Handel w niedziele. Kiedy zrobimy zakupy?

  • 10.01.2019, 10:30
  • redakcja
Handel w niedziele. Kiedy zrobimy zakupy?

Podziel się:

Oceń:

Większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do ograniczonego handlu w niedzielę, chociaż częstym widokiem były osoby nadaremnie ciągnące za sklepową klamkę. Do tej pory w każdym miesiącu handel prowadzony był w dwie niedziele. W tym roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę danego miesiąca.

1 marca 2018 roku w życie weszła ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nią w 2018 roku w każdym miesiącu handlować można było tylko w dwie określone niedziele. Zgodnie z założeniami, w tym roku handel ograniczono wyłącznie do jednej niedzieli w miesiącu, a w 2020 roku handlować będzie można jedynie w 4 niedziele w ciągu roku.

Czas dla rodziny
Rozwiązania przyjęte w ustawie są efektem prac parlamentarnych nad projektem obywatelskim. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktywnie włączyło się w prace nad nowymi przepisami. Udało się zawrzeć dobry kompromis, którego ważnym elementem jest etapowe wprowadzanie zmian.
- Ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety-matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. Wolna od pracy niedziela daje wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego odpoczynku i przywraca jej pierwotny sens, związany ze świętowaniem tego dnia - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

15 spośród 52 niedziel
W tym roku handel będzie dozwolony w 15 spośród 52 niedziel. Sprzedawcy staną za ladą tylko w ostatnie niedziele miesiąca oraz niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Rozwiązanie to popiera znaczna część pytanych osób.
- Oczywiście, że niedziele powinny być wolne. Przecież te ekspedientki też mają rodziny i też chcą spędzić z nimi czas. Wiadomo, że ludzie pracują w niedziele i wszystkim się nie dogodzi, ale trzeba stopniowo uczyć społeczeństwo, że niedziela jest czasem dla rodziny, a nie zwykłym dniem, który spędza się w galerii – mówi jedna z naszych czytelniczek, pani Teresa.
- Praca w markecie jest bardzo ciężka. Towar trzeba rozładować, uzupełnić i poustawiać po klientach – opowiada jedna z ekspedientek w sklepie wielkopowierzchniowym, pracująca w Starogardzie Gdańskim. - Ludzie bardzo często przychodzili, żeby kupić jeden, dwa produkty, które mogliby kupić równie dobrze dzień wcześniej. Ja i koleżanki, z którymi rozmawiam, bardzo cieszymy się z tej zmiany. Dzięki temu chociaż trochę odpoczniemy – dodaje.

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kazik
kazik 13.01.2019, 10:49
W Polsce do pracownika nie ma szacunku, szczególnie w prywatnych firmach.Praca na czarno, w nadgodzinach i jak ci nie pasuje to droga wolna.Naciski,zastrasznie. zero Bhp i wiedzą kiedy przyjdzie kontrola.Ludziom na kasie to współczuje stoi taki idiota z jednym masłem i dżemem i krzyczy może pani zadzwonić po koleżanke, chociaż dużej kolejki nie ma.
Dziki
Dziki 11.01.2019, 19:39
Wszystkim rodzinom? Tylko kasjerki maja wolne. Polacy nie pracuja tylko w sklepach.
obywatel
obywatel 12.01.2019, 15:24
tak ale w niedziele pracują tylko ci co zgodzili się na szczególne warunki pracując również w nocy - więc jaki sens by miło dla nich miec wolne niedziele ? a sklepy są zamknięte w nocy i święta więc czerwony dzień w kalendarzu to jest jak święto i niedziele muszą być traktowane jako swięto ! A ty dziki jak tak bardzo chcesz pracować w niedziele to zatrudnij się tam gdzie jest praca tego dnia !
Dziki
Dziki 13.01.2019, 09:20
Moj zaklad nie pytal sie czy chce miec czas w niedziele dla rodziny. Praca zmianowa to praca zmianowa. Takim tokiem rozumowania pracownicy sklepow tez mogli nie zgadzac sie na prace w wekendy.
tt
tt 13.01.2019, 11:23
Jaki zakład pracy pracuje w niedziele ? Nie ma takiego no chyba że zaczynasz pracę w sobotę o 22 - czyli już w piątek zaczynasz weekend ! Więc nie wmawiaj ludziom że nie masz weekendów wolnych ! Dodatkowo pewnie masz dodatek za godziny nocne!
Ja pracuje w niedziele
Ja pracuje w niedziele 11.01.2019, 19:36
Rodzin nie maja rowniez pracownicy zakladow produkcyjnych. Ogolnie rzecz biorac w Polsce rodziny maja tylko pracownicy sklepow, urzednicy i ciagle niezadowoleni nauczyciele.
dziab dziab
dziab dziab 11.01.2019, 03:04
Czas dla rodziny ?
Rozumiem, że czasu dla rodziny nie potrzebuje w niedziele lekarz, pracownik stacji benzynowej, strażak, i setki innych zawodów ?
obywatel
obywatel 12.01.2019, 15:21
przychodnie lekarskie są w weekendy zamknięte , straż pożarna tylko ci co sa na dyżurach(biurowi maja wolne), urzędnicy maja wolne a najlepsze Poczta Polska - dlaczego juz w sobote o 12-tej ma wolne ? Ci co pracują na stacjach paliw pracują również w nocy tak jak ci co pracuja na dyżurach ! Więc przestań dziab dziabie głupoty wypisywać że ktoś pracuje - to są dyżury i ci co podejmują pracę która jest również w nocy nie maja wolnej niedzieli bo po co skoro w nocy też pracują ?
Nie jestem uprzywilejowana grupa
Nie jestem uprzywilejowana grupa 13.01.2019, 09:26
Opieka zdrowotna to nie tylko przychodnia ale i szpital. I wbrew pozorom w wekend jest wiecej pracy niz w tygodniu. Kociewiacy przy wolnej niedzieli lubia pojsc na sor z wszystkim co wymysla. A komentarz ze ktos nie potrzebuje wolnej niedzieli bo pracuje w nocy jest conajmniej nie na miejscu. Kazdy potrzebuje wytchnienia i wolnego dnia od pracy.
tt
tt 13.01.2019, 11:28
SOR to dyżur a tu mowa nie o dyżurach tylko o pracy . Dlaczego w przychodniach Lekarze i pielęgniarki mają weekendy wolne ? Bo nie nie dyżurują . Więc skoro pracownicy sklepów nie dyżurują to może całe weekendy powinni mieć wolne ? Zastanów się nad szpitalem a przychodniami jaka jest różnica ? Dodam że w szpitalu są działy pracowników którzy mają całe weekendy wolne . Więc nie wszyscy zatrudnieni w szpitalu pracują w niedziele . Tylko ci co dyżurują !
H
H 17.01.2019, 14:42
kierowcy autobusów w niedziele też pracują i to nie są DYŻURY jak próbujesz nam wszystkim wmówić. Jak ktoś zatrudniał się w sklepie, który jeszcze do niedawna był czynny dla klientów w niedzielę to musiał się liczyć z tym, że własnie w niedziele będzie też czasami pracował
tt
tt 22.01.2019, 20:06
autobusy i pociągi masz rację i dlatego sklepy na dworcach są otwarte w wszystkie niedziele !!!

Pozostałe