Piątek, 15.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Prace na wysokościach – jakie wyposażenie będzie przydatne?

  • 12.09.2018, 09:45
  • redakcja
Prace na wysokościach – jakie wyposażenie będzie przydatne?
Podziel się:
Oceń:
Prace budowlane, a zwłaszcza te wykonywane na wysokościach zawsze wiążą się z ryzykiem, dlatego pracownicy powinni posiadać specjalne szkolenia i odpowiednie zabezpieczenia w postaci drabin, rusztowań czy pomostów. Oczywiście takie wyposażenie okaże się też niezbędne na halach magazynowych, więc warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niestety wielu pracodawców nie zapewnia odpowiedniego wyposażenia, przez co wykonywanie pracy jest i trudne i bardzo niebezpieczne. Przy pracach na wysokościach na pewno niezastąpione okażą się różnego rodzaju drabiny, które w zależności od potrzeb mogą być w łatwy sposób przenoszone z miejsca na miejsce. Oczywiście pracownicy powinni posiadać stosowne szkolenia oraz certyfikaty, iż nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych, by wykonywać prace wysokościowe.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

W jakie wyposażenie należy zainwestować?

Mimo iż brak odpowiedniego wyposażenia, jak i zabezpieczeń jest surowo karany to i tak zwłaszcza na halach magazynowych można zobaczyć wiele braków w tej kwestii. Na pewno niezastąpione będą  aluminiowe drabiny, stacjonarne podnośniki, platformy robocze czy rusztowania. W celu zwiększenia bezpieczeństwa każdy pracodawca powinien zainwestować też w specjalne najazdy kablowe, które uchronią przewody przed zniszczeniem.

Rusztowania- które będą najlepsze?

Trudno jest jednoznacznie określić jaki rodzaj rusztowania będzie najlepszy, bo wszystko zależy, do jakich prac ma być wykorzystane. Na pewno funkcjonalne okażą się rusztowania elektryczne, które posiadają podnoszony podest. Takie wyposażenie może być użytkowane zarówno przy pracach remontowych w obrębie gospodarstwa domowego, jak i można stosować je przy pracach konserwatorskich. Warte zainteresowania będą także rusztowania aluminiowe, które posiadają ciągi komunikacyjne wbudowane w ramy poszczególnych elementów. Nie da się ukryć, że takie wyposażenie w dużym stopniu ułatwi wykonywanie prac.

Dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników

Prace wysokościowe wymagają nie tylko wiedzy, lecz również dodatkowego zabezpieczenia. Każdy pracownik powinien posiadać specjalny zestaw asekuracyjny, w skład którego wchodzą:
- szelki bezpieczeństwa w odpowiednim rozmiarze
- urządzenie samohamowne zaopatrzone w linę
- transportowy worek.
Oczywiście taki zestaw powinien być dobrany odpowiednio do wykonywanych prac, bo inne wyposażenie będzie niezbędne przy pracach na znacznych wysokościach na inne do prac głębokościowych.

Gdzie warto kupować wyposażenie?

Wyposażenie powinno gwarantować przede wszystkim bezpieczeństwo, więc musi posiadać stosowne certyfikaty. Najlepiej jest nabyć je na http://www.eci.com.pl/, gdzie oferowane są najlepszej jakości akcesoria, które pozwolą pracownikom na bezpieczne wykonywanie powierzonych obowiązków. Na pewno nie należy kusić się o zakup tanich drabin czy rusztowań niewiadomego pochodzenia, jak i tych pochodzących z rynku wtórnego. Takie wyposażenie może być już mocno wyeksploatowane, a niska cena na pewno nie wyeliminuje ryzyka upadku.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe