Piątek, 15.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Stolik Kociewski: Nie zależy mi na sprawowaniu władzy za wszelką cenę

  • 12.09.2018, 18:05 (aktualizacja 13.09.2018 09:51)
  • redakcja
Stolik Kociewski: Nie zależy mi na sprawowaniu władzy za wszelką cenę
Podziel się:
Oceń:
Z Anną Kalinowską, nauczycielką w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Starogardzie Gd. o zawirowaniach wokół konkursu na dyrektora, „koleżeńskich donosach” i zawiedzionych nadziejach rozmawia Anna Czyżewska.

- W ostatnim czasie wokół szkoły nr 4 narosło wiele kontrowersji. Jedną z ról w tej sprawie odgrywa Pani. Proszę opowiedzieć, co się tam dzieje, jak to wygląda z Pani strony? 
- Trudno określić jednym zdaniem to, co się stało. To dla mnie niewiarygodne, bo pracuję w tej placówce 17 lat. Przez 16 lat nie było żadnych problemów. Prowadziłam normalne zajęcia z matematyki i z j. angielskiego, ponieważ mam uprawnienia do nauczania tych przedmiotów. Wykonuję swoją pracę z sercem, bo jestem nauczycielką z powołania. 
Od dziecka chciałam uczyć w szkole. Byłam szczęśliwa, że mogę realizować zawód, który sobie wymarzyłam. Tak się złożyło, że pani dyrektor złożyła rezygnację. Wtedy zaczęłam się zastanawiać, czy to już ten czas. Nie byłam do końca przekonana. Ta decyzja nie przyszła od razu. W momencie, gdy podjęłam decyzję, wiedziałam, że jest to słuszne i że tak powinnam postąpić. Wtedy rzeczywiście pojawiła się koncepcja, pojawiły się pomysły. 
Uznałam, że jest to coś, w czym chciałabym się rozwijać. W pierwszym konkursie miałam 6 głosów, a trzeba było mieć 7, żeby wygrać. W drugim było podobnie. W kwietniu tego roku w końcu udało się konkurs wygrać. Jednak po 3 miesiącach konkurs został unieważniony. Nie rozumiem do końca co się stało, jak i dlaczego. Nie wiem także, dlaczego trwało to tak długo. Przez ten cały czas, żyłam w zawieszeniu. Dotarły do mnie wieści, że ktoś złożył odwołanie, natomiast nie miałam wglądu, żeby dowiedzieć się, czego ono dotyczy, na co zwrócono uwagę. Nie ukrywam, że od momentu, kiedy wiedziałam, że to odwołanie wpłynęło, wyłaniał się taki scenariusz, że konkurs zostanie unieważniony. 
Nie zależy mi na sprawowaniu władzy za wszelką cenę. Jestem osobą skromną 
i prostolinijną. Mówię to, co myślę. Miałam ciekawy pomysł na rozwój tej placówki. Od pewnego czasu ludzie zauważali, że mam potencjał, że mam wszystko organizacyjnie poukładane, że poradziłabym sobie. 
Jestem osobą, która lubi się rozwijać. Jak nie robię czegoś nowego przez trzy/cztery lata, czuję, że następuje taka stagnacja, że stoję w miejscu. Albo jest to nowy kierunek studiów, albo właśnie to ostatnie (ubieganie się o stanowisko dyrektora). Dodatkowo teraz weszła nowa reforma – to sprawiło, że zaczęłam się bardziej interesować, czytać. Stwierdziłam, że dobrze się w tym czuję. 

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

- Tak jak Pani mówi, nie wie Pani dlaczego ten konkurs został unieważniony? 
- Teraz już wiem. Prezydent poinformował w zarządzeniu, że  rada rodziców we wrześniu 2017 roku nie podjęła uchwały o wyborze prezydium. To była podstawa do unieważnienia konkursu. Prawo oświatowe daje prezydentowi kompetencję do unieważnienia konkursu z powodu innych nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na przebieg konkursu. Nie mnie oceniać czy to, co stało się we wrześniu, miało wpływ na wynik konkursu w kwietniu. To już każdy sam musi ocenić. 

- Jak Pani ocenia tę sytuację? W jakimś stopniu jest Pani przecież poszkodowana. 
- Nie czuję się poszkodowana, jeśli chodzi stricte o konkurs. Bardziej boli mnie to, co stało się po drugiej stronie. Został wysłany wniosek do rzecznika dyscyplinarnego. Bardziej to we mnie uderzyło, ze względu na to, że trudno było mi zrozumieć tę sytuację. Na pewno trudniej niż z konkursem. 

- Docierały do nas sygnały, że od kilku miesięcy w szkole działo się źle. Nauczyciele podzielili się na grupy. Jedni byli zwolennikami powołanej przez prezydenta dyrektor, inni stali za Panią. W listach, które otrzymujemy, pojawiają się głosy, że miała Pani szkodzić ówczesnej dyrektor. 
- Jak wspomniałam w oświadczeniu, nie napisałam żadnej skargi, listu, ani donosu na działania wcześniej urzędującej pani dyrektor. Potwierdzają to odpowiedzi z Kuratorium, od wojewody i od prezydenta miasta. Z tych pism jasno wynika, że nic takiego nie napisałam. 

- Dlaczego Pani zdaniem tak długo to trwa? Są błędy formalne, nieformalne, ale niewyłonienie dyrektora przez ponad rok jest raczej niespotykane. 
- No tak, ale to chyba nie jest pytanie do mnie tylko do prezydenta. 

- Ale Pani zdaniem...? 
- To dla mnie niezrozumiałe, że 3 konkursy nie przynoszą efektu. 

- Czy spotkała się Pani wcześniej z taką sytuacją? 
- Nie, z taką sytuacją się nie spotkałam. W szkołach na naszym terenie jest to niespotykane. Może gdzieś się tak dzieje, ale ja nie mieszkam w Warszawie, czy Łodzi… Szczerze mówiąc, nie mieści mi się to w głowie. 

- Proszę powiedzieć, ile pism zostało wysłanych do kuratorium.
- Kuratorium odpowiedziało, że były dwie skargi. W innych sprawach nie było żadnych pism. 

- Czytelnicy twierdzą, że podpisy pod wnioskami do kuratorium były pozyskiwane w nieuczciwy sposób... 
- To nie jest pytanie do mnie, bo ja nie pisałam tych skarg. Nie jestem w stanie zrozumieć, jak można świadczyć w takich pismach nieprawdę. Osoby, które to podpisują, świadczą nieprawdę. Ciężko mi jest powiedzieć, bo ja tych skarg nie pisałam. 

- Pojawiały się również głosy, że dzieci były straszone, że będą przesłuchiwane przez prokuratora. 
- Tak, słyszałam o tym. Te pogłoski pojawiły się również w komentarzach pod artykułami. Nie jestem w stanie tego skomentować, bo nie umiem sobie wyobrazić takiej sytuacji. 

- Skąd to się bierze? 
- Może Pani mi powie. Dla mnie jest to sytuacja nowa, w której czuję się niekomfortowo. Jak powiedziałam we wstępie, jestem człowiekiem prostolinijnym. Knucie intryg, czy świadczenie nieprawdy na czyjąś niekorzyść jest poza moim systemem wartości. Nie wiem, jak to ująć w słowa. Nie mieści mi się w głowie, po co i dlaczego ludzie coś takiego robią.

- Domyślam się, że atmosfera w szkole nie jest zbyt przyjemna. Tu pojawia się kolejny zarzut, że Pani wprowadza konflikty, podejrzenia. Jakie jest Pani zdanie? 
- Nie wiem na jakiej podstawie ktoś tak twierdzi. Jak mówiłam wcześniej, jestem osobą otwartą, niekonfliktową. Bardzo pozytywnie podchodzę do ludzi aż do czasu sygnału zwrotnego, że z ich strony nie jest tak samo. Nie rozumiem, dlaczego można pielęgnować w sobie jakąś nienawiść, złe emocje w stosunku do drugiego człowieka. Mam w sobie zakorzeniony głęboki szacunek do człowieka, dlatego wykonuję ten zawód. Okazuję go dzieciom, dlatego to do mnie wraca. To samo stosuję wobec współpracowników. Nie miałam świadomości, że wzbudzam takie… Aż do ubiegłego roku, kiedy podjęłam decyzję, że staję do konkursu. 

- Czy wie Pani, kto chce Pani zaszkodzić?
- Nie mogę powiedzieć, że wiem. Mogę powiedzieć, że mam pewne przypuszczenia i na pewno nie powiedziałabym tego głośno. To są moje domysły i nigdy bym się nie pokusiła, żeby wypowiedzieć je na głos, bo nie chcę zaszkodzić innej osobie, która może być Bogu ducha winna. 

- To jest jedna osoba, czy raczej grupa osób? 
- Przypuszczam, że jest to dosyć wąskie grono, ale może być inaczej. U nas jest prawie setka nauczycieli. Wizualnie się znamy, ale ja nie znam wszystkich tak bezpośrednio na stopie innej niż z pracy. Nie mogę więc ocenić, czy grupa ta jest większa, czy mniejsza niż ja przypuszczam. 

- Co z tym postępowaniem dyscyplinarnym? Pani przeciwnicy twierdzą, że było to postępowanie dyscyplinarne - Pani, że wyjaśniające. Miało być ono rzekomo zatrzymane przez posła. 
- Otrzymałam postanowienie od rzecznika, w treści którego czytamy: „Postanowienie złożone w dniu 11 maja 2018 roku do wojewody pomorskiego, pismo dotyczące postępowania wyjaśniającego wobec pani Anny Kalinowskiej, nauczycielki szkoły podstawowej nr 4 z oddziałami integracyjnymi w Starogardzie Gdańskim, nie może zostać wszczęte”. Czyli nawet to wyjaśniające nie może zostać wszczęte. W dalszej części pan rzecznik pisze, że nie ma ku temu przesłanek. Nie jest dla mnie to dziwne. Czułam się bardzo zszokowana tym wnioskiem. 
Było dla mnie zaskoczeniem, że rzekomo fałszowałam oceny uczniów. Fałszowanie ocen to jest zamiar. Ja nie widzę celu, ani powodów, dla których miałabym to robić. Dowodem miały być wydruki z Librusa. 
Jeśli uczeń poprawił ocenę – sprawdzian, bo napisał słabo, ale poprawił z dwójki na piątkę, to dla nich jest dowód, że ja fałszuję oceny. 
Tak robimy wszyscy. Albo jeśli pomylę rubryczkę i wpiszę ocenę nie temu uczniowi co trzeba, to ją usuwam – to jest normalna sprawa. 

- Czyli ktoś się bardzo stara i poświęcił mnóstwo czasu na to, żeby zebrać taki stos dokumentacji przeciwko Pani… 
- Tak. Jeśli jest coś takiego to ja pozostawiam to bez komentarza, bo jak mam dziecku poprawić ocenę, żeby to nie zostało zakwalifikowane jako fałszowanie oceny? Ja nie jestem w stanie tego pojąć. 

- Dlaczego ktoś to robi? 
- Myślę, że na początku, kiedy te działania się zaczęły, ktoś chciał mnie osłabić przed konkursem. To się zaczęło chwilę przed konkursem. Myśleli może, że się poddam psychicznie. Nie wiem, ja mogę tylko przypuszczać. Skoro to się nie udało, poszło to później dalej, ale cel miał być chyba ten sam. 

- Na pewno miała Pani w swojej wieloletniej karierze możliwość obserwacji wielu konkursów. Czy to w taki sposób się odbywa, że trzeba zdyskredytować konkurenta? 
- Nigdy. Mnie do pracy przyjmowała pani dyrektor Czyżewska w 2001 roku. Gdy  przeszła na emeryturę,  dyrektorem został  pan Wróblewski. Był jedynym kandydatem, bo stwierdziliśmy, że chcemy, aby on został dyrektorem. Był przez 10 lat i odszedł na emeryturę. Później był kolejny konkurs i też nie było takich sytuacji. Wiedzieliśmy, że osoby, które stają do konkursu, są kompetentne, że jesteśmy w stanie je zaakceptować. Nie pomyliliśmy się, bo pani dyrektor Lewandowska też była bardzo fajnym dyrektorem. Też ma głęboki szacunek do ludzi, za co ją szanuję. Wprowadziła nową energię, chciało się wtedy pracować więcej… 
 

_redakcja

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obiektywny
Obiektywny 26.12.2018, 00:49
Ktoś z tego portalu ma cos wspólnego z Panią A.K. (moze rodzina??) W bardzo szybkim tempie znikaja wszystkie potwierdzone informacje w komentarzach dotyczace jej problemów natury psychicznej, leczenia depresantami, niewłaściwego prowadzenia jej córki, odwiecznych konfliktow z nauczycielami ze szkoły, złośliwości wobec uczniów. Ciśnienie ma wielkie, bo do tego konkursu juz wielokrotnie startowala i nigdy wczesniej nie wygrała
aa
aa 19.10.2018, 07:59
poczekajmy na zakomczenie spraw w sadzie. cala afere rozpetal januszek i jegi kandydatka ktora nie wygrala konkursu. nowy program dla starogardu autorstwa naszego starogardu wladza plus i kolesiostwo plus
aa
aa 19.10.2018, 07:59
poczekajmy na zakomczenie spraw w sadzie. cala afere rozpetal januszek i jegi kandydatka ktora nie wygrala konkursu. nowy program dla starogardu autorstwa naszego starogardu wladza plus i kolesiostwo plus
Pap
Pap 19.10.2018, 07:08
Teraz energie przeznacza na rozwoj nowo odkrytych talentow. Zgadnijcie jakich? Niestety nowa dyr popsula szyki. Bedzie najmniej rok. Co teraz zrobi pani AK? Pewnie cos juz knuje ale do piet jej nie dorasta.
johny
johny 19.09.2018, 20:11
dziadostwo nauczycielskie z peło i jaka ma być ta młodzież ???
Rodzic
Rodzic 19.09.2018, 12:52
Wywiady z tą Panią są już żenujące. To kampania na kolejny konkurs??? Wstydu brak, a obok skromności to nawet nie przechodziła. Szkoła ma teraz super dyrekcję i niech już w końcu skończy się knucie tej Pani
nie dla nominatki
nie dla nominatki 19.09.2018, 14:04
Przestań się ty niby rodzicu kompromitować bo w całej szkole już huczy że inna pani nauczycielka startuje w konkursie na dyrektora i ma poparcie urzędu.
Zaskoczona
Zaskoczona 19.09.2018, 17:53
Prosimy wiecej info. Wynika z tego ze są z pierwszej reki. Podejrzewam ze rzekomo startujaca nie wie o tym ze startuje i to z poparciem.
julia
julia 15.09.2018, 13:25
nauczyciele wątpliwej maści to elektorat peło i im już dziękujemy, mają za duże zarobki w stosunku do obowiązków i kiepsko wykonywanej pracy , do tego 3 m-ce wakacji , skandal...
belfer
belfer 14.09.2018, 15:50
nigdy więcej i nigdzie więcej PO !!!
Nauczyciel
Nauczyciel 13.09.2018, 22:11
Tytul wskazuje na wladze. Dyrektor to nie wladca. To funkcja ktorą moze sprawowac madry i odpowiedzialny czlowiek ktory promuje szkole nie siebie.
matka uczennicy
matka uczennicy 14.09.2018, 10:12
Jaki powód unieważnienia konkursu? "że rada rodziców we wrześniu 2017 roku nie podjęła uchwały o wyborze prezydium". Pani Krzysztofie nich się pan zajmie tą sprawą i zgłosi to gdzie trzeba. Zobaczymy jak było.
Matka innej uczennicy
Matka innej uczennicy 14.09.2018, 16:57
Pan Krzysztof to jakis cudotworca? Moze lepiej poprosic pania Anię, zeby skonczyla te zagrywki. Chociaż..... chyba nie skończy. Potrupach do celu
matka wszystkich matek
matka wszystkich matek 14.09.2018, 17:37
Widać, że tyle wiesz ile zjesz. Wygrała konkurs?- Wygrałą! A powód unieważnienia to kpina przez wielkie K. Pan Krzysztof to ten który to wszystko opisał na Facebooku krok po kroku.
Ja
Ja 13.09.2018, 21:59
Warto zadac pytanie czy przez wrodzona skromnosc ta pani udziela wywiadow? Szkola ma dyrektora, rok szkolny wbrew obawom skromnie zaangazowanych osob rozpoczal sie, wszystko funkcjonuje prawidlowo i zgodnie z przepisami. Jaki jest cel tych artykulow?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.09.2018, 21:56
Co to w ogóle ma być poczatek kolejnej kampanii na dyrektora? Bo na żadne pytanie nie doczekałem się jasnej, klarownej odpowiedzi - kręcenie, unikanie, lawirowanie
rodzic
rodzic 14.09.2018, 09:45
Widocznie jesteś zbyt ciemny.
Koleżanki i koledzy
Koleżanki i koledzy 13.09.2018, 21:53
I tym sposobem zostal zburzony spokoj, o który proszono na Radzie Pedagogicznej. Aniu dziekujemy
wku.......ny
wku.......ny 14.09.2018, 17:34
Jaki spokój? Na kobietę wylewają wiadro pomyj i plują w twarz a ona co ma udawać że pada deszcz? Mam nadzieję że kandydaci na prezydenta zajmą się tą sprawą!
Zniemaczona
Zniemaczona 15.09.2018, 09:11
Na kobiete wylewaja? Kto? Czyrajac jej wypowiedzi to ona wylewa na innych. Malo tego nie robi tego swoimi raczkami. Szkoda ze byla dyrektor nie moze ujawnic tego wszystkiego. Poza tym nigdy nie znizyla i nie chce znizyc sie do poziomu tych kilku pan.
Stg
Stg 13.09.2018, 22:02
Nic dodać , nic ująć .
Abc
Abc 13.09.2018, 21:12
No faktycznie niezwykla skromnosc az razi w wypowiedziach.
obserwator
obserwator 13.09.2018, 18:24
Nie tylko w tej szkole się wyrabia!!!!!!!!!!!!
Abcd
Abcd 13.09.2018, 13:59
To się w głowie nie mieści co się teraz dzieje... Przecież ludzie pracujący w szkole powinni być autorytetem i świecić przykładem dla podopiecznych. A tu jaki jest przykład? Afery, kłamstwa, zazdrość, donosy... ładny przykład dla tych dzieci. Jednak takich afer szkolnych jest coraz więcej... niedawno przecież głośno było o ZSP w Kaliskach. Ciężkie czasy nastały. A wtedy się dziwimy, że dzieci są pyskate i nie wychowane. Taki cyrki są w szkole, a co dopiero jest w domach?? A co do 500 plus. To znam wiele rodzin, którym w głowie się od tego nie poprzewracało. Nie zmienili sposobu wychowania dzieci i całe szczęście, że znam takich ludzi. Nie wszyscy ludzie po otrzymaniu 500 plus zmienili się w patologie. Fakt dużo matek zrezygnowało z pracy na rzecz spokojniejszego życia, ale to nie oznacza jest rodzina stała się patologiczna, a wręcz przeciwnie. Dajmy innym żyć po swojemu, jeśli nikomu przez to krzywda się nie dzieje.
osek
osek 13.09.2018, 12:47
Kto odpowiada za oświate w Urzędzie Miasta? Przecież to jest cyrk co sie wyprawia ze Szkołą Podstawową nr.4 w Starogardzie Gdańskim
ja
ja 14.09.2018, 09:25
Nijaki Kalinowski
gosc
gosc 13.09.2018, 19:59
A co się wyprawia?
mama
mama 14.09.2018, 09:25
a startowałeś do przedszkola jak się terminy z uchwał posypały, info do rodziców żadnego i klecenie dodatkowych miejsc gdzie się da przed wakacjami ?
michu
michu 14.09.2018, 09:49
Kolega z miejscami pomoże i przy blokach Brokera otworzy przedszkole. Jakiś koncert na otwarcie i będzie można odtrąbić kolejny sukces, a że nie swój to o tam.

Pozostałe