czwartek, 25 kwietnia 2024 21:31
Reklama

Inwestycja w oświetlenie LED - czy się opłaca?

Oświetlenie LED jest obecnie najszybciej rozwijającą się technologią oświetleniową, stopniowo zastępującą tradycyjne rozwiązania takie jak żarówki wolframowe czy lampy halogenowe. Wydajne, trwałe i przede wszystkim energooszczędne oświetlenie LED-owe z powodzeniem wykorzystywane jest dziś zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w znacznie większej skali przemysłowej. Biura i biurowce, sklepy, hipermarkety, galerie handlowe, hale produkcyjne, a nawet dworce, lotniska i latarnie uliczne korzystają dziś z żarówek LED. Czy jednak inwestycja w tego typu rozwiązania jest faktycznie opłacalna?
Inwestycja w oświetlenie LED - czy się opłaca?

Czy inwestycja w oświetlenie LED się opłaca?

Jedną z pierwszych kwestii, jakie zwykle porusza się w kontekście oświetlenia LED jest właśnie jego energooszczędność i niskie koszty utrzymania. W przeciwieństwie do tradycyjnej żarówki, której żywotność nie trwa zwykle dłużej niż kilka miesięcy, oprawy LED mogą pracować bez przerwy przez kilka lat i o ile nie zagrozi im poważniejsza awaria energetyczna czy bardzo niekorzystne warunki pracy, żarówek tego typu nie będzie trzeba wymieniać przez naprawdę długi czas.

Ich wytrzymałość również należy do kwestii godnych podziwu – oprawy LED z powodzeniem montuje się dziś w latarniach ulicznych, na dworcach czy nawet w ramach oświetlenia autostrad, gdyż są one w stanie znieść deszcz, wodę czy niskie temperatury bez większego ryzyka uszkodzenia.

Dodatkowym atutem oświetlenia LED jest niewątpliwie jego wydajność energetyczna. Podczas gdy tradycyjne oświetlenie wykorzystywało około 20% energii do produkcji światła widzialnego, pozostałą część przekształcając najczęściej na ciepło, wydajność opraw LED można podnieść do nawet 90%. Mniej energii za taką samą ilość światła, a więc i mniejsze koszty związane z jego produkcją. Za zalety takie trzeba jednak zapłacić.

Pojedyncza oprawa LED jest zacznie bardziej kosztowna, niż zakup tradycyjnej żarówki w supermarkecie. Jednorazowo więc wymiana wszystkich źródeł światła na nowoczesne oświetlenie LED może okazać się ogromną inwestycją, szczególnie gdy w grę wchodzą duże obiekty przemysłowe czy biurowe, w których liczbę żarówek liczy się w tysiącach. Z praktycznego punktu widzenia inwestycja ta jest w dalszym ciągu jak najbardziej opłacalna.

LED-y są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska, nie wymagają częstych prac konserwacyjnych i przede wszystkim potrafią pracować non stop przez kilka lat, nie przegrzewając się w procesie i nie gasnąc w momencie, gdy ich żywotność zaczyna dobiegać końca. Zmniejszenie kosztów związanych z oświetleniem jednego pomieszczenia to kolejny powód do inwestycji – po czasie znacznie niższe koszty utrzymania oświetlenia zwrócą wydatek związany z zamontowaniem opraw LED-owych i pozwolą zaoszczędzić fundusze na ewentualną wymianę żarówek, która zdarza się zwykle raz na kilka lat.

Najciekawsze realizacje wykorzystujące oświetlenie LED

Oświetlenie LED z powodzeniem sprawdza się dziś w naprawdę wielu obiektach użyteczności publicznej, a więc zarówno galeriach handlowych, dworcach kolejowych czy przychodniach, jak i w biurach, mniejszych sklepach czy wreszcie halach przemysłowych. Jednym z bardziej rozbudowanych portfolio pod kątem realizacji wykorzystujących oświetlenie LED może pochwalić się działająca w we Wrocławiu firma Luxon, której projekty pojawiły się w wielu ważnych punktach miast, jak i w całej Polsce.

Projekty firmy Luxon

Oświetlenie przemysłowe

komputronik

 

Oświetlenie hal przemysłowych wymaga nie tylko dobrej jakości źródeł światła, ale też dopasowania ich natężenia czy oprogramowania do potrzeb danego przemysłu i stanowisk pracy. Z oświetlenia LED korzysta dziś wiele rozpoznawalnych przedsiębiorstw takich jak Volvo Polska, Hortex, Veissmann, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Kolejowe Zakłady Usługowe w Chojnicach, Twinnings, Fiat Auto Poland, Kraft Foods Polska czy Komputronik. Potrzeby każdego ze wspomnianych zakładów znacząco różnią się pomiędzy sobą, jednak w każdym z nich oświetlenie LED sprawdza się doskonale, gwarantując pracownikom komfortowe warunki pracy, a samym zakładom oszczędności energetyczne związane z utrzymaniem oświetlenia w tak rozbudowanych halach produkcyjnych.

Oświetlenie LED dla obiektów publicznych i ulic

 

Równie ciekawych przykładów zastosowania opraw LED-owych można doszukiwać się w różnych obiektach użyteczności publicznej. Wśród ważniejszych projektów wykorzystujących technologię LED warto wymienić Dworzec PKP w Gliwicach, Polską Akademię Nauk, Basen „Ślęza” w Bielanach Wrocławskich czy wiadukt przy ulicy Chociebuskiej we Wrocławiu. Równie efektownie prezentują się też realizacje uliczne, które można obserwować nocą przy Kolejowych Zakładach Usługowych w Chojnicach, na osiedlu „Małe Wilczyce” czy w Długołęce przy ul. Sportowej.

Oświetlenie biurowe i handlowe

 

Ostatnią, choć nie mniej istotną i efektowną grupą realizacji potwierdzających szerokie zastosowanie oświetlenia LED są obiekty biurowe i handlowe, w których osłony LED sprawdzają się doskonale w ramach oświetlenia użytkowego i dekoracyjnego. Mamy tu więc oddział Credit Agricole we Wrocławiu, wrocławski biurowiec przy ulicy Dubois, liczne salony samochodowe marek Citroen, Skoda, czy Toyota, a także wiele sklepów takich jak E.Leclerc, Neonet czy Stokrotka.



Podziel się
Oceń

Reklama