czwartek, 25 kwietnia 2024 15:44
Reklama

Co warto wiedzieć przed zamontowaniem klimatyzacji?

Klimatyzowane pomieszczenia to już nie tylko hotele i lokale usługowe. To nie luksus dla wybranych, ale łatwo dostępne rozwiązanie zapewniające komfort termiczny i optymalną wilgotność powietrza. Co musimy wiedzieć, zanim zamontujemy “klimę” w domu?
Co warto wiedzieć przed zamontowaniem klimatyzacji?
fotolia.com, 217497148 | Autor: Wellnhofer Designs

Zdrowy mikroklimat

Klimatyzacja służy nie tylko jako urządzenie chłodzące, ale i grzewcze, zapewniając optymalne warunki temperaturowe o każdej porze roku. Ponadto nowoczesne sprzęty zapewniają właściwą wilgotność, oczyszczają, a nawet jonizują powietrze. Klimatyzator to idealne rozwiązanie dla osób ze schorzeniami płucnymi oraz alergików - dzięki obecności filtrów z powietrza usunięte zostają drobnoustroje, pyły i alergeny. Istnieje przekonanie, że klimatyzacja powoduje przeziębienia, jednak odpowiada za nie niewłaściwa regulacja. Różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym, a tym bez klimatyzatora nie powinna wynosić więcej niż 7°C. Warto zaznaczyć, że klimatyzacja nie zastępuje wentylacji - są to dwa procesy mające na celu uzdatnienie powietrza, które się nawzajem dopełniają. Jednak w przypadku mechanicznego wspomagania wentylacji, wentylator nie może pracować jednocześnie z klimatyzatorem, gdyż podniesie to koszt zużycia tego drugiego.

Gwarancja bezpieczeństwa

Wciąż krążą przesądy na temat niekorzystnego wpływu klimatyzacji na zdrowie. Tymczasem wszelkie zagrożenia, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie, wynikają z błędów podczas instalacji urządzenia oraz jego codziennego użytkowania. Dlatego tak ważne jest, by montaż i serwis powierzyć doświadczonej firmie, takiej jak np. Waso Klim. Fachowcy doradzą w wyborze urządzenia, przeprowadzą instalację i wykonają regularne przeglądy. Dbanie o klimatyzację jest bardzo ważne - zatkane urządzenie gromadzi kurz, a więc także pleśń i bakterie. Ponadto zaniedbanie regularnej wymiany filtrów może prowadzić do zwiększonego zużycia energii przez klimatyzator. Serwisant powinien sprawdzić również działanie turbiny, wyczyścić agregat oraz parownik. Sami także możemy dbać o urządzenie, raz w miesiącu przecierając szmatką wloty wentylacyjne. Jeśli sprzęt jest prawidłowo zamontowany i serwisowany, klimatyzacja działa bez zarzutu, a jej wpływ na zdrowie i samopoczucie jest jak najbardziej pozytywny.

Jak wybrać klimatyzator?

Klimatyzator to urządzenie, na którym nie warto oszczędzać. Modele z wyższej półki mają więcej przydatnych, korzystnych dla zdrowia funkcji, jak np. jonizacja, pobierają mniej prądu, a tym samym okazują się tańsze w eksploatacji, a ponadto są bardziej trwałe i mogą nam posłużyć nawet 30 lat. Przy wyborze klimatyzatora warto kierować się klasą energetyczną - najwyższa dostępna obecnie na rynku to A+++. Inny ważny parametr to sezonowa efektywność chłodzenia lub grzania - im wyższa, tym mniejsze zużycie energii. Na oszczędność urządzeń ma wpływ także odpowiednia izolacja - szybów okiennych, ścian, stropów, a także obecność rolet lub żaluzji, które pomagają utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu. W domach najczęściej stosuje się klimatyzatory ścienne typu split, które montuje się pod sufitem. Wybór miejsca instalacji też jest istotny - domownicy nie powinni być narażeni na bezpośredni zimny nadmuch, dlatego nie można zakładać klimatyzatora np. nad stołem czy kanapą.


 


Podziel się
Oceń

Reklama