Wtorek, 25.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

W aptekach brakuje leków m.in. na astmę - wywożone są zagranicę

  • 08.12.2018, 07:29
  • redakcja
W aptekach brakuje leków m.in. na astmę - wywożone są zagranicę
Podziel się:
Oceń:
W ostatnim czasie otrzymujemy coraz więcej sygnałów od pacjentów, którzy mają problemy z wykupieniem niezbędnych leków. W powiecie starogardzkim najgorzej mają astmatycy, a także osoby chore na serce, gdyż tych leków brakuje najbardziej. Farmaceuci ostrzegają, że może dochodzić do sytuacji, gdy pacjent nie wykupi przepisanego przez lekarza medykamentu. Zdarzają się przypadki, że chory musi jechać po lek nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Od 15 listopada obowiązuje nowa ministerialna lista produktów zagrożonych brakiem dostępności. Sprawa jest poważna, bo choć rząd próbuje walczyć z nielegalnym wywozem lekarstw zagranicę, proceder kwitnie i nic nie zapowiada, by został skutecznie ograniczony.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Duży deficyt w aptekach
Raz na dwa miesiące Ministerstwo Zdrowia zobowiązane jest wydać obwieszczenie o produktach zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej. Dane zbierane są na podstawie informacji spływających z aptek do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Okazuje się, że każda kolejna lista jest dłuższa od poprzedniej. Z września tego roku zawierała 266 medykamentów, natomiast na tej listopadowej znalazło się ich już 311. Mimo walki z nielegalnym wywozem leków zagranicę, lista się wydłuża.
– To prawda, leków brakuje coraz częściej, a lista oczekujących jest bardzo długa – mówi nam farmaceutka pracująca w aptece na terenie Starogardu Gdańskiego. – Największy deficyt jest wśród leków na astmę, chociaż w ostatnim czasie brakuje również środków dla osób leczących się na serce. W ostatnim czasie zamawialiśmy 10 opakowań leku na astmę, a w dostawie przyszło zaledwie jedno pudełko – dodaje.
Bywa, że pacjenci zostawiają recepty i odbierają leki w późniejszym terminie. Jednak jak podkreśla farmaceutka, nikt nie jest w stanie określić terminu, w którym będą one dostępne.

Jakie leki znalazły się na liście?
Na ministerialnej liście znalazły się m.in. szczepionki: trójwalentne - przeciwko odrze, śwince i różyczce, czterowalentne – przeciwko odrze, śwince i różyczce i ospie wietrznej oraz czterowalntna przeciwko grypie. Poza tym są również leki na astmę i POCHP m.in. Atrovent, Atimos, Fostimex, lek przeciwpadaczkowy, stosowany w profilaktyce leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej – Depakine Chromo. Ponadto w wykazie są insuliny i leki przeciwzakrzepowe. Lista jest długa, więc gdy pójdziemy do apteki i farmaceuta poinformuje nas o niedostępności lub braku leku, wówczas, jeśli to możliwe, najlepiej zamówić go w aptece, lub wejść na stronę www.ktomalek.pl i poprzez stronę internetową  sprawdzić w jakiej aptece jest dostępny.
- Trudno jednoznacznie określić skalę nielegalnego wywozu produktów leczniczych za granicę, podobnie jak trudno określić skalę każdego działania w momencie, kiedy jest ono nielegalne, a tym samym nie ma nad nią dokładnego nadzoru. Jest to problem, który dotyczy zwłaszcza regionów przy granicy z Niemcami, Czechami i Słowacją, jako że w tych krajach często produkty są droższe, przez co nieuczciwym przedsiębiorcom bardziej opłaca się wywozić leki w tym kierunku – mówi Michał Trybusz, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w Warszawie.

 

_redakcja

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

maria-b_amanda
maria-b_amanda 21.12.2018, 05:53
ZAMIAST POTWIERDZENIA POŻYCZKI, DOSTAJ PUSTĄ KARTĘ ATMOLANOWĄ I BOGATY W MNIEJ NIŻ 7 DNI!

Zobacz jak to działa!
Czy wiesz, że możesz włamać się do dowolnej maszyny do kart kredytowych za pomocą zhackowanych kart kredytowych?
Zdecyduj się przed złożeniem wniosku, prosta umowa ...

Mamy specjalnie zaprogramowane karty Atm, które mogą być użyte do zhakowania Karty kredytowe Maszyny Nation Wide,
Karty Kredytów mogą zostać wykorzystane do wypłaty w dowolnej Karcie Punktów lub machnięcia, w Sklepach i Punktach Sprzedaży.
 
Sprzedajemy te karty wszystkim naszym klientom i zainteresowanym nabywcom na całym świecie, karta kredytowa ma codzienne wypłaty
limit 5 500 USD na dowolne karty kredytowe Maszyny i do 50 000 USD w Internecie i sklepach w zależności od
Twój wybór kart Kredytów, które zamówisz, karty Może być również użyty w dowolnym innym hackingu cybernetycznym {Usługi}

Oto nasze nazwy banków i kart kredytowych, które oferujemy:

1 [SKYMILES CARDS]
2 [KARTY AMERYKI BANKOWEJ]
3 [KARTY STANDARDOWE]
4 [KARTY EXPRESS AMERYKI]
5 [KARTY USA]
6 [KASOWANE KARTY SAPPHIRE]
7 [KARTY PLATINUM]
8 [METRO CARDS]
9 [KARTY ICICI]
10 [KARTY PIENIĘŻNYCH VIRGIN]
11 [KARTY MAESTRO]
12 [TRAVELEX CASH PASSPORT CARDS]
13 [BITWALA CARDS]
14 [KARTY IBERIA PLUS]
15 [KARTY EURO BANKU]
16 [KARTKI BARCLAY]
17 [KARTY HALIFAX]
18 [KARTY PIENIĘDZE BITCOIN]
19 [TD KARTY HANDLOWE]
20 [KARTY UPOMINKOWE WIZOWE]
21 [AER LINGUS VISA SIGNATURE *** CARDS]
22 [N26 MASTERCARD]
23 [KARTY KREDYTOWE PAX]
24 [KARTA ZDROWIA]
25 [KARTY ZGŁOSZONE]
26 [KARTY CHARLES SCHWAB]
27 [KARTY PAYONEER]
28 [KARTY OYSTERÓW]

Karty, które wypłacą 5 500 $ dziennie, kosztują 200 USD
Karty, które wypłacą 10 000 $ dziennie, kosztują 850 USD
Karty, które wypłacą 35 000 $ dziennie, kosztują 2 200 USD
Karty, które wypłacą 50 000 $ dziennie, kosztują 5 500 USD
Karty, które wypłacą 100 000 USD dziennie, kosztują 8 500 USD

Cena zawiera opłaty za wysyłkę i opłaty, zamów teraz:

Kontakt: Oscar Berg przez e-mail: {[email protected]}

WhatsApp przez (+1 {816} 929-1366)

Odwiedź naszą stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji: automatictellers.wordpress.com
®
dziab dziab
dziab dziab 09.12.2018, 23:51
Dobrze, że ostatni raz w aptece byłem 3 lata temu i to tylko po bandaże, a tak to chyba w 2010 roku, bo zamiast wydawać pieniądze na "narkotyki (prochy)" z apteki to wolę je wydać na sprzęt to ćwiczeń i lepszej jakości jedzenie (warzywa-owoce). Pozdrawiam
r.z
r.z 11.12.2018, 21:05
jak maja uprawiać sport chorzy na astme
tutam
tutam 09.12.2018, 22:58
Zastanawia mnie co z polskojęzycznymi ulotkami leków, które zostają wysłane na Zachód. Ktoś wydaje kasę na ich dodruk np. po niemiecku? Bo to się chyba nie opłaca...
pacjent
pacjent 09.12.2018, 21:28
Tak czy siak lepiej bez grubego portfela nie wchodzić do apteki. Tyle się ich na mnożyło, co bezsprzecznie świadczy o dobrym biznesie na lekach - wszyscy zadowoleni dzięki pacjentowi a raczej finansom, które za nim idą , no i które z własnej i nie przymuszonej woli raczy sam zostawić w jednej z wielu...aptek. Z drugiej strony skoro rzeką wypływają leki z Polski (może w śród nich wystawione na receptę przez lekarzy z Polski i refundowanych przez polski NFZ - czyli z naszych składek) w czym problem? Apteki nie mają czym handlować? Czy chodzi o dobro pacjenta? Bo jeżeli ktoś już dawno zauważył kilkunastokrotny wzrost popytu na różne leki i nie zareagował dopóki nie urwała się linia zaopatrzenia a teraz jak nie ma skąd wziąć to larum. Przecież ktoś chyba monituje ten rynek? Epidemii jeszcze chyba nie było. A co jak będzie prawdziwa epidemia w Polsce? Nie wiem co w tym kraju się robi do lekarza dostać się nie można bo nie ma terminu, na drogie leki nie stać bo nie wiadomo skąd te ceny w aptekach. Ale składki zdrowotne to biedny pacjencie płać i płacz...

Pozostałe