Czwartek, 24.01.2019

Dzień zadumy i refleksji – Dzień Wszystkich Świętych

  • 1.11.2018, 09:40
  • redakcja
Dzień zadumy i refleksji – Dzień Wszystkich Świętych
Podziel się:
Oceń:
Dziś święto Wszystkich Świętych. Ważny dzień dla katolików, czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych.

Dzień 1 listopada przypomina prawdę o tym, że całe nasze życie jest "pielgrzymowaniem z daleka od Pana". Przypomina nam również prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: powołania do małżeństwa, do kapłaństwa czy zakonu, do życia w samotności, jest powołany do świętości.
- Dla nas te święta są ważne, bo wtedy ożywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni, dobrych wspomnień i modlitwy. Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia... Czas refleksji nad sensem ludzkiego życia.... - wyjaśnia nam jeden z księży. 


W dzisiejszych czasach jednak bardzo łatwo zatracić ideę świąt. Z każdej strony otacza nas konsumpcjonizm. Sklepy prześcigają się w wymyślaniu przeróżnych grających zniczy, promocji na kwiaty i wymyślnych figurek aniołków. My często zaślepieni tym pędem dajemy się ponieść machinie komercji. Podczas Wszystkich Świętych chcemy pokazać się od najlepszej strony. Chcemy, żeby sąsiad zobaczył bogato zdobiony grób, zapominamy jednak o modlitwie i refleksji.
- Jest racją, że wiele osób złapie się na "haczyk" komercji i będzie konkurować ze swoim sąsiadem, ale nie uogólniałbym tego zjawiska. Kiedy zbliża się 1 listopada zadaję sobie pytanie o to czego oczekiwaliby ode mnie moi bliscy zmarli. Czy tego żebym postawił na ich grobie bukiet kwiatów i mnóstwo zniczy, czy wspominał ich czasem w modlitwach, nie tylko w tym czasie ale przez cały rok? Zawsze wybieram tę drugą odpowiedź. Dlatego w dzień "Wszystkich Świętych" przychodzę na grób ze skromnym zniczem, a dużo więcej czasu spędzam na modlitwie - po prostu pamiętam – tłumacz wikariusz. 

_redakcja

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

koneser23
koneser23 1.11.2018, 11:49
októrej msza na nowym cmentarzu?
kierowca
kierowca 1.11.2018, 10:14
gliny przy cmentarzach siedzą na ***ch w autach zamiast kontrolować pijaków i ćpunów za kółkiem , tak powinni robić na parkingach , alkohol czuć od kierowców na odległość , a do tego zapijaczone czerwone mordy - psiarnia do roboty !!!!!!

Pozostałe