Środa, 19.12.2018
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska

Materace - jak o nie dbać?

  • 6.12.2018, 09:43
  • artykuł sponsorowany
Materace - jak o nie dbać?
Podziel się:
Jak informują eksperci, dobrej jakości materace mogą być użytkowane sześć do dziesięciu lat. Po tym okresie, nawet jeżeli nie noszą widocznych śladów zużycia, takich, jak wgniecenia czy pęknięcia, powinny być wymienione ze względów czysto higienicznych.

Każdej nocy pocimy się, a nasz naskórek się łuszczy, co stanowi wymarzoną pożywkę dla bakterii, roztoczy i wszelkich drobnoustrojów. W konsekwencji stare materace są siedliskiem patogenów i alergenów negatywnie wpływających na nasze zdrowie. Mając to na uwadze, bez względu na to, jak często wymieniamy powierzchnię do spania, powinniśmy o nią odpowiednio dbać.

Wietrzenie materaca

Materace, podobnie jak pościel czy dywany muszą być regularnie wietrzone, co zapobiega gromadzeniu się w nich wilgoci oraz drobnoustrojów. Najlepiej nawet raz w tygodniu zdjąć z nich pokrowiec przynajmniej na dwadzieścia minut. Sezonowo, czyli na wiosnę i jesienią, a jeżeli to możliwe również latem, warto wynieść materace na powietrze i pozostawić je tam nawet na cały dzień. Oczywiście czynność tę można wykonywać wyłączenie przy suchej, ładnej pogodzie, w przeciwnym bowiem razie, zamiast polepszyć sytuację, pogorszymy ją. Ponadto, o czym mało kto wie, pierwsze wietrzenie warto zaplanować od razu po zakupie materaca, jeszcze przed pierwszym użyciem. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że najpewniej przeleżał on dłuższy czas w magazynie, najpierw fabrycznym, potem sklepowym, co bez wątpienia negatywnie odbiło się na jego „świeżości”.

Obracanie materacy

Codziennie śpiąc na łóżku, zwykle w podobnej pozycji i miejscu, możemy się przyczynić do szybszej degradacji tych obszarów. Pojawią się tam wgniecenia, grudki i nierówności, które w sposób nieunikniony wymuszą zakup nowego produktu. Aby opóźnić ten proces, warto materace odwracać o 180 stopni i do góry nogami, najlepiej raz w miesiącu. Dzięki temu będą mogły „odpocząć” i wrócić do swojego pierwotnego, ergonomicznego kształtu. Warto tu podkreślić, że zalecenie to tyczy się przede wszystkim modeli bonellowych i kieszeniowych, które są szczególnie podatne na odkształcanie w wyniku stałego nacisku.

Czyszczenie materacy

Odkurzanie, to czynność, o której mało osób myśli w tym kontekście. Jak jednak już wspomniano we wcześniejszych akapitach, na materacach osiada spora ilość martwego naskórka, kurzu i roztoczy, które powinny być regularnie usuwane, przynajmniej raz do dwóch w miesiącu. Ponadto pokrowce warto od czasu do czasu prać, co nie tylko wpłynie na trwałość materaca, ale również poprawi warunki w sypialni.

Właściwe użytkowanie

Czyszczenie, wietrzenie, odkurzanie i obracanie to zabiegi, które mogą znacznie wydłużyć trwałość powierzchni do spania, jednak niemniej ważne, o ile nie najważniejsze, jest jej właściwe użytkowanie. „Właściwe” oznacza tutaj przede wszystkim „zgodne z przeznaczeniem”. Jak informuje przedstawiciel sklepu z materacami Sleeptime.pl, nie należy zapominać, że materace służą do spania. Nie powinno się po nich skakać, chodzić, bawić się na nich, ani spożywać na nich posiłków. Zabronione jest też siadanie na krawędzi łóżka, gdyż może to powodować szybszą deformację powierzchni. Ponadto, jeżeli z jakiś powodów musimy przenieść materace, nigdy ich przy tym nie zginajmy, może to bowiem spowodować trwałe uszkodzenie całej konstrukcji i zaowocować konieczność natychmiastowej wymiany. Wreszcie, pamiętajmy o jednym, dobrej jakości, czysta i zadbana powierzchnia do spania to gwarancja doskonałego samopoczucia, mnóstwa energii i zdrowia każdego dnia.

artykuł sponsorowany

Pozostałe