Kociewskie stroje dla zespołu Fefernóski

  • 14.11.2018, 10:18 (aktualizacja 14.11.2018, 10:37)
  • redakcja
Kociewskie stroje dla zespołu Fefernóski

Podziel się:

Oceń:

16 nowych kompletów ubrań kociewskich otrzymali członkowie dziecięcej kapeli Fefernóski, która działa przy Starogardzkim Centrum Kultury. 6 listopada przekazał im je prezydent miasta. Stroje kosztowały blisko 10 tysięcy złotych

Zespół Fefernóski to grupa młodych miłośników kultury naszego pięknego Kociewia. Fefernóski po kociewsku znaczą słodkie pierniczki. Działają przy Starogardzkim Centrum Kultury od 2016 roku. Ich opiekunami są Aleksandra Miczek – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 4 i Wojciech Leszczyński. Pan Wojtek jest akordeonistą. To on uczy dzieci śpiewu i tańca.
Aktualnie kociewski zespół liczy 15 osób – 10 dziewczynek i 5 chłopców. 
- Są to głównie uczniowie SP 4. Gadajo po naszemu, śpiwajo kociewskie frantówki, a tera to i bando tańcować w nowych strojach – powiedziała Aleksandra Miczek. Dodała, że dzieci uczestniczą w wielu różnych uroczystościach. – Promujemy Starogard i nasz piękny region biorąc udział w licznych konkursach recytatorskich, przeglądach kapel ludowych i imprezach nie tylko na Pomorzu – podkreśliła opiekunka zespołu.
6 listopada dzieci wraz z Aleksandrą Miczek byli gośćmi prezydenta Starogardu Gdańskiego. Była to szczególna okazja. Prezydent przekazał im 16 nowych strojów kociewskich, które zakupiło dla nich urząd. 
-Niech te stroje was cieszą i wam służą jak najlepiej – powiedział prezydent. – To piękne, że wśród młodych ludzi jest tylu pasjonatów naszej regionalnej kultury.
– Bardzo się cieszymy z tego prezentu. Stroje są piękne. Najchętniej to byśmy je od razu ubrali – powiedział z uśmiechem Michał Negowski, członek zespołu. 
Wszyscy wyrazili wolę, szybkiego pokazania swoich umiejętności taneczno–wokalnych w nowych strojach i obiecali dalej promować stolicę Kociewia i cały region.
Stroje dla kapeli Fefernóski kosztowały 9 600 zł.
 

_redakcja

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

OPP Starogar
OPP Starogar 15.11.2018, 19:26
Informacja
Ognisko Pracy Pozaszkolej i Starostwo informuje, że
w dniu 27 listopada O GODZ. 16oow kinie Sokół odbedzie sie X edycja Powiatowego Festiwalu Piosenki Ekologicznej w wykonaniu dzieci i młodzieży szkół powiatu starogardzkiego.
ZAPRASZAMY,
PRZYJDŻ Z DZIEĆMI,
MOŻE W NASTĘPNEJ EDYCJI TO TY ZGŁOSISZ UDZIAŁ TWOJEJ POCIECHY, krewnego, wnuczka.
Wstęp bezpłatny
Regina
Regina 15.11.2018, 00:48
Brawo trzeba podtrzymać tradycje regionalne. Kaszubi w tym przoduja więc czemu i my nie możemy. Tak trzymać.

Pozostałe