FOTO, FILM: Spotkanie w sprawie budowy pomnika pomordowanych w Lesie Szpęgawskim

  • 01.02.2019, 13:38 (aktualizacja 01.02.2019, 13:43)
  • redakcja
FOTO, FILM: Spotkanie w sprawie budowy pomnika pomordowanych w Lesie Szpęgawskim

Podziel się:

Oceń:

Dziś w Urzędzie Gminy w Starogardzie Gdańskim odbyło się spotkanie dotyczące budowy pomnika osób pomordowanych w Lesie Szpęgawskim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin z powiatu starogardzkiego i tczewskiego, przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, duchowni, a także lokalny historyk.

Podczas spotkania omówiono najważniejsze kwestie budowy pomnika, który już do wrześniowych uroczystości ma powstać przy grobach w Lesie Szpęgawskim.

- Na jednej z Sesji Rady Miasta radna Ewa Gosz wstąpiła z projektem, żeby w kolejną rocznicę móc uhonorować ofiary, które zginęły w Lesie Szpęgawskim. Pan prezydent podchwycił temat i od tego się wszystko zaczęło – powiedział Zbigniew Toporowski, sekretarz Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim. - Mam nadzieję, że pomnik uda nam się wybudować do września – dodał.

W miejscu kaźni planuje się budowę pomnika upamiętniającego tę tragedię w postaci tablic ze znanymi nazwiskami zamordowanych oraz tablicy upamiętniającej osoby pomordowane, których nazwiska nie są znane. Pomysłodawcy pragną również przybliżyć mieszkańcom Kociewia tragiczną historię ich przodków, mieszkańców regionu. 
Inicjatywa budowy pomnika to koncepcja Rady Miasta Starogard Gdański, zaś wójt gminy jest realizatorem przedsięwzięcia, gdyż na terenie Gminy Starogard Gdański usytuowany jest Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim.

- To miejsce na pewno wymaga upamiętnienia i troski o wygląd zewnętrzny, ale również pamięci naszego i następnych pokoleń. Musimy pamiętać, jak wielką tragedię niesie za sobą wojna lub niezgoda, która do tej wojny prowadzi. Ta inwestycja jest jak najbardziej konieczna. Czytając listę ofiar, będziemy mogli w sposób namacalny dotknąć tej zbrodni – mówił ks. Janusz Lipski, duchowy opiekun cmentarza w Lesie Szpegawskim.

- Niemcy chcieli, żeby o tych ofiarach zapomniano. Dzisiaj udowadniamy, że pamiętamy, a pamięć jest pewnego rodzaju zaprzeczeniem polityki okupanta. Obecnie znamy 2393 nazwiska. Listę na ten

 

 

_redakcja

Zdjęcia (5)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 03.02.2019, 14:01
Przy okazji jak się już taka "siła" spotkała można było rozszerzyć dyskusję o tematy równie ważne dla żyjących np obwodnica...itp
badyl
badyl 02.02.2019, 14:10
a państwo się nie dołoży?
***
*** 02.02.2019, 06:55
Najpierw proszę sprzątnąć groby i zadbać o czystość !!!!
Giść
Giść 02.02.2019, 07:53
Słuszna uwaga.

Pozostałe