sobota, 20 kwietnia 2024 02:07
Reklama

Rusza budowa pomnika w Lesie Szpęgawskim

Gmina Starogard Gdański stała się dysponentem działki, na której znajdują się groby masowe w Lesie Szpęgawskim. Stało się to w wyniku umowy podpisanej przez wójt Magdalenę Forc-Cherek i nadleśniczego Nadleśnictwa Starogard, Romana Tomczaka.
Rusza budowa pomnika w Lesie Szpęgawskim

W tym roku będzie miała miejsce 80. rocznica Zbrodni w Lesie Szpęgawskim. W tym celu Urząd Gminy wraz z Urzędem Miasta przystąpił do działań mających na celu uczczenie pamięci osób pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.
W miejscu kaźni planuje się budowę pomnika upamiętniającego tę tragedię w postaci tablic ze znanymi nazwiskami zamordowanych oraz tablicy upamiętniającej osoby pomordowane, których nazwiska nie są znane. Pomysłodawcy pragną również przybliżyć mieszkańcom Kociewia tragiczną historię ich przodków, mieszkańców regionu.

Ścięte pnie, jak stracone życie
W 2017 roku odbył się konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu Lasu Szpęgawskiego. Komisja składająca się z przedstawicieli różnych środowisk pochyliła się nad siedmioma złożonymi pracami. Wybrano propozycję Katarzyny Ephraim. To pomnik w postaci betonowych drzew symbolizujących las, które stopniowo przechodzą w ścięte pnie, na których wygrawerowane w kamieniu zostaną znane nazwiska osób pomordowanych w kolejności alfabetycznej.
- Ścięte pnie są symbolem straconego nagle życia. Życia, które tętniło pełnią energii i zapału do działania i pracy na rzecz ojczyzny. W ten sposób chcemy upamiętnić kociewiaków i innych ludzi, którzy bez żadnej winy stracili życie już na początku wojny tylko dlatego, że byli Polakami – tłumaczy koordynatorka działań w Lesie Szpęgawskim. - Często to życie stracili, bo byli zaangażowani w działalność społeczną, samorządową, kościelną, pedagogiczną, bo przyznawali się do swojego patriotyzmu. Zginęli przez zaangażowanie na rzecz społeczności polskiej na Pomorzu, a także przez zbrodnicze założenia hitlerowskiego programu eksterminacji polskiej inteligencji, duchowieństwa katolickiego, Żydów i osób chorych psychicznie. Jesteśmy tym ludziom winni hołd. Ale też musimy wspólnie ocalić od zapomnienia te wydarzenia. Trzeba w to miejsce przyciągać więcej dorosłych, dzieci i młodzieży, by wszystkie pokolenia poznały, poczuły tragiczną przeszłość Pomorza i Kociewia. Trzeba głośno i bardzo często o tych wydarzeniach mówić, żeby nigdy więcej się nie powtórzyły – dodaje.

Pomnik gotowy na wrzesień
Pomnik ma być gotowy przed wrześniowymi uroczystościami. Warto dodać, że wydarzenie to honorowym patronatem objął prezydent Polski Andrzej Duda.
- To pierwszy, ale bardzo istotny krok na drodze do budowy nowego pomnika ofiar zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim. Dysponując terenem przystępujemy do realizacji zadania, którego finał będzie miał miejsce we wrześniu tego roku. Jestem przekonana, że przy współudziale i współpracy samorządów, instytucji i osób prywatnych powstanie miejsce w sposób godny czczące pomordowane tam osoby – powiedziała Magdalena Forc-Cherek.



Podziel się
Oceń

Reklama