VI Pomorskie Dni Kontrabasowe. Trzy dni pełne wyjątkowej muzyki

  • 27.11.2018, 19:55
  • redakcja
VI Pomorskie Dni Kontrabasowe. Trzy dni pełne wyjątkowej muzyki

Podziel się:

Oceń:

Jedną z ciekawych imprez kulturalnych, wpisujących się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski był Festiwal pn. Pomorskie Dni Kontrabasowe, który odbywał się w dniach 15 – 17 listopada w Malborku, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim.

Warto wspomnieć o tej imprezie, gdyż niewiele tego typu wydarzeń kulturalno – edukacyjnych, promujących muzykę poważną, organizowanych jest w stolicy Kociewia. Festiwal odbywa się cyklicznie co dwa lata, począwszy od 2008 roku, więc podczas tegorocznej VI edycji, obchodził swój jubileusz 10-lecia istnienia. Organizatorami Pomorskich Dni Kontrabasowych są: Stowarzyszenie Kultura Kociewia i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim. 
- Organizacja 3-dniowego festiwalu muzycznego, odbywającego się w trzech pomorskich miastach, jest dla nas - organizatorów - sporym wysiłkiem logistycznym, finansowym i organizacyjnym. Jednak w ciągu tych dziesięciu lat, udało nam się zdobyć spore doświadczenie i stałych partnerów, którzy wspierają nas w realizacji wszystkich zaplanowanych elementów imprezy. Bez tego partnerstwa nie bylibyśmy w stanie zorganizować tak dużej i dość skomplikowanej logistycznie imprezy - stwierdził pomysłodawca Pomorskich Dni Kontrabasowych Tomasz Wiczyński. 

„Stopniowo na szczyt”
Strategicznym partnerem wydarzenia jest Akademia Muzyczna w Gdańsku, która jest współorganizatorem imprezy od samego początku jej istnienia. Tradycyjnie w murach uczelni odbywają się warsztaty kontrabasowe dla studentów i nauczycieli kontrabasu oraz koncert Gwiazdy Festiwalu, którą w tym roku był słowacki kwartet kontrabasowy Bass Band. 
- Nieodłącznym elementem Festiwalu i w zasadzie punktem kulminacyjnym Pomorskich Dni Kontrabasowych jest Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II stopnia „Gradus ad Parnassum”, który jest ofertą edukacyjną dla uczniów kontrabasu szkół muzycznych stopnia podstawowego i średniego z terenu całej Polski. Jest to dla nas bardzo ważny punkt programu, ponieważ w naszym zamyśle Pomorskie Dni Kontrabasowe mają być okazją do spotkania uczniów i pedagogów kontrabasu z wybitnymi artystami grającymi na tym instrumencie, w myśl idei „Gradus ad Parnassum” – czyli „stopniowo na szczyt” Poza tym, naszym zamiarem jest też promocja szkolnictwa artystycznego, które odgrywa niebagatelną rolę w wychowaniu młodego pokolenia - powiedział Tadeusz Negowski – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gdańskim. 

Starogardzianin w czołówce! 
W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 17 kontrabasistów – uczniów szkół muzycznych I i II stopnia m.in. z Warszawy, Koszalina, Ełku, Bytomia, Gdyni, Gdańska – Wrzeszcza, Lęborka i Olsztyna. Oczywiście nie mogło zabraknąć również uczniów ze starogardzkiej szkoły muzycznej, gdzie klasa kontrabasu działa dość prężnie. 
Jury konkursu po wysłuchaniu wszystkich prezentacji wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. 
W grupie najmłodszej (kategoria I), I miejsce zdobył Kacper Korzeń z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu. Na II miejscu uplasowała się Aleksandra Krawczyk z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku, natomiast III miejsce zajął Karol Gołębiowski – uczeń Tomasza Wiczyńskiego z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim, co uznać trzeba za wielki sukces muzyka i jego nauczyciela. 
W kategorii II (uczniowie klas III i IV cyklu 4-letniego szkół muzycznych stopnia podstawowego i klas I – II liceów muzycznych), pierwszego miejsca nie przyznano. Drugą nagrodę i II miejsce zdobyła Helena Wereda z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie. Trzeciego miejsca również nie przyznano, za to wyróżnienie powędrowało do Macieja Jana Kuchty z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lęborku. 
Najwięcej nagród jury rozdzieliło w najstarszej grupie kontrabasistów (Kategoria III). 
- Tutaj przyznano dwie pierwsze nagrody ex aequo dla Grzegorza Marcinowskiego z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu oraz dla Witolda Adamkiewicza z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie. Drugą nagrodę zdobyła Maria Kierejsza z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku – Wrzeszczu. Na trzecim miejscu ex aequo uplasowały się trzy osoby: Witold Cechosz z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, Zofia Janota z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu oraz reprezentant tej samej szkoły - Maksym Pistelok – przybliżył dyrektor starogardzkiej szkoły. 

Artyści europejskiego formatu 
Na kilka słów komentarza zasługuje słowacki kwartet kontrabasowy Bass Band, który zagrał na festiwalu trzy wspaniałe koncerty. 
- Kwartet kontrabasowy to absolutna rzadkość w Polsce, niewiele tego rodzaju zespołów gości na naszych scenach muzycznych. Tym bardziej cieszymy się z tego, że mogliśmy gościć tak wspaniałych artystów o europejskim formacie na naszej imprezie - przyznaje Tomasz Wiczyński. - Każdy z muzyków kwartetu posiada niesamowite zdolności i umiejętności wykonawcze. Brawurowa wirtuozeria zespołu, perfekcyjne zgranie i piękna barwa instrumentów, które zabrzmiały jak monolit, autentycznie zadziwiły słuchaczy, którzy nie spodziewali się tego, jak może brzmieć zespół czterech kontrabasów. Bez wątpienia możemy więc powiedzieć, że koncerty Bass Band były wydarzeniem o bardzo wysokim poziomie artystycznym i sztuką najwyższej próby – dodaje. 
VI Pomorskie Dni Kontrabasowe zostały dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego, Powiatu Starogardzkiego, Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz Gminy Wiejskiej Starogard Gdański. 

"Wsparli nas sponsorzy"
Pomorskie Dni Kontrabasowe zostały dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego, Powiatu Starogardzkiego, Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz Gminy Wiejskiej Starogard Gdański. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do  sponsorów i fundatorów nagród, którymi są: Polpharma S.A. Starogard Gdański, Firma Henglewscy z Poznania,  Restauracja Browar w Starogardzie Gdańskim, Z.P.M. Presto 
i P.H.U. Gama sp. z o.o. w Gdańsku oraz P.P.H.U. Pro Musica w Malborku. Patronat medialny nad imprezą objęli: Dziennik Bałtycki, Gazeta Kociewska, Wieści z Kociewia, Dzień Dobry Starogard, Express Powiatu Starogardzkiego, Radio Gdańsk, Radio Głos i Radio Malbork. Współorganizatorami VI Pomorskich Dni Kontrabasowych byli: Akademia Muzyczna w Gdańsku, Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Muzeum Zamkowe w Malborku, Restauracja Browar w Starogardzie Gdańskim. Wśród partnerów wspierających znaleźli się m.in. : Profesjonalny Salon Instrumentów Muzycznych R. L. Henglewscy  z Poznania, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Studio Edukacji Muzycznej „Nutka” w Malborku.    
 
 
 

_redakcja

Zdjęcia (3)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe