Poniedziałek, 24.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

Witaminy i minerały, których potrzebuje każda kobieta w ciąży

  • 09.01.2019, 13:30
  • artykuł sponsorowany
Witaminy i minerały, których potrzebuje każda kobieta w ciąży
Podziel się:
Stosowanie odpowiedniej suplementacji w ciąży jest wskazane do prawidłowego rozwoju dziecka i lepszego samopoczucia przyszłej mamy. Obecnie prowadzone badania udowadniają, że brak niektórych składników odżywczych może prowadzić do problemów z rozwojem umysłowym dziecka, a także rozwojem i pracą wielu narządów organizmu.

DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy

Cenny kwas tłuszczowy omega-3, który w okresie ciąży wpływa na rozwój mózgu, a w przyszłości wspomaga lepszy rozwój intelektualny. Zalecany przez specjalistów ginekologii i położnictwa, ponieważ skutecznie przedłuża okres ciąży, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko przedwczesnego porodu, niezwykle niebezpiecznego dla zdrowia i życia dziecka. Powinien być stosowany nie tylko w przypadku wystąpienia takiego niebezpieczeństwa, ale przez cały okres ciąży. Kwas DHA wpływa także na ostrość widzenia, ponieważ należy do grupy budulców siatkówki oka.

Jod

Pierwiastek, który odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju płodu i dziecka. Jod wpływa na wytwarzanie tyroksyny, czyli hormonu tarczycy, niezbędnego podczas tworzenia się u płodu ośrodkowego układu nerwowego. Prawidłowe stężenie jodu we krwi kobiety w ciąży zwłaszcza w pierwszych tygodniach jest niezwykle ważne, ponieważ płód nie posiada własnej tarczycy, więc korzysta ze składników dostarczanych przez organizm matki. Niedobór jodu może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju mózgu dziecka.

Kwas foliowy

Należy do witamin grupy B, których organizm człowieka nie potrafi sam wytwarzać. Muszą być one zatem dostarczane poprzez odpowiednią suplementację, ale i dietę. Kwas foliowy w dużych ilościach znajduje się w warzywach zielonych, a więc w szpinaku, brokułach, rukoli, groszku zielonym, ale też w wątróbce kurzej, bananach, pomarańczach i otrębach pszennych. Zbyt mała ilość kwasu foliowego we krwi kobiety zwiększa ryzyko wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Do najczęstszych przypadłości spowodowanych niedoborem tej witaminy należą wada cewki nerwowej, rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie i przepuklina mózgowa. Kwas foliowy zaleca stosować się jeszcze przed zajściem w ciążę. Lekarze wskazują na około 3 miesiące przed i po w dawce 0,4 mg. Kwas foliowy jest magazynowany w wątrobie, dlatego wcześniejsze przyjmowanie go uchroni dziecko przed poważnymi schorzeniami, które wystąpić mogą w ciągu 30 dni od poczęcia. Stosowanie wszystkich witamin i minerałów powinno odbywać się pod kontrolą lekarza ginekologa.

Więcej na temat witamin na https://www.allecco.pl/witaminy-i-mineraly.html.

artykuł sponsorowany

Pozostałe