Piątek, 22.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Stolik Kociewski: Gdybym nie wierzył w sukces, nie startowałbym w wyborach

  • 12.10.2018, 10:21
  • redakcja
Stolik Kociewski: Gdybym nie wierzył w sukces, nie startowałbym w wyborach
Podziel się:
Oceń:
Z Markiem Konkolewskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Starogardu Gd. o rozstaniu z Warszawą, procesie w trybie wyborczym i nie tylko „Konkretach Konkolewskiego” rozmawiają Anna Czyżewska i Jacek Trzosowski.

- Określa się Pan jako kandydat niezależny, jednak mieszkańcy uważają, że współpracuje Pan ściśle z Platformą Obywatelską. Jak się Pan do tego odniesie?
- Jestem kandydatem bezpartyjnym startującym w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej. Nigdy nie należałem do żadnej partii politycznej, ponieważ apolityczności wymagała ode mnie służba w Policji oraz w korpusie służby cywilnej. Jeszcze dwa miesiące temu, kiedy nie byłem oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na fotel prezydenta Starogardu Gdańskiego, nikt by mi tego pytania nie zadał. Nie byłem bowiem kojarzony z żadną opcją polityczną,  pomimo tego, że zajmowane przeze mnie stanowiska wymagały ścisłej współpracy z przedstawicielami różnych środowisk politycznych. Chciałbym także przypomnieć, że największy sukces zawodowy odniosłem za rządów PiS, ponieważ to właśnie wtedy zostałem mianowany na stanowisko dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. O awansie tym zadecydowały moja wiedza i kompetencje, a nie przynależność polityczna. 

- Od dzieciństwa związany jest Pan ze Starogardem, ale wiele czasu przebywał Pan w Warszawie, pełniąc ważne funkcje. Czy zna Pan potrzeby mieszkańców?
- Panie Redaktorze, w Starogardzie mam przyjaciół, znajomych, a przede wszystkim kochającą rodzinę. Pyta Pan, czy znam potrzeby mieszkańców. Tak, znam je dobrze, ponieważ sam jestem mieszkańcem Starogardu Gdańskiego od 45 lat. Tu robię zakupy, tankuję paliwo, odwiedzam mechanika samochodowego, odprowadzam dzieci do szkoły, chodzę do Kościoła, kina oraz płacę podatki w starogardzkiej skarbówce. Potrzeby mieszkańców znam z własnych doświadczeń. Potwierdziły się one w bezpośrednich rozmowach ze starogardzianami, którzy chętnie dzielili się nimi ze mną, co zostało utrwalone w „Zeszycie Konkolewskiego”. Dotyczą one różnych obszarów życia, takich jak: mała ilość dobrze płatnych miejsc pracy, niewystarczająca liczba mieszkań komunalnych, zakorkowane i zanieczyszczone miasto, czy brak miejsc w publicznych przedszkolach. Proszę mi wierzyć, słucham głosu mieszkańców i wyciągam wnioski. 

- Pracował Pan na wysokich stanowiskach w Komendzie Głównej Policji, a następnie w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego. Co skłoniło Pana, by ubiegać się o fotel włodarza miasta? 
- Zdecydowałem się kandydować na Prezydenta Starogardu Gdańskiego w szczególnym okresie mojego życia. Ukończyłem 50 lat. Jestem osobą w wieku dojrzałym. Doświadczoną życiowo i zawodowo. Pełniłem wysoką, dobrze płatną funkcję w urzędzie administracji centralnej, z której dobrowolnie zrezygnowałem. To wszystko połączone z poczuciem odpowiedzialności za nasze miasto utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to dobra decyzja. W moim sercu Starogard zajmował zawsze pierwsze miejsce, ale ta decyzja ma również inne źródło. Wielu z mieszkańców naszego miasta namawiało mnie do ubiegania się o fotel prezydenta. Nie mogłem pozostać obojętny na te głosy. Z pomocą mieszkańców chciałbym zainicjować nowy etap rozwoju miasta oparty na dialogu i szacunku dla drugiego człowieka. Wspólnie wypracujemy wizję Starogardu – miasta, w którym owoce naszego rozwoju będą naszym wspólnym sukcesem. 

- Trudno było Pana namówić do startu w wyborach? Ciężko było rozstać się Panu z Warszawą? 
- Była to ważna decyzja. Zmieniłem tą decyzją swoje życie. Z resztą nie tylko swoje, a całej mojej rodziny. Najbardziej cieszą się z niej moja żona i dzieci, bowiem teraz każdego dnia jesteśmy razem. Wierzę, że w przyszłości zadowoleni będą również mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. 

- Jak wiemy czas kampanii w Starogardzie miał być pierwotnie dla Pana bezpłatnym urlopem. Jednak nie dostał Pan urlopu... Dlatego wypowiedzenie i rozstanie z Warszawą. Inni, jak przyznał Pan w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, dostali urlop. Dlaczego? Żałuje Pan, zazdrości im? 
- W wywiadzie dla Wirtualnej Polski odniosłem się jedynie do swojej sytuacji. Potwierdziłem, że nie otrzymałem od Dyrektora Generalnego GITD zgody na 2 - miesięczny urlop bezpłatny na czas kampanii wyborczej. Dlatego też rozwiązałem stosunek pracy za porozumieniem stron. O tym, że inni pracownicy WITD otrzymali taką zgodę dowiedziałem się z tego artykułu, co przyjąłem do wiadomości. Każdemu szczerze życzę powodzenia i realizacji celów. 

- Pomysły wielu kandydatów powtarzają się. Co oryginalnego ma Pan do zaoferowania mieszkańcom miasta? Sądzi Pan, że  produkt marketingowy Ławeczka Konkolewskiego wystarczy? Na pewno przejdzie do historii, niczym kurniówka i schetynówka.
- Ławeczka Konkolewskiego to nie jest żart, tak jak żartem nie okazały się kuroniówki i schetynówki. To poważny program nie na skalę ogólnopolską, ale w samorządzie. My tutaj jesteśmy po to, aby pomagać ludziom. Krzesełko na każdym drugim piętrze powinno być oczywistością, jak ławki w kawiarni czy lodziarni na Rynku. Realizacja tego zamierzenia nie może się odbyć bez woli i współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Wierzę w powodzenie tego przedsięwzięcia. Być może dla dzisiejszych 20, 30-latków składane krzesełko za około 400 zł wydaje się być abstrakcją, wywołuje uśmiech i zdziwienie na twarzy. Śmiem twierdzić, że zatęsknią oni za nim za kilkadziesiąt lat, kiedy sami będą seniorami i zabraknie i sił podczas chodzenia po schodach. Mój program opatrzony tytułem „Konkrety Konkolewskiego” zawiera wiele praktycznych rozwiązań dla Starogardu. Nie przedstawiam w nim niejasnych propozycji, tylko realne działania dla mieszkańców miasta, dlatego że jestem pragmatykiem, a nie populistą. Podczas gdy na banerze jednego z moich kontrkandydatów widnieje hasło: „Razem możemy zdziałać rzeczy niezwykłe” ja proponuję wachlarz zwykłych, realnych, praktycznych działań poprawiających warunki życia w mieście. Do nich mogę zaliczyć m.in.: zwiększenie częstotliwości wywozu odpadów bio i zmieszanych – raz w tygodniu, bezpłatne posiłki dla uczniów szkół podstawowych klas 1 – 3, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów starogardzkich szkół, budowę miejskiego przedszkola publicznego, utworzenie filii PORD w Starogardzie Gdańskim, w której będzie można przystępować do egzaminów na prawo jazdy kat. B, rozbudowę sieci wodociągowo - kanalizacyjnej oraz kanalizacji deszczowej. Całość programu przedstawiam w trakcie codziennych spotkań z mieszkańcami. 

 Dalszą część rozmowy z Markiem Konkolewskim znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 
 

_redakcja

Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Teresa
Teresa 19.10.2018, 19:16
Nie ukrywam Pan Konkolewski to najlepszy kandydat dla Starogardu ma mój głos
hieronim
hieronim 18.10.2018, 19:51
koalicja obywatelska i peło to DNO na nich nigdy już nie głosujemy !!!
pilotka
pilotka 17.10.2018, 20:25
gdzie macie platfusy tego krzyżaka w stroju kociewiaka , gdzie wasza śmieszna maskotka ?
tow. wiesław
tow. wiesław 18.10.2018, 15:50
gdzie ten giguś chodzi w tym stroju , na wasze wiece w PO ???
wiesiu
wiesiu 16.10.2018, 20:31
Nigdy Obecny Prezydent Bylem w Sierpniu na obiecywal ze zrobi a do dzis zero reakcji Pewnie bo nic nie dalem BAJKOPISARZ
anioł i aniołowa
anioł i aniołowa 16.10.2018, 16:00
ciekawe kto posprząta zaśmiecone klatki schodowe w blokach po tych ulotko-paszkwilach koalicji obywatelskiej , wszędzie syf , nie wpuszczajcie tych kolesiów do bloków , niech stoją przed i agitują - jest RODO.
km
km 16.10.2018, 21:30
syf to jest w calym miescie przez nieudacznika januszka. a jesli u ciebie nie ma innych ulotek i gazetek to tylko dobrze swiadczy o sasiadach ze od razu wyrzucaja smieci a zostawiaja ulotki rztelnych kandydatow
wanda
wanda 15.10.2018, 15:41
nigdy PO ani koalicja obywatelska , gabriele też NIE !!!
rotmistsz
rotmistsz 15.10.2018, 15:01
POpaprańcy ...dość narobiliście bałaganu w Starogardzie ,razem z Sławomirem!
mk
mk 15.10.2018, 15:39
ale jak to piszesz popaprancy wiedzieli by jak sie pisze" rotmistrz". balagan to narobil obecny pseudo prezydent ze swoja swita
smolag
smolag 14.10.2018, 19:16
Tak macie racje głosujcie na obecnego to za cztery lata cały Starogard bedzie sprzedany panoszą się po sobotnich imprezach i lezą pod choinkami w niedzielny poranek
Grzybiarz
Grzybiarz 14.10.2018, 18:28
"Apolityczny". Jasne. Żona od dawna z PO kandydowała. Może i masz dobrze gadane ale nie oszukasz ludzi
maciej
maciej 14.10.2018, 17:02
to wszystko lipa , ta koalicja obywatelska , to dalej złodziejskie PO od schetyny i gronkiewicz-walc , nie dajcie się nabrać i nie głosujcie na nich !!!!!
nn
nn 15.10.2018, 09:39
mowiac twoim jezykiem to lepiej glosowac na zlodziei z pisu i naszego starogardu
sz
sz 14.10.2018, 11:14
ławeczka ? a może by otworzyć dps bo ludzi starszych przybywa a rodziny nie chca sie nimi zajmowac ? a miejsc brakuje. Takie obietnice są z kosmosu, niby mieszka pan w starogardzie a nie zna prawdziwych potrzeb tego miasta. nie przekona mnie taka kielbasa wyborcza, bo wiem ze to jedna wielka ściema.
Eko
Eko 14.10.2018, 11:13
Boże daj wytrzymać. Czym on Was przekupił? Ławeczką? Remontem targowiska? My chcemy miejsc pracy a nie takich pierdoł :/.
Myślałem, że Starogardzianie to mądre ludzie :|
mk
mk 14.10.2018, 14:30
a obecny prezydent co zrobil zadnego inwestora do starogardu nie sciagnal
obywatel stg
obywatel stg 14.10.2018, 13:38
do Eko :Po co ci nowych miejsc pracy ? Dla Ukraińców ? W Starogardzie brakuje ludzi do pracy . Z której choinki urwałeś się Ty Eko ludku ?
Eko
Eko 15.10.2018, 09:19
Widać jaki z Ciebie ,,obywatel' tak samo jak on politykiem
Krzyś
Krzyś 13.10.2018, 21:10
W końcu normalny gość.Bardziej prawego kandydata nie mogliśmy sobie wymarzyć.Ja i moja rodzina też na niego zagłosujemy.
Panie Marku prosimy o obwodnicę.
jasmin
jasmin 14.10.2018, 17:04
chyba pluton zomo
Adam
Adam 13.10.2018, 13:20
Odpowiedni człowiek na miejsce nowego włodarza poprzednik kieszenie pełne i czas go rozliczyć za sprzedaż niektórych nieruchomości niezła balujaca klika niech szuka roboty póki jeszcze są przy korycie bo potem to już nikt ich znać nie będzie
dziab dziab
dziab dziab 13.10.2018, 02:01
Uwielbiam to. Bezpartyjny z logiem złodziei z PO i Nowoczesnej.
"Kościół" specjalnie z dużej litery ! Brawo.

"Wielu z mieszkańców naszego miasta namawiało mnie do ubiegania się o fotel prezydenta" Nie dziwię się. Jest Pan medialny znany z TV, a w starogardzkiej platformie ludzie rzygają już Nojmanami, Gabrysiami i resztą platfusów. Więc trzeba kogoś nowego zwerbować.

Nie jest pan z żadną partią, więc pewnie całkowicie przez "PRZYPADEK" nagrywa Pan briefing prasowy u boku Sławomira Neumana i afiszuję się ze Schetyną na zdjęciach.

Oferuję Pan krzesełka/ławeczki ? Brawo ! Nie będę tego badziewia nawet komentować. Wystarczy, że 2-3 osoby się złożą po 10-20 złotych i sami postawią sobie jakiś taborecik.
"bezpłatne posiłki dla uczniów szkół podstawowych klas 1 – 3," Dlaczego ja mam jakimś młodziakom FUNDOWAĆ posiłki z moich pieniędzy i autobusy ? Wszystko za darmo pewnie....

Z PORDem mam mieszane zdanie..
komorek
komorek 17.10.2018, 20:23
marek , tatatarcza-papapała-kakakask , koledzy z zomo...
aa
aa 13.10.2018, 15:44
ale ty jestes tepy niech zgadne pis czy januszowe kolesiostwo?
mk
mk 13.10.2018, 14:50
widzisz bo nie tozumiesz zwrotu bezpartyjny z poparciem jezeli kandydat jest ok to popieraja go ludzie i ugrupowanis ktorym pasuje a nie szukaja na sile kandydata ze swojego ugrupowsnia. stwoerdzenie zlodzieje z po i nowoczesnej to przegiecie bo co ci ukradli? dla mnie kandydat nsjlepszy ze wszystich i ma moje poparcie duzej rzeszy ludzi
Alfa
Alfa 19.10.2018, 20:38
Widzisz, każdego okradli z mienia naszego wspólnego, jako narodu. Spójrz chociaż na stocznie jak je doprowadzili do ruiny i wyprzedali za bezcen. TO JEST WŁAŚNIE KRADZIEŻ MIENIA NARODOWEGO. Drugi fundamentalny przykład to OFE. W cywilizowanym kraju, taka partia by już nie istniała a jej prominenci siedzieliby za kratkami. Oficjalnie i owszem Konkolewski jest bezpartyjny, ale tylko ze względu na wykonywany do niedawna zawód. Co nie zmienia faktu, że jego sympatie polityczne i koligacje towarzyskie są oczywiste. Wystarczy spojrzeć na karierę polityczną Jego żony.
agh
agh 12.10.2018, 21:17
Przekonał mnie. Ma mój głos!
Adam
Adam 12.10.2018, 21:05
Jak żyję, tak nigdy nie było dla starogardu moim zdaniem odpowiedniejszej osoby niż pan Marek. Jestem dumny że mamy ludzi chcących coś w Starogardzie zmienić, i widzę, że pan Konkolewski brnie ku temu żeby nam, mieszkańcom, lepiej się żyło.
Kociewiak
Kociewiak 12.10.2018, 20:06
Marek Konkolewski to porządny gość. Zawsze uprzejmy, poznaje na mieście znajomych z przed lat zanim trafił do Warszawy. Woda sodowa nie uderzyła mu do głowy mimo tego że stał się człowiekiem medialnym. Człowiek skromny i otwarty na polemikę. Praca w służbach mundurowych nauczyła go dyscypliny i poszanowania dla prawa. Ma mój głos i mojej rodziny.
Kociewiak
Kociewiak 12.10.2018, 20:05
Marek Konkolewski to porządny gość. Zawsze uprzejmy, poznaje na mieście znajomych z przed lat zanim trafił do Warszawy. Woda sodowa nie uderzyła mu do głowy mimo tego że stał się człowiekiem medialnym. Człowiek skromny i otwarty na polemikę. Praca w służbach mundurowych nauczyła go dyscypliny i poszanowania dla prawa. Ma mój głos i mojej rodziny.
A
A 19.10.2018, 10:31
Tak właśnie jest !! Pan MAREK to po prostu porządny człowiek i trochę szkoda Go do polityki .....
Dori
Dori 12.10.2018, 19:04
Na co dzien pracuje z ludzmi w sklepie. Duzo rozmawiam. Zdecydowana wiekszosc chce glosowac na Marka Konkolewskiego. Mysle ze ma szanse wygrac w pierwszej turze

Pozostałe