Piątek, 22.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń w domu z poddaszem użytkowym. O czym pamiętać?

  • 2.10.2018, 11:21 (aktualizacja 02.10.2018 11:21)
  • artykuł sponsorowany
Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń w domu z poddaszem użytkowym. O czym pamiętać?
Podziel się:
Wśród różnych dostępnych na rynku projektów domów, wielkim powodzeniem cieszą się szczególnie te z poddaszem użytkowym. Skąd ich taka popularność? Jedną z odpowiedzi jest na pewno wysoka funkcjonalność. Jak mądrze możemy rozmieścić pomieszczenia w domu?

Charakterystyka domów z poddaszem użytkowym

W takich domach bardzo łatwo wydzielić dwie strefy - dzienną, która znajduje się na dole i nocną - na górze. Taki podział zapewnia swobodne funkcjonowanie i odpowiednią dawkę prywatności dla każdego mieszkańca. Oczywiście, żeby tak było, potrzeba zainwestować w dobrze dopasowany do naszych potrzeb projekt domu.

Musi on uwzględniać nie tylko ulokowanie pomieszczeń względem stron świata, ale również takie dostosowanie przestrzeni, aby odpowiadała ona wszystkim domownikom. Na rynku znajdziemy różne propozycje, i każdy znajdzie coś dla siebie.(Polecamy:projekty domów z poddaszem użytkowym - domoweklimaty.pl.)

Dla kogo?

Dom z poddaszem użytkowym to przede wszystkim korzystne rozwiązanie dla większej rodziny, bo osobne części budynku zapewniają na swobodne, niezakłócające innym członkom familii, zajęcia (jak korzystanie z kuchni, oglądanie telewizji itd.). To również bardzo ekonomiczna opcja dla osób posiadających małe działki, gdyż budynki tego typu zajmują o wiele mniej miejsca niż domy parterowe o podobnym metrażu.

Jak wydzielić strefę dzienną i nocną?

W strefie dziennej znajdują się takie pomieszczenia jak salon z kuchnią, łazienka z toaletą, pokój gościnny (lub gabinet), pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia i kotłownia. Na parterze również znajduje się garaż (dość często z miejscem warsztatowym) oraz taras z wyjściem na ogród.

Strefa nocna, a więc poddasze to zaś idealne miejsce na sypialnie - dla dzieci i rodziców. Można też tam urządzić gabinet do pracy, w sytuacji gdy jeden z członków rodziny pracuje zdalnie. To strefa ciszy, w przeciwieństwie do parteru, gdzie gra telewizor, hałasują dzieci czy leci głośna muzyka. Dzięki temu łatwo oddzielić te dwa domowe światy i domownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem. Bardzo ważne, aby na poddaszu znalazła się też łazienka, aby przykładowo w nocy nie trzeba było korzystać z tej zlokalizowanej na dole.

Na pewno nie dziwi, że domy z poddaszem użytkowym są dziś wybieranej dość często. Pasują na mniejsze działki, ładnie się prezentują, a poza tym są bardzo funkcjonalne, o czym świadczy czytelny podział na strefy. Przeczytaj także: Stropy drewniane - rodzaje, zalety, wady.

artykuł sponsorowany

Pozostałe