Czwartek, 24.01.2019

Stolik Kociewski: To są chwile, które zapamiętam do końca życia

  • 4.11.2018, 22:20
  • redakcja
Stolik Kociewski: To są chwile, które zapamiętam do końca życia
Podziel się:
Oceń:
Publikujemy pierwszy, powyborczy wywiad z prezydentem Starogardu Gdańskiego Januszem Stankowiakiem. O uczuciach, kontrkandydatach, wieczorze wyborczym a także o planach dla Starogardu i ...obwodnicy z prezydentem rozmawiają Anna Czyżewska i Jacek Trzosowski.

- Mieszkańcy Pana pokochali. Jak się Pan czuje z tą świadomością? 72 % poparcia w pierwszej turze wyborów – to najlepszy wynik w historii wyborów samorządowych w Starogardzie.
- Nie wiem czy to jest miłość, ale na pewno ogromna porcja zaufania. W przypadku włodarza miasta tak wysokie poparcie społeczne to konsekwencja dotychczasowej ciężkiej i uczciwej pracy. Cieszę się, że mieszkańcy Starogardu ocenili mnie tak wysoko i wiążą przyszłość naszego miasta z moją skromną osobą. Tak duży kredyt zaufania, jaki otrzymałem w tegorocznych wyborach samorządowych, to także ogromne zobowiązanie do kolejnych zmian i dalszego, dynamicznego rozwoju Starogardu. Jestem na to gotowy, bo wierzę w sukces naszego miasta.

- Rozgromił Pan kontrkandydatów z ogromną przewagą. Jak Pan sądzi, co na to wpłynęło? 
- „Rozgromił" to chyba niezbyt dobre określenie. Wygrałem wybory w uczciwej i merytorycznej konfrontacji poglądów na temat przyszłości naszego miasta. Pracowałem na to przez cztery lata kończącej się kadencji. Przez ten czas spotykałem się z mieszkańcami, poznawałem ich problemy, wyobrażenia o Starogardzie, czy potrzeby konkretnych zmian. Na tej podstawie opracowałem swój program wyborczy na lata 2018 - 2023. Nie da się tego zrobić przez miesiąc lub dwa, bądź nie mając codziennego kontaktu ze starogardzianami. Już cztery lata temu rozpoczynając swoją prezydenturę przedstawiłem konkretne cele, do których będę dążył i słowa dotrzymałem. Potwierdza się teza Władysława Bartoszewskiego, że warto być przyzwoitym i uczciwym.  

- Miał Pan mocnych kontrkandydatów? Obawiał się Pan ich?
- Nie mam w zwyczaju oceniania publicznie innych ludzi, tym bardziej osób, które konfrontowały się ze mną w wyborach. Każdego traktowałem z należnym szacunkiem i pokorą. O strachu nie mogło być mowy, bo to nie leży w mojej naturze. Budzili raczej moje zainteresowanie ze względów osobowościowych. Bardzo się od siebie różnili, co też uważam za doskonałe doświadczenie w kontaktach z ludźmi. Dziękuję im wszystkim za w miarę wyważoną, poza małymi wyjątkami, kampanię wyborczą.

- Remont rynku, budowa Węzła Komunikacyjnego, przebudowa Alei Wojska Polskiego i modernizacja Parku Miejskiego – to inwestycje już rozpoczęte. Jakie inwestycje zamierza Pan rozpocząć w kolejnej kadencji? 
- Zachęcam do zapoznania się z moim programem wyborczym, w którym w miarę szczegółowo opisuję zamierzenia na lata 2018 - 2023. Czeka nas na pewno dalszy rozwój i modernizacja infrastruktury drogowej czyli budowa i remonty ulic, dróg, chodników i parkingów. Zwiększenie nakładów na budownictwo mieszkaniowe - komunalne i socjalne. Dalsza rewitalizacja Starego Miasta. Zagospodarowanie terenów zielonych poprzez tworzenie parków, skwerów, czy miejsc aktywnego odpoczynku. Budowa odkrytych basenów letnich oraz sali widowiskowo-koncertowo-teatralnej. Zadaszenie targowiska miejskiego oraz wiele innych inwestycji z różnych obszarów życia gospodarczego, społecznego, kulturalnego, czy sportowego. Będzie tego naprawdę bardzo dużo. 

- Przed wyborami pojawiło się wiele zarzutów, dotyczących otwierania niedokończonych inwestycji. Mieszkańcy twierdzą, że spora część nie została dobrze wykonana przez pośpiech podyktowany wyborami. Jak się Pan do tego odniesie?
- Inwestycje miały określone terminy ich zakończenia, co ustaliliśmy z wykonawcami już kilka miesięcy temu. Pod te terminy zawarto umowy z wykonawcami, których udział  miał na celu uświetnienie tak ważnych dla wszystkich mieszkańców wydarzeń. Być może ktoś odniósł wrażenie, że inwestycje nie do końca spełniają jego oczekiwania, ale proszę mi wierzyć, że aktualnie trwające odbiory konsekwentnie wyłapują wszelkie braki i niedoróbki, a wykonawcy inwestycji na własny koszt je usuwają. Przy tak ogromnych projektach infrastrukturalnych prowadzonych w terenach gęsto zurbanizowanych i zaludnionych bywa, że coś pójdzie nie tak. Ważne, że jako inwestorzy dobrze bronimy interesów mieszkańców, aby mogli cieszyć się z pełnowartościowego produktu, jakim jest rewitalizacja Rynku miejskiego, przebudowa Alei Wojska Polskiego, czy budowa Integracyjnego Węzła Komunikacyjnego.

Dalszą część rozmowy z Januszem Stankowiakiem znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

_redakcja

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sknera
sknera 9.11.2018, 12:37
Węzeł integracyjny to pieniądze wyrzucone w błoto
Janusz
Janusz 9.11.2018, 12:34
wyrzuć jeszcze z miasta te wszystkie maratony i triatlony, to następną kadencję masz jak w banku. Ludzie się ucieszą, a dla miasta to ŻADNA promocja bez mediów
OB
OB 7.11.2018, 09:10
Taaa. To co się dzieje w SP4 to sama przyzwoitość. Ale trzeba mieć tupet by tak o sobie mówić.
U
U 6.11.2018, 18:55
Pokochali??? No coś Pan.
Chodziło o to żeby PiS wykopać za drzwi.
zombie
zombie 5.11.2018, 21:24
Chyła wygrał wybory w Pelplinie, Biesek w Czersku więc kto teraz będzie wiceprezydentem technicznym ? Czyżby "kociewski ortógraf"? Czy jakiś as od koalicjanta?
AM1
AM1 5.11.2018, 16:28
Przyzwoity i uczciwy ??? choćby rozprowadzanie Ratusza w sobotę podczas ciszy wyborczej to przykład tej "uczciwości inaczej"
starogardzianin
starogardzianin 5.11.2018, 16:27
Jak na razie Prezydent wścibia nos , tam gdzie nie powinien. Jak sobie wyobraża urzędujący prezydent współprace z nowym wójtem w sytuacji, gdy poparł pana Trawickiego? Jest to niedopuszczalna ingerencja w sprawy ościennej gminy, z którą stosunki z racji strategicznego położenia i wspólnych interesów są nadzwyczaj istotne dla obydwu stron.
As wywiadu
As wywiadu 7.11.2018, 00:22
Współpracował z p. Wójt 4 lata, czy było aż tak źle, że trzeba było wspierać obcego Trawę, politycznie to się nie klei. Słabo wyszło Januszom. A może połączył ich szwarc - to by wiele tłumaczyło.
ministrant
ministrant 9.11.2018, 14:47
kapucyn z kokoszkowych co zabiera ich na pielgrzymki cielesne
mm
mm 5.11.2018, 16:16
jaki pełnowartościowy węzeł komunikacyjny???? czy on kuźwa jest ślepy czy głupi???
Marysia
Marysia 5.11.2018, 15:34
A które miasto lub gmina nie jest zadluzona. Też wielkie mi odkrycie. Nie jest źle z tym stankowiakiem . Coś się bynajmniej dzieje. W tych wyborach nie było żadnego konkretnego kandydata na ten urząd lepszy P. Janusz niż ta cała reszta..
aa
aa 5.11.2018, 16:18
to powiedz mi Marysiu jakiego inwestora ściągnął do miasta? co zrobił dla rozwoju starogardu pod względem gospodarczym??
ppppp
ppppp 5.11.2018, 14:25
Rynek w betonie, Aleja również, teraz kolej na park. Ciekawe co następne w planie do zabetonowania. Przecież lokalne betoniarnie muszą mieć obłożenie - banery nie wisiały za darmo!
Olo
Olo 5.11.2018, 20:44
ppppp - to co przez Rynek ,Aleją ,czy przez park wolisz po piasku i błocie ??? Ludziom to nie dogodzi.Brawo Prezydent tak trzymać - pozdrawoam.
koko
koko 5.11.2018, 14:07
Beton na rynku i brak zieleni. Zgroza
.
. 5.11.2018, 15:16
Fakt. Nawet psy już nie mają gdzie ***.
Olo
Olo 5.11.2018, 20:49
Po psach właściciele muszą sprzątać,a jak jest wszyscy wiemy.To co proponujesz np.czysty rynek ,czy psie odchody.
.
. 6.11.2018, 18:51
Muszą? A nawet gdyby musieli to nikt tego nie egzekwuje więc po co się schylać?
kiker
kiker 5.11.2018, 13:30
"Za 5 lat Starogard zmieni znowu swoje oblicze na piękniejsze"....Tylko jakim kosztem.... a gdzie postulat nr 1 z poprzednich wyborów tego pana, czyli nowe miejsca pracy!!! Dlaczego prezes starwiku dostała kontrakt menadżerski i zabiera z kasy miasta ponad 208 tysięcy rocznie!!! Kubeczki i picie wody z kranu za taką kasę!!! Czy to legalna łapówka za posadkę dla żony radnego i jej znajomych??? Czy będą budowane drogie mieszkania za ponad 55 milionów z nieefektywnego programu mieszkanie plus, można własnym kosztem wiele taniej i bez kredytu. SKANDAL!!!!!
gość
gość 5.11.2018, 15:16
a dlaczego żona radnego tam pracuje ????? poprzednio była inna osoba na tym stanowisku i co się z nią stało ?????
gg
gg 5.11.2018, 16:34
Jakby to powiedzieć, ktoś z nadania i tyle do gadania.... he he Nastąpiły przesunięcia.... he he
Starogard
Starogard 5.11.2018, 12:26
Brawo panie Stankowiak.
Zhp
Zhp 4.11.2018, 23:44
Panie Januszu do dzieła. Za 5 lat Starogard zmieni znowu swoje oblicze na piękniejsze.
wróżka
wróżka 9.11.2018, 14:51
Janusz zmieni swoje oblicze na piękniejsze. Zapuści wąsy i tyle będzie się działo w stg. tak jak go wybrali tak szybko go odwołają
mk
mk 5.11.2018, 16:14
wytnijmy do końca drzewa w parku i postawmy koszary dla wojska oczywiście za nasze pieniądze i będzie git
MegiStg
MegiStg 5.11.2018, 11:40
Będzie piękny i zadłużony.

Pozostałe