×
Czwartek, 22.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim

Segregacja śmieci - kompleksowy poradnik

  • 31.01.2019, 11:02 (aktualizacja 31.01.2019, 11:05)
  • artykuł sponsorowany
Segregacja śmieci - kompleksowy poradnik
Podziel się:
Segregacja śmieci jest tematem, który coraz częściej pojawia się w internecie i innych mediach. Niestety, mimo że to bardzo ważna sprawa w skali świata, wiele osób całkowicie pomija kwestię segregacji śmieci w gospodarstwie domowym i wyrzuca wszystkie odpady do jednego worka. Ludziom nie chce się segregować śmieci, a worki, które kupują, są zwykle tymi najniższej jakości, które długo się rozkładają. Jak więc powinno się segregować śmieci? Jakie worki będą odpowiednie?

Worki do segregacji śmieci, które wybrać?

Wybierając worki, warto sięgnąć po worki biodegradowalne i specjalne worki do segregacji odpadów. Worki biodegradowalne są świetnym wyborem nie tylko z powodu trwałości i wytrzymałości, ale również z powodu ochrony środowiska. Szybciej od zwyczajnych worków ulegają rozpadowi i nie zanieczyszczają otoczenia. Gdyby każdy korzystał z tego typu worków, uczynilibyśmy ziemię dużo czystszą i zdrowszą planetą. Specjalne worki do segregacji śmieci umożliwiają łatwe podzielenie odpadów w gospodarstwie domowym. Potem wystarczy tylko wrzucić worki do pojemników o odpowiednim kolorze.

Do którego pojemnika wrzucić pogrupowane w domu śmieci?

I właśnie kolor pojemnika to kolejna kwestia, którą warto sobie przyswoić. Wiele osób wybiera pojemnik całkowicie losowo i w zależności od humoru wrzucają śmieci do żółtego pojemnika, a innym razem do niebieskiego. Jednak pojemniki do segregacji śmieci nie przypadkowo są oznaczone różnymi kolorami.

Niebieski pojemnik jest przeznaczony dla zużytych przedmiotów wykonanych z papieru. Można więc do niego wrzucać stare gazety, książki, papierowe torby z marketów lub kartony. Warto dbać o to, by wszystkie przedmioty, które wrzucamy do pojemnika niebieskiego, były suche. Pamiętaj również, że do niebieskich pojemników nie wrzuca się kartonów po napojach (tego typu kartony wrzucamy do pojemnika żółtego). Żółty pojemnik przeznaczony został na odpady sztuczne, a więc plastik i metal. Wrzucamy tutaj długopisy, linijki, plastikowe butelki, styropian, reklamówki z tworzyw sztucznych, puszki aluminium, kapsle czy stare zabawki. Do żółtych pojemników wrzucamy jedynie puste opakowania. Do pojemnika zielonego powinniśmy wrzucać szkło. Jeśli w pobliżu znajduje się biały pojemnik, to do zielonego wrzucamy jedynie szkło kolorowe, a do białego bezbarwne. Brązowy pojemnik służy do segregacji głównie resztek jedzenia z wyjątkiem nabiału, mięsa i tłuszczy. Wrzucamy tutaj warzywa, owoce, fusy z kawy i herbaty, trociny, skoszoną trawę czy papier spożywczy. Czarny pojemnik umożliwia pozbycie się przedmiotów, które nie pasują do żadnego z powyższych kontenerów. Możesz tu wyrzucić np. opakowania po aerozolach lub porcelanę.

Czego nie wolno wyrzucać do kosza na śmieci?

Warto wspomnieć również, czego pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do kosza na śmieci. Będą to między innymi:

  • stare baterie i akumulatory,
  • antybiotyki i inne lekarstwa,
  • różnego rodzaju sprzęt elektroniczny,
  • świetlówki,
  • farby, opakowania po farbach.

Powstaje więc pytanie - skoro nie wolno powyższych przedmiotów wyrzucać do kosza, to jak się ich pozbyć? Nic prostszego. Zużyte produkty możemy zwrócić tam, gdzie je kupiliśmy. Dla przykładu stare leki oddajemy do apteki, a baterie i akumulatory możemy pozostawić w pojemnikach ze sprzętem elektronicznym lub w supermarkecie.

Warto dbać o środowisko kupując odpowiednie worki na śmieci, a potem segregując odpady. Im więcej osób poświęci trochę czasu na segregację śmieci tym czystsze i zdrowsze będzie środowisko, w którym żyjemy.

artykuł sponsorowany

Pozostałe