czwartek, 28 marca 2024 17:03
Reklama
Reklama
Reklama

Policja ostrzega przed kodami QR umieszczonymi na bankomatach!

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, FinCERT.pl - Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają użytkowników smartfonów przed skanowaniem kodów QR z naklejek, które w ostatnim czasie bezprawnie umieszczane są na bankomatach. Wczytanie takiego QR kodu może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika.
Policja ostrzega przed kodami QR umieszczonymi na bankomatach!

Przedmiotowe naklejki z kodami QR zamieszczane są bez zgody i wiedzy ich właścicieli bankomatów tj. banków oraz sieci bankomatowych i nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek usługami bankowymi.

Przestępcy wprowadzając w błąd poprzez przekazywanie fałszywej informacji o np. możliwej wygranej nagrodzie, doprowadzają do zmanipulowania potencjalnego klienta, który - w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki – w tym konkretnym przypadku zostanie przekierowany do usługi SMS PREMIUM, uruchomienie której spowoduje naliczenie, od nieświadomego usługobiorcy, wysokich opłat za jej włączenie. Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że kody QR mogą nie tylko inicjować wskazane wyłudzenie, mogą również zostać wykorzystane do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem.

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaleca ostrożne korzystanie z tej funkcjonalności, wskazując, że należy unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych. Natomiast w przypadku, gdy użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić usługodawcę tj. bank i/lub przedsiębiorcę telekomunikacyjnego oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce Policji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
karol 30.12.2018 11:04
Idąc do bankomatu to trzeba chyba wziąć ze sobą kilku specjalistów.To klient ma sprawdzać, czy nie ma innej klawiatury z nakładką, kamery, podsłuchu albo sonaru z łodzi podwodnej.Pojedziesz do innego miasta wejdziesz do sklepu kupisz uczciwie towar, dostaniesz paragon a po wyjściu okaże się, że jesteś winny, bo kupiłeś kradzioną rzecz i jesteś paserem a paragon nic nie znaczy.Banki i ich pracownicy nie odpowiadają za nic.Ludzie nie wiedzą ,że istnieje ochrona danych i widziałem już jak jedna z firm udostępnia dane osób z peselem w miejscu ogólnie dostępnym co jest karalne.Ludzie biegają do bankomatów jakby jutro nie miałoby być kasy co kilka minut i wypłacają.Przy kasach jak ktoś płaci kartą i wpisuje pin kultura tego wymaga aby odwrócić głowe przynajmniej ja tak robie a co lepsi wybałuszają gały.Młodym się nie dziwie, że chcą być nowocześni płacąc dotykowo i ***, ale taki emeryt czy rencistka chce być cool i chwali się jak to kupuje kartą, płaci dotykowo telefonem i przez internet sprawdza stan konta i robi opłaty bo przecież ma bezpieczne logowanie bo tam napisane tak jest i do tego dobrego antywirusa.Ile się słyszy o hakerach co włamali się do ważnych instytucji, to do zwykłego Kowalskiego się nie włamią i nie wyczyszczą konta?.Złodziej cie okradnie na ulicy to nie masz prawa głośno tego mówić bo cie pozwie, a taki co czyści przez internet konta isie włamuje to nie złodziej ale haker albo cyber przestępca to wyższa półka.Zacznijcie sami dbać o swoje bezpieczeństwo i sceptycznie podchodzić do nowinek technicznych.Ktoś wymyślił ktoś złamie albo ten co wymyślił się sprzeda taka bolesna prawda.

Janek 29.12.2018 20:23
Banki niech się lepiej wezmą za bezpieczeństwo danych swoich klientów a nie narzucaniem się z kredytem, bo raz człowiek wziął i dostaje regularnie smsy albo telefony z kolejną super propozycją.Powoli dochodzimy do tego momentu w którym nie będziemy płacić gotówką, nosić przy sobie dokumentów a płacić dotykowo chipem wszczepionym pod skóre.Będzie wiadomo co, gdzie , kiedy kupiłeś , gdzie dokładnie jesteś i co robisz-no teraz też tak można z resztą.Technologia się zmienia a z nią złodzieje i najczęściej okradają uczciwych , ciężko pracujących.

Alik 29.12.2018 21:19
Dokładnie,dziś się pytasz o *** w jednym banku a jutro dzwonią do Ciebie z 5-ciu innych w których nie byłeś

Tomek 30.12.2018 09:56
Czy istnieje jeszcze coś takiego jak tajemnica bankowa??.Ali i Janek mają racje do jednego banku człowiek idzie a z pieciu innych dzwonią i smsy wysyłają chociaż tam nie byłeś.Banki i inne instytucje wymieniają się naszymi danymi.

Andrzej 30.12.2018 10:24
Zauważam kilka karygodnych zaniedbań takich jak wymiana się twoimi danymi z innymi bankami i instytucjami które nie wiadomo do jakich celów to wykorzystają.Skoro uczciwie zarobiłeś pieniądze i płacisz podatki nie powinno nikogo interesować ile masz na koncie.Pozbywanie się wydruków bankowych i innych dokumentów w całości które lądowały na śmietniku albo w innych podejrzanych miejscach gdzie osoby postronne miały do tego dostęp i mogły to wykorzystać o czym było głośno.Dawano również kredyty na skradziony dowód pewnie na piękne oczy jak to mówią i nikt nie beknął za to.Za zaniedbania powinni ponosić odpowiedzialność pracownicy którzy się ich dopuścili oraz ich przełożeni a nie klient któremu wyczyszczono konto na skradziony czy podrobiony dowód.Trudno mi uwierzyć w to, że ktoś kto pracuje w banku nie sprawdzi ile sąsiad czy znajomy ma na swoim koncie a potem pochwali się komuś z rodziny.

tak myślę 29.12.2018 19:36
A może choć jedno przykładowe zdjęcie? Gadać można bez końca

kot 29.12.2018 18:20
no to psy niech tropią te hologramy , dostali podwyżki po zwolnieniach L-4 , do roboty

Alik 29.12.2018 21:22
Niech banki pilnują swoich bankomatów. Nikt normalny hologramów nie skanuje

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorskąAutor komentarza: IcemarkTreść komentarza: Nie brakuje tez prawicowych fanatyków to jeszcze bardziej smutneData dodania komentarza: 23.02.2024, 00:34Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: AdamekTreść komentarza: Wiem To jak jesteś z nami to mozesz kraść brać lapowki i nic Ci nikt nie zrobi. To słowa tego na N. PozdrawiamData dodania komentarza: 22.02.2024, 17:00Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Ty masz chyba coś z głową. Przecież nowy premier ma wiele do zaoferowania rolnikom. Wszystko zlikwidować doprowadzić ludzi do bankructwa bo niemcy muszą się bogaci nie Polacy.Data dodania komentarza: 22.02.2024, 16:56Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” Tuska
Reklama
Reklama