sobota, 20 kwietnia 2024 15:40
Reklama

VI Pomorskie Dni Kontrabasowe

W jubileuszowym roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, listopad obfituje w liczne imprezy kulturalne, wśród nich znajdują się również Pomorskie Dni Kontrabasowe, które - jako impreza kulturalno – edukacyjna - wpisują się w nurt wydarzeń rocznicowych. Dlatego też Stowarzyszenie Kultura Kociewia i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Starogardzie Gdańskim serdecznie zapraszają wszystkich miłośników muzyki klasycznej i kontrabasu do udziału w VI edycji Pomorskich Dni Kontrabasowych, które odbędą się w dniach 15 – 17 listopada 2018 roku.
VI Pomorskie Dni Kontrabasowe

Tradycyjnie, dzięki współpracy organizatorów z wieloma partnerami, Festiwal gościć będzie w Malborku, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim, gdzie odbywać będą się zaplanowane koncerty oraz imprezy towarzyszące. 
- W tym roku Pomorskie Dni Kontrabasowe obchodzą swój mały jubileusz 10-lecia
istnienia. Warto więc przypomnieć, że w ciągu tych dziesięciu lat gościliśmy wielu wybitnych
kontrabasistów z Polski i z zagranicy, którzy prezentowali pomorskiej publiczności swoje
wirtuozowskie interpretacje literatury kontrabasowej – mówi pomysłodawca festiwalu Tomasz Wiczyński. - Naszymi gośćmi byli m.in. Sławomir Grenda – solokontrabasista Filharmonii Monachijskiej, Bogusław Furtok – solokontrabasista Radiowej Orkiestry Symfonicznej we Frankfurcie, Miloslav Gajdos – czeski wirtuoz i wizjoner kontrabasu, wybitny pedagog, kompozytor i juror międzynarodowych konkursów muzycznych oraz Miloslav Jelinek – czeski wirtuoz kontrabasu i wieloletni koncertmistrz Filharmonii w Brnie. Natomiast gwiazdą tegorocznej VI edycji Pomorskich Dni Kontrabasowych będzie słowacki kwartet kontrabasowy BassBand, który zaprezentuje się podczas trzech festiwalowych dni m.in. na Zamku w Malborku, w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Starogardzie Gdańskim - dodaje. 
Nieodłącznym elementem Festiwalu jest Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II stopnia „Gradus ad Parnassum”, który jest ofertą edukacyjną dla uczniów kontrabasu szkół muzycznych stopnia podstawowego i średniego z terenu całej Polski. 
- Jest to dla nas bardzo ważny punkt programu, ponieważ w zamyśle organizatorów Pomorskie Dni Kontrabasowe mają być okazją do spotkania uczniów i pedagogów kontrabasu z wybitnymi artystami grającymi na tym instrumencie, w myśl idei „Gradus ad Parnassum” – czyli „stopniowo na szczyt”. Poza tym, naszym zamiarem jest też promocja szkolnictwa artystycznego, które odgrywa niebagatelną rolę w wychowaniu młodego pokolenia… - stwierdził Tadeusz Negowski, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gdańskim.
 


Podziel się
Oceń

Reklama