Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości

  • 09.11.2018, 13:35
  • redakcja
Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości

Podziel się:

Oceń:

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym państwie. W całym kraju realizowane są projekty kulturalne, artystyczne, edukacyjne czy wydawnicze, poświęcone jubileuszowi odzyskania niepodległości. Sprawdźcie, jakie wydarzenia zorganizowane zostaną w powiecie starogardzkim.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. 
Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. 

Wolność po 123 latach zaborów 
W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce. 
Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 roku powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 roku podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 roku rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu. 
 

Narodowe Święto Niepodległości 
Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
- Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. 


 

STAROGARD GDAŃSKI 
W Starogardzie Gdańskim główne obchody potrwają dwa dni – 11 i 12 listopada. 
11 listopada o godzinie 10.00 zaplanowano grę miejską organizowaną przez ZHP Starogard Gdański. Osoby chętne powinny zapisywać się od godziny 9.30 w Stanicy Hufca ZHP przy ulicy Hallera 19 B. 
- Trasa biegnie przez charakterystyczne punkty miasta. Gra posiada kody QR, które można odczytać za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się na Rynku Miejskim około godziny 17.00 – informują organizatorzy.
Na godzinę 15.00 zaplanowano „Marsz ku wolności”. Mieszkańcy zbiorą się na Al. Niepodległości, skąd przejdą na ulice Paderewskiego pod pomnik Niepodległości. 
O godzinie 15.40 odbędą się uroczystości przy pomniku. 
Po zakończeniu uroczystości odbędzie się Msza Św. za ojczyznę na Starogardzkim Rynku. Po mszy wspólne niepodległościowe śpiewanie przy kawie i herbacie. Inicjatorem śpiewania jest Teatr Kuźnia Bracka. 
Warto zabrać ze sobą flagi i barwy narodowe. 
12 listopada o godzinie 16.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się koncert „Kochamy Polskie Piosenki”. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. 

ZBLEWO
Wójt gminy Artur Herold oraz społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie zapraszają na obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości. Uroczystości odbędą się 9 listopada. 
- Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 17.00 w kościele parafialnym pw. Michała Archanioła w Zblewie. Następnie o godzinie 18.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędzie się widowisko słowno-muzyczne – przybliżają organizatorzy.  

SKARSZEWY 
W Skarszewach obchody rozpoczną się już 9 listopada i potrwają przez 3 dni. 
W piątek, 9 listopada o godzinie 10.40 odbędzie się „Marsz Radości dla Niepodległej” – parada ulicami miasta (ul. Kopernika, ul. Kościuszki, plac gen. Hallera). 
Następnie o godzinie 11.10 odśpiewany zostanie hymn narodowy. 
W sobotę, 10 listopada o godzinie 17.30 odbędzie się koncert „Z piosenką przez Niepodległość”. Widowisko to zobaczyć będzie można w Skarszewskim Centrum Sportu – wstęp wolny. 
11 listopada uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 Msza Świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła w Skarszewach. 
Na godzinę 17.00 zaplanowano wernisaż wystawy „Piękna Nasza Niepodległa”, który odbędzie się w Zamku Joannitów. 

BOBOWO 
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Bobowie odbędzie się niepowtarzalny koncert. 
– Zapraszamy na koncert z okazji 100. odzyskania niepodległości. Wydarzenie to odbędzie się pod hasłem „Wszyscy jesteśmy Polakami”. Widowisko odbędzie się 11 listopada o godzinie 15.00 w siedzibie Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Bobowie przy ulicy Gimnazjalnej 20 – zaprasza dyrektor szkoły. 

CZARNA WODA 
Uroczystości odbędą się również w Publicznej Szkole Podstawowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czarnej Wodzie. 
O godzinie 11.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta za ojczyznę, a następnie o godzinie 12.00 odbędzie się dalsza część uroczystości. 
Mieszkańcy przemaszerują do sali gimnastycznej w PSP, gdzie odbędzie się wielki Quiz o Niepodległej, a także można będzie zobaczyć występy uczniów. 
 

_redakcja

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan K.śpiewa hymn Polski.
Jan K.śpiewa hymn Polski. 11.11.2018, 00:41
Rosja to nasze święte mocarstwo,
Rosja to ukochany nasz kraj.
Potężna siła woli, wielka chwała
Są twoją własnością po wsze czasy!
Jan K.
Jan K. 11.11.2018, 09:17
Upss sorry, źle mi się skopiowało :-)))
patriota
patriota 10.11.2018, 21:00
Ja tu czegoś nie obczajam, jak niby otwierano aleje i rynek to koncerty i zabawy a tu mamy 100 lecie odzyskania niepodległości i wielkie nic? Gdzie jest pis w tym mieście? Już was janki wchłonęli?
On
On 10.11.2018, 18:07
Dla mnie najważniejszą datą w tym stuleciu jest dzień wejścia Polski do Unii Europejskiej i NATO. Duma mnie wtedy rozpiera że jestem Polakiem.
Szkoda , że niektórzy ciągną nas znowu do Rosji. To gwałt na Polsce i Polakach. Mam tylko nadzieję , że się to po prostu im nie uda.
R
R 10.11.2018, 17:27
KIM SĄ CI CO TAK SZKALUJĄ WSZYSTKO CO POLSKIE...KULTURĘ KOŚCIÓŁ,HISTORIĘ,TĘSKNIĄ ZA NIEMIECKIM BATEM I BOLSZEWICKIM GWAŁTEM,ZAPOMNIELIŚCIE KTO ROBIŁ Z CIAŁ POLAKÓW MYDŁO DLA SWOICH ŻOŁNIERZY? NIE PAMIĘTACIE JAKIM MIASTEM BYŁ STAROGARD?TERAZ MACIE MIASTO LIDLI I I DEWELOPERA,ORAZ FIRMY PŁACĄCE NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ.DO KOGO MACIE ŻAL...DO RZĄDU,CZY DO TYCH CO RZĄDZĄ TYM MIASTECZKIEM?PRZECIEŻ DO DO WAS WYBÓR NALEŻY.
tt
tt 10.11.2018, 16:52
Poskie kobiety podcierają tyłki niemieckim oprawcą a w Polsce bohaterowie żyją w nędzy. Kto wygrał wojnę ? Mam wątpliwości! Taki stary niemiec pewnie wspomina co mówił Hitler i uważa że miał rację!
aa
aa 10.11.2018, 17:19
Wojnę wygrali Rosjanie więc o których bohaterach wojennych , polskich , piszesz?
znawca tematu
znawca tematu 12.11.2018, 18:20
do aa : Polacy też wygrali wojnę zarówno walczyli na wszystkich frontach ! Fakt że po wojnie dostaliśmy się pod okupację radziecką tak jak pokonane Niemcy w DDR.
A ci co jeżdżą starym oprawcą podcierać tyłki to sa ludzie bez honoru dla których liczy sie kasa !!!!
yy
yy 10.11.2018, 17:06
Zazdrośniku, jakbyś miał rozum większy od kury, to byś wiedział na czym polega opieka nad starszymi w Niemczech. I żeby było jasne, nasi najstarsi tez wspominają w Polsce Hitlera - zapewniam, że na różne sposoby. Poza tym obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości, a nie zakończenia II wojny
obywatel
obywatel 11.11.2018, 18:50
do yy jesteś osoba bez honoru i jak będziesz podcierał pupke staremu niemcowi to pomyśl że jesteś kimś kto był kiedys zmuszony do takich czynów i pewnie obiecał sobie by nigdy nikt nie musiał tego robić a ty robisz to z własnej woli !! Pewnie kasę masz lecz lustra nie bo zobaczyłbyś kim jesteś !!!
polska sprzątaczka
polska sprzątaczka 10.11.2018, 17:16
czy to ty , wycieraczko esesmańskich dup , zastanów się , pieniądze tym bardziej śmierdzące , to nie wszystko !!!
Prawdziwy Patriota
Prawdziwy Patriota 10.11.2018, 10:57
Czy Gazeta może napisać gdzie można składać donosy jeśli np. zauważę że u sąsiada 11 i 12tego będzie od rana pracowała ekipa remontowa?
pracownik spółki
pracownik spółki 10.11.2018, 16:27
za to w soboty,niedziele i święta biznesmenki-s***synki rozbijają się służbowymi autami i płacą słuźbowymi kartami , a póżniej tylko wszystko odliczają !!!!! i to jest przekręt i skandal !!!!!
Prawdziwy Patriota
Prawdziwy Patriota 10.11.2018, 17:13
Oczywiście. Na nich też doniosę.
A na PiSowskich bonzów z państwowych spółek już nie?
przeciw konfidentom
przeciw konfidentom 10.11.2018, 13:36
A co ci do tego co będzie robił twój sąsiad? Sobą się zajmij! Swojego życia nie masz?
kaczyńzki
kaczyńzki 10.11.2018, 11:29
Pisiorko-kaczy kapuś Prawdziwy idiota
polak
polak 10.11.2018, 10:52
kiedy rozliczenie stefana michnika i innych stalinowskich m***ców ? , zbojkotować żydowską gównianą gazetę wyborczą jego brata adama michnika - jąkałę , pijaka i zdrajcę z magdalenki
&
& 10.11.2018, 15:54
tak , najpierw trzeba rozliczyć to guano i ścierwo a potem należy świetować
kermit
kermit 10.11.2018, 09:01
Czekam na komentarze wszelkiej "władzy" jeśli okaże się iż suweren w swej ogromnej większości potraktował rocznicowe imprezy (wszak to nie święto) z daleka jak gówno na chodniku.
Patriota
Patriota 10.11.2018, 02:44
Ja czytam te popie*****ne komentarze to mi się rzygać chcę.
Miliony ludzi traciło życie by Polska była Polską, a tu komentarze typu, lepiej jakby nie było odzyskania niepodległości, kpienie z kościoła itd.
Jeśli chodzenie z dumą z orzełkiem na piersi w barwach czerwonych to skrajny nacjonalizm lub jakaś choroba to wypi*****ać do brukseli i razem z gejami, lesbami i transami szurać z flagusiami unii jewropejskiej, LGBT i won z Polski, za którą mój dziadek i babcia stracili życie.
Np. W USA 4 lipca miliardy flag dookoła, pochody, fajerwerki jedna wielka duma na ulicy...
Też patriota.
Też patriota. 10.11.2018, 07:55
A mi się chce rzygać jak czytam twoje...
Nigdy bym nie przypuszczał ,że kiedykolwiek takie niziny intelektuale będą miały tak wielki wpływ na moje życie.To jest wielki dramat tego kraju.
Czuje się jak gdyby Polska była pod okupacją szatana.
Czy tobie Patrioto jest dobrze z tą Twoją nienawiścią do ludzi.?
Adi
Adi 10.11.2018, 03:24
To powiedz mi co cie tak napawa dumą w tym kraju? Koscioł za kazdym rogiem czy moze banda oszolomow przy korycie?
szok
szok 10.11.2018, 16:55
Wszystko, a przede wszystkim to, że nikt nie przystawia mi lufy do głowy, że mogę rozmawiać po polsku, że mam tu swoje miejsce na ziemi, a z nieba nie lecą bomby. Mylisz niepodległość z niedogodnościami, którymi dla ciebie są kościoły i władza. Na świcie są różne wiary i nikomu to nie przeszkadza, a władze mają to do siebie, że przychodzą i odchodzą. I należy być dumnym z tego, że możesz o tym decydować, wystarczy ruszyć tyłek z kanapy w dniu wyborów. Gdyby dane ci było żyć w niewoli, nikt by cię o zdanie nie pytał. Niektórym osobnikom naprawdę potrzebne są galery, żeby docenili co mają.
Jan
Jan 10.11.2018, 03:11
Podejrzewam ze twoi dziadkowie w grobie sie przewracaja ja widza ta Polske. Mysle ze nie za taka walczyli. A ty patriota pewnie jestes raz w roku i to tylko z nazwy. Reszte czasu pewnie spedzasz na kombinowaniu jak tu wyrolowac albo dokopac rodakowi
Krzyś
Krzyś 09.11.2018, 23:39
Każdy kto czyje się Polakiem powinien manifestować z dumą swoją polskość w ten dzień. Ponad wszelkimi podziałami.
Zarzynana świnia.
Zarzynana świnia. 10.11.2018, 07:43
Ja manifestuję.
Opłacam rachunki i podatki w terminie.
Jeszcze ale już nie długo. Nie daję już rady.
Polak
Polak 10.11.2018, 03:06
Dzieki pis i kaczynskiemu wstydzie sievze jestem Polakiem
Polka
Polka 09.11.2018, 23:56
Co to znaczy "czyje się Polakiem"?
Przecież ty nawet po polsku nie potrafisz zdania napisać.
Rusek jesteś?
Wy....aj.
Polka 2
Polka 2 10.11.2018, 17:10
to znaczy tylko tyle, że y oraz u występują obok siebie na klawiaturze - można klapnąć niechcący. Poniała?
Krzyś
Krzyś 10.11.2018, 01:14
Jesteś postsowiecka popłuczyna a nie Polak.
Polka
Polka 09.11.2018, 23:33
Ciekawe gdzie to kacze naziolstwo brunatne będzie śpiewać te swoje patriotyczne piosenki?
Pewnie w środku lasu.
Dosc
Dosc 09.11.2018, 17:43
No tak. Bez mszy sie nie obedzie
Ali
Ali 09.11.2018, 17:42
Patrzac na to co sie dzieje w tym kraju, dochodze do wniosku ze lepiej byloby tej niepodleglosci nie odzyskiwac. Dzis juz na pewno zyloby sie lepiej i bylby wiekszy porzadek.
xcxc
xcxc 09.11.2018, 19:14
Ojjj, to chyba nie jest trafna wypowiedź; wiele może nam się nie podobać, ale jeśli tak bardzo cierpisz - wyjedź. Nie szanujesz siebie i swojej Ojczyzny- ciebie też oplują. Ja tu zostanę, suchy chleb- ale mój - polski.
Ola
Ola 10.11.2018, 03:27
"Suchy chleb ale moj-polski". Tak. Nie dosc ze suchy to pewnie kupiony na kredyt ktory bedziesz splacal cale zycie....z takim rozumowaniem zycze powodzenia i dalszych "sukcesow" zyciowych.
xcxc
xcxc 10.11.2018, 07:22
Ty spać nie możesz, że takie pierdoły wypisujesz o świcie? A co to wg ciebie jest sukces - ukraść i udawać, że jest się bogatym od pokoleń?
Tom
Tom 09.11.2018, 22:38
To smacznego. Ja coprawda suchego chleba jesc nie musze bo pod wzgledem finansowym zyje mi sie calkiem niezle, ale na to co sie dzieje patrzec nie moge. A juz wogole dzieie sie ludziom pracujacym za 2500 zl. Co oni jeszcze robia w tym kraju? Niedorozwoje czy co?
ee...
ee... 10.11.2018, 17:13
A ty uważasz, że niepodległość równa się zarobek większy niż 2500? Kubuś Puchatek, jak pragnę zdrowia - żeby nie było - to miś o bardzo małym rozumku.
xcxc
xcxc 10.11.2018, 07:25
Nie odróżniasz finansowego bogactwa od wolności swojego kraju, która jest skarbem nieocenionym. To bardzo smutne.
R
R 09.11.2018, 18:33
FOLKSDOJCZE...RAUS!!!
O
O 09.11.2018, 19:15
Skąd tak dobrze znasz język niemiecki?
.
. 09.11.2018, 15:09
Skoro to takie radosne święto to czemu mi się chce płakać z rozpaczy?
precz z nacjonalizmem
precz z nacjonalizmem 09.11.2018, 20:04
Bóg- świętość - święty - święto. Gdzie ty miejsce na inny synonim typu państwo - społeczeństwo - władza - władca(cy) - partia polityczna - imprezy polityczne - nacjonalizm - itp?.
wolny od wszelkich ideologii
wolny od wszelkich ideologii 09.11.2018, 19:37
Jakie święto?!. Święto to uroczystość związana z wiarą. To tylko rocznica, fakt iż szczególna bo 100 letnia, wydarzenia historycznego. Każdy ma prawo traktować takie rocznice jak chce. Być wszędzie gdzie zdąży, być tam gdzie chce lub ominąć wszystko z daleka wypełniając czas według swojej woli a nie woli narzucanej przez różnej maści polityków.
K
K 09.11.2018, 18:37
TYM WSZYSTKIM KTÓRYM NIE PODOBA SIĘ NASZ KRAJ,PRZYPOMINAM ŻE GRANICE NA ZACHÓD DO KALIFATU NIEMIECKIEGO SĄ OTWARTE.NIKT WAS TU FOLKSDOJCZE NIE POTRZEBUJE.
E
E 09.11.2018, 20:13
Chciałbyś ciulu. To , że się nie podoba to nie znaczy,że trzeba stąd wyjeżdżać. Można zostać i zmienić Polskę.
Np. wystawiając za drzwi brunatną zarazę.
Co?Jak myślisz?
ee...
ee... 09.11.2018, 19:08
Na pewno znasz znaczenie tego słowa? Nie wyzywaj, bo nie masz do tego prawa, nie tobie osądzać ludzi. I jedno ci powiem - kraj jest piękny, ale ludzie bywają okropni i to oni tworzą rzeczywistość, od której czasami płakać się chce.

Pozostałe