Czwartek, 24.01.2019

Dom stanął w płomieniach. Dym widoczny był z kilku kilometrów

  • 6.11.2018, 15:19 (aktualizacja 07.11.2018 10:43)
  • redakcja
Dom stanął w płomieniach. Dym widoczny był z kilku kilometrów (fot. OSP Zblewo/ S. Kropidłowski)
Podziel się:
Oceń:
W sobotę, 3 listopada w godzinach wieczornych doszło do pożaru budynku mieszkalnego w Zblewie. Działania gaśnicze trwały przez ponad 3 godziny. Dodatkowe ryzyko stwarzały butle gazowe znajdujące się w obiekcie. W pożarze nikt nie ucierpiał, jednak straty materialne są ogromne.

Na miejscu zdarzenia strażacy zastali budynek jednorodzinny, którego poddasze użytkowe w całości objęte było pożarem. Mieszkańcy ewakuowali się o własnych siłach na zewnątrz. 
Dowodzący akcją uzyskał informację, że wewnątrz znajdują się 2 butle propan-butan oraz, że w budynku nie przebywają żadne osoby. 

Akcja była dynamiczna i niebezpieczna
Strażacy zabezpieczyli teren działań i odłączyli zasilanie elektryczne w budynku. 
- Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych podjęli czynności gaśnicze w natarciu na palące się wyposażenie w pomieszczeniach poddasza. Kolejne stanowisko gaśnicze zbudowano z drabiny przystawnej i podano prąd wody przez okno w szczycie domu – poinformowała kpt. Karina Stankowska, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. - Trzeci prąd wody podano ze stanowiska wyższego z wysięgnika SH-18. Z chwilą przybycia kolejnych zastępów dalej prowadzono działania gaśnicze w natarciu na palące się poszycie dachu. W trakcie działań gaśniczych wyniesiono z budynku dwie butle propan-butan o masie 11kg. Jedna z butli przebywała bezpośrednio w środowisku pożaru – relacjonuje. 

Rozebrano nadpalone elementy 
Zaopatrzenie wodne stanowiły dwa pobliskie hydranty. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do rozbiórki nadpalonych elementów konstrukcyjnych dachu oraz ścianek działowych. 
 - W celu dotarcia do zarzewi ognia rozebrano część pokrycia dachowego. Jednocześnie prowadzono ewakuację mienia z parteru budynku. W trakcie prowadzonych działań wygaszono paleniska w dwóch piecach centralnego ogrzewania. 

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

_redakcja

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gosc
gosc 6.11.2018, 19:46
Na jakiej ulicy?
Gość
Gość 7.11.2018, 10:31
Pinczyńska

Pozostałe