143280A, z datą ważności do 30.09.2020 r. oraz Irprestan 150 mg, tabl, powlekane, 28 tabl., nr serii: 136918 z datą ważności do marca 2020 r.

Leki na zdrowie?
Trzecim lekiem wycofanym z obrotu jest PecFent, 400 mikrogramów (mcg) na dawkę, nr serii: 54304 17, z datą ważności do października 2020 r. W uzasadnieniu GIF-u czytamy, że Sudafed Xylospray Ha został wycofany ponieważ, „do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego w podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych oraz dobrowolnym wycofaniu ww. serii produktu leczniczego Sudafed XyloSpray HA. Decyzja o wycofaniu z obrotu przedmiotowego produktu leczniczego została podjęta w związku z faktem, iż nie można wykluczyć niespełnienia wymagań jakościowych produktu w zakresie sterylności”.

Ponadto GIF ostrzega:
- Powodowanie zagrożenia życia lub zdrowia choćby dla jednego, kilku czy jakiejkolwiek innej liczby pacjentów rodzi konieczność nadania niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Zagrożenie może być spowodowane podaniem nieprawidłowej dawki produktu leczniczego w związku z odparowaniem roztworu z nieszczelnego opakowania.

NDEA ponownie przekroczone
Irprestan stosowany jest u pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze typu pierwotnego oraz podczas leczenia chorób nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2, jako część przeciw nadciśnieniowego postępowania terapeutycznego. Tak jak w opisywanym niedawno przez GT przypadku wycofania leków zawierających walsartan, tak i tu przyczyną decyzji o  natychmiastowym wycofaniu z obrotu produktu leczniczego była informacja o uzyskaniu wyniku podwyższonego dopuszczalnego limitu w zakresie zanieczyszczenia N-nitrozodietyloaminą (NDEA), która dostała do substancji czynnej w zakładzie producenta.

 

MW

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

d-d
d-d 07.02.2019, 22:36
Parę dni temu o "narkotykach" marihuanie.
A tu są dopiero narkotyki z apteki syntetyczne diabelstwo (uzależniające) do tego co chwilę słyszymy o jakiś błędach/wadach w produkcji..
Się dziwię, że ludzie są tacy głupi i zamiast leczyć się ziołami, imbirem, czosnkiem, miodem to wolą wydawać pieniądze na ten sztuczny chłam ..
obywatel
obywatel 07.02.2019, 12:08
a tyle czasu nas truli , kto to gówno produkował ???
Januż
Januż 07.02.2019, 13:29
Producent pewnie ma korzenie w IG Farben, tak jak Bayer.

Pozostałe