Środa, 19.12.2018
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska

Sławomir Neumann z zarzutami. Przekroczył uprawnienia w ministerstwie zdrowia?

  • 3.12.2018, 17:54 (aktualizacja 04.12.2018 13:59)
  • redakcja
Sławomir Neumann z zarzutami. Przekroczył uprawnienia w ministerstwie zdrowia?
Podziel się:
Oceń:
3 grudnia prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze przedstawili posłowi na Sejm RP Sławomirowi Neumannowi zarzut w sprawie nieprawidłowości do jakich dochodziło przy kontraktowaniu usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w 2013 roku, w czasie, kiedy sprawował funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Efektem działań ówczesnego wiceministra było osiągnięcie korzyści majątkowych w wysokości 13,5 miliona złotych przez warszawską klinikę medyczną, która bezprawnie pobierała od pacjentów opłaty za zabiegi finansowane w rzeczywistości przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mimo wykrytych nieprawidłowości Narodowy Fundusz Zdrowia – wskutek nacisków wiceministra Sławomira Neumanna –wycofał się z wypowiedzenia klinice kontraktu i przedłużył go na kolejny rok.

Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard

Bezprawne interwencje wiceministra
Prokuratorzy ustalili, że gdy we wrześniu 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zerwał umowę z nieuczciwą kliniką, ówczesny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann podejmował w jej interesie liczne bezprawne działania. Interweniował u prezes NFZ i dyrektora Mazowieckiego Oddziału Funduszu Adama T. Zlecił też podległym sobie pracownikom wadliwą interpretację przepisów, która miała być uzasadnieniem dla kontynuowania współpracy z lecznicą pobierającą od pacjentów nienależne opłaty.
Prezes NFZ, która odmawiała podpisania nowego kontraktu z lecznicą, została w grudniu 2013 roku odwołana ze stanowiska. Naciskom wiceministra Sławomira Neuman uległ Adam T., który jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ wbrew przepisom zawarł 31 grudnia 2013 roku z warszawską klinikąaneks do umowy o świadczeniu opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki. Aneks został zawarty z datą wsteczną – od 21 grudnia 2013 roku, gdy dobiegała końca wypowiedziana umowa. Przedłużał do końca 2014 roku okres obowiązywania kontraktu.

Oszukiwanie pacjentów
W osobnym śledztwie prokuratorzy ustalili, że klinika, w interesie której występował Sławomir Neumann bezprawnie przyjęła od pacjentów kwotę w wysokości ponad 1,6 miliona złotych. Pieniądze – częściowo w formie rzekomo dobrowolnych darowizn – były pobierane pod pretekstem wszczepiania chorym cierpiącym na zaćmę lepszej soczewki niż gwarantował to kontrakt zawarty z kliniką przez NFZ.
Nieświadomi pacjenci wnosili dodatkowe opłaty za zabiegi, mimo że były one w całości – łącznie z soczewką – refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Właśnie wykrycie tego procederu było przyczyną zerwania przez NFZ kontraktu z kliniką.

Nienależne zyski
Ostateczne przedłużenie umowy z NFZ – mimo jej wcześniejszego wypowiedzenia – pozwoliło klinice na uzyskanie korzyści majątkowej w wysokości 13,5 miliona złotych. O tę kwotę – ze szkodą dla interesu publicznego – zostały obniżone wydatki na usługi medyczne rzetelnie świadczone przez inne kliniki w ramach kontraktów z NFZ. Było to sprzeczne z zasadą równego traktowania podmiotów wobec prawa i podważało zaufanie do organów władzy. 
Adamowi T., który pod naciskiem ówczesnego wiceministra zdecydował o kontynuowaniu współpracy z oszukańczą kliniką, zostały już w lutym tego roku postawione zarzuty przekroczenia uprawnień.

Prokurator przedstawił zarzuty
Prokurator przedstawił Sławomirowi Neumann zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez prywatną klinikę na szkodę interesu publicznego w postaci podważenia zaufania do organów władzy i równego traktowania innych podmiotów wobec prawa. 
Sławomir Neuman nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.
Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50.000 złotych. 
Czynności procesowe ze Sławomirem Neumannem były możliwe po uwzględnieniu wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm Rzeczypospolitej na pociągnięcie Posła do odpowiedzialności karnej. 
Czyn z art. 231 par. 2 kodeksu karnego zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 10 lat.  

Niestety nie udało nam się uzyskać komentarza Sławomira Neumanna. 
 

_redakcja

Komentarze (50)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

olo
olo 2 dni temu, 20:52
Pokrzyczała banda? Artykuł napisany gość jeszcze nie ma aktu oskarżenia a mądrale kociewscy winnego już mają, a większość nawet artykułu ze zrozumieniem nie potrafiła przeczytać
łukasz
łukasz 12.12.2018, 12:16
on jeszcze chodzi na wolności ? , do więzienia psubrata , czemu go nie skazujecie skoro macie na niego papiery ? , a może wy jesteście pisomatoły i nic nie możecie - tylko gadać ? czas najwyższy zrobić porządek z neumannem !!!
kociewiak
kociewiak 9.12.2018, 09:34
mam nadzieję , że będzie siedział i zniknie mu z mordy ten parszywy , złodziejski uśmieszek
brekaut
brekaut 9.12.2018, 01:41
platfusy sa jak choroba weneryczna twuuuuuuuuuu
kola
kola 9.12.2018, 09:39
gdzie ta ich maskotka : krzyżak w stroju kociewiaka , dno to całe peło...
kicker
kicker 9.12.2018, 17:56
Będę c i dawał minusy bo nadal nie powiedziałeś kto to ten krzyżakj maskotka. A byli z peło też tego nie wiedzą.
koala
koala 10.12.2018, 19:44
bo nie chodzili na zebrania peło , myśleli , że szmal będzie za nic , a krzyżak to niedoszły ksiądz , zapytaj rysia...
nokaut
nokaut 9.12.2018, 08:32
Widać o wenerze wiesz wiele ciekawe skąd? Specjalista hahaah
zadlo
zadlo 7.12.2018, 23:39
kociewiacy tak trzymac skrecic to cos lbem do d..y
CZASKOWSKI
CZASKOWSKI 7.12.2018, 14:58
na TEFAENACH SŁAWEK ZE STANISŁAWEM IM SIE JEEEBIE CZY NIE MOGA TYCH LUDZI Z TEJ PLATFORMY OSZUSTOW TAK HURTOWO WSZYSTKICH POZAMYKAC GAWŁOWSKI NEUMANN DRZEWIECKI MIRO ZBYCHO CHLEBOWSKI .DAWAJCIE LUDZIE WYMIENIAMY WSZYSTKIE NAZWISKA UWIKŁANYCH Z PLATFORMY OSZUSTOW W AFERY PRZEZ OSTATNIE 10 LAT .
masz
masz 8.12.2018, 18:36
Czaskowski
jarek
jarek 7.12.2018, 16:23
neumann narozrabiał wcześniej w banku , a resztę przekrętów znacie , do pierdla...
gość
gość 6.12.2018, 10:42
Wstyd dla Kociewia - jaki z niego polityk lokalny można było "podziwiać" w ostatnich wyborach - pomysł z Konkolewskim mógł wymyślić tylko "geniusz" Karpat
?
? 8.12.2018, 18:36
A ten cały niedoszły prezydent jak sobie radzi w radzie?
gość
gość 5.12.2018, 15:13
Ale chamski hejt. Pewnie nawet z nim słowa nie zamieniliście, za to do komunii pewnie co tydzień w kolejce co? Tacy katolicy, specjaliści od najważniejszego przykazania... Wiecie chociaż jak brzmi?
ziuziu
ziuziu 11.12.2018, 10:28
nie okradaj narodu i kraju swego peowska cholero
nana
nana 13.12.2018, 07:56
aj waj się panoszą , żydowskie dziadostwo i złodziejstwo
:P
:P 7.12.2018, 20:48
Nie zabijaj. :P
nadia
nadia 5.12.2018, 15:45
sam to neumann pisałeś , tym razem nie uda się wykręcić z przewałów...
bezemocji
bezemocji 5.12.2018, 13:22
Się jaracie a i tak krzywdy mu nie zrobią, co tu daleko szukać patrz minister Nowak
sa
sa 7.12.2018, 14:43
Minister Nowak został skazany w I instancji a jego wina potwierdzona przez sąd II instancji po zmianie wyroku i poniósł odpowiedzialność polityczną bo nie wpisał do oświadczenia przedmiotu, który przekroczył wartość o 5 tyś zł. Porównaj sobie to do poczynań mafii, która aktualnie rządzi, ale już niedługo szambo wybije z pełną mocą.
dolo
dolo 8.12.2018, 18:37
W Starogardzie radne też mieli problemy ze skarbówką i jak się to skończyło? Nijak.
Gość
Gość 6.12.2018, 07:43
Przywołujesz Nowaka i piszesz, że nic mu nie zrobili... a co mieli Twom zadniem zrobić i za co?
bezemocji
bezemocji 6.12.2018, 12:38
w sumie nic ... przecież łapownictwo, kolesiostwo nepotyzm, obłuda itp. to standard i norma więc oczywiście że nic i za nic
Gość
Gość 6.12.2018, 16:43
Łapownictwo trzeba udowodnić przed sądem. Przypomnij mi taki wyrok bo nie pamiętam..?
A kolesiostwo, nepotyzm i obłuda - cóż, w którym miejscu w kodeksie karnym jest na to paragraf?
bezemocji
bezemocji 7.12.2018, 07:14
to już nawet nie chodzi o sądy i paragrafy ale o zwykłą ludzką przyzwoitość ... ale Ty jak widzę jesteś wyznawcą takich standardów... twoje życie twój wybór.
Gość
Gość 7.12.2018, 09:50
Jak to? Teraz od razu nie chodzi o paragrafy? To za co mieli Nowakowi "coś zrobić"? Za to, że sie Twoim zdaniem nieprzyzwoicie zachowywał? Ty go skazałeś zaocznie wbrew wszelkim standardom i przyzwoitości dlatego tylko, że nie jest z Twojej bajki. Taki CZŁOWIEK z Ciebie!
oburzony
oburzony 5.12.2018, 13:10
patrzcie co gabriel patryk robi, sam nepotyzm, zatrudnianie znajomych wydził prasowy, wydział zdrowia, wydział edukacji, rolnictwa wydział prawny
frantz maurer
frantz maurer 5.12.2018, 11:29
zamknąć żyda
dziab dziab
dziab dziab 5.12.2018, 08:48
Szkoda, że w Polsce zniesiono karę śmierci.
Goc
Goc 5.12.2018, 07:44
Stara afera, kiedy się za nią media wzięły doszło niestety do katastrofy w Smoleńsku i new Man myślał, że udało mu się przekręt zamieść pod dywan. A tu niespodzianka.

Mam nadzieję, że to początek końca politycznej kariery tej gnidy. Nie za afery, ale za to co zrobił ... albo czego nie zrobił dla swojego miasta. Nic nie załatwił, w niczym nie pomógł.
Gość
Gość 6.12.2018, 07:48
Jesteś chory, zawistny, chamski. Tylko tyle można napisać. Głupi nie wie, że jest głupi więc dyskusja bezsensowna z założenia.
tt
tt 4.12.2018, 22:42
Ludzie pamiętają wszystkie rozprawy z ludźmi władzy , właściwie to albo umarzali albo była winna lecz bez kary. Teraz kto inny rządzi i od nowa sprawy są badane . A poseł jaką opinię ma taką ma każdy w Starogardzie to wie.. Szkoda że pokazywał się z kandydatem na prezydenta jestem pewien że to był główny powód tak słabego wyniku Pana K.!
stg gd
stg gd 4.12.2018, 21:21
do odsiatki.dosc nachlapał i przekrętów narobił
AY
AY 4.12.2018, 19:29
Do pudła
loluś
loluś 4.12.2018, 17:59
czas na gabriela już nadchodzi jego też trzeba przetrzepać mocno
brygida
brygida 4.12.2018, 17:20
a pamiętacie aferę z obwodnicą , z kilometrówką , z jego żoną , było tego dużo - teraz za to zapłaci...
pppppppppp
pppppppppp 4.12.2018, 17:10
Czyżby Kilian robił czystkę przed kolejnymi wyborami. Konkurencja wsadzą do więzienia to PIS będzie miał szansę wygrać na Pomorzu
sessrs
sessrs 4.12.2018, 21:03
Hehe. Ciebie to nie interesuje, że koleś popełniał karalne czyny tylko, że pis coś tam?
jolanta
jolanta 4.12.2018, 17:10
mam nadzieję , że tym razem go skażą i dostanie ładnych kilka latek

Pozostałe