Zlot Weteranów Szos, otwarcie skateparku i Festiwal Kultury Białoruskiej

  • 21.07.2018, 09:30
  • redakcja
Zlot Weteranów Szos, otwarcie skateparku i Festiwal Kultury Białoruskiej

Podziel się:

Oceń:

Przed nami natomiast całe mnóstwo ciekawych imprez plenerowych! Nasze zestawienie rozpoczynamy wielkim Zlotem Weteranów Szos. W ten sam weekend odbędzie się wielka impreza w Osieku. Następnie otwarty zostanie skatepark, a na początku przyszłego tygodnia odbędzie się VI Festiwal Kultury Białoruskiej. Już dziś zaplanujcie swój wolny czas.

Zlot Weteranów Szos – Historia na kołach

W dniach 20-22 lipca w Starogardzie Gdańskim już po raz dziewiąty odbędzie się Zlot Weteranów Szos – Historia na kołach. Na imprezę w Stadzie Ogierów zaprasza Starogardzkie Centrum Kultury i Klub Motocykli Dawnych. Oprócz spotkania z historią światowej motoryzacji, będzie to okazja do zabawy i posłuchania dobrej rockowej muzyki. W tym roku wystąpią legendy polskiego rocka Jary Oddział Zamknięty i Małgorzata Ostrowska.

 

Zlot Weteranów Szos – Historia na Kołach od dziewięciu lat integruje miłośników starej motoryzacji i amatorów spędzania wolnego czasu w niebanalny sposób. Wydarzenie na stałe wpisało się w krajobraz letnich imprez na Pomorzu i zdobyło wielu sympatyków i wiernych fanów z całej Polski.

Hobbiści przyjeżdżają na swoich wehikułach i przez trzy dni krążą na nich po starogardzkich ulicach i okolicy. Zawierają przy tym przyjaźnie, wymieniają się cennymi uwagami oraz swoim doświadczeniem. W 2017 roku na Zlot przyjechała rekordowa liczba 281 uczestników (w roku 2016 było ich 251), a pojazdów zarejestrowano 273 (w 2016 – 237), w tym 157 motocykli (w 2016 – 145 motocykli) i 116 samochodów (w 2016 – 92 samochody). Najdłuższą trasę na Zlot 400 km pokonał fiat 125 p, który przyjechał do Starogardu z Sokołowa Podlaskiego oraz Motocykl WSK z Bielsko Białej, który pokonał trasę 560 km. Najstarszym zarejestrowany pojazdem na Zlocie był motocykl Terrot LPP z 1927 roku.

Wakacyjne spotkanie z Historią na Kołach to nie tylko zlot starych aut, motocykli i innych pojazdów (w 2016 roku był nawet traktor), to również zabawa na rockowych koncertach gwiazd polskiej estrady. Organizatorzy co roku starają się zapewnić mnóstwo atrakcji nie tylko zlotowiczom, ale również mieszkańców Kociewia i nie tylko, bo na Zlot przyjeżdżają ludzie z całej Polski a nawet z zagranicy. W poprzednich edycjach bawiły ich takie zespoły jak: Lady Pank, IRA, Feel, Golden Life, Dżem, Elektryczne Gitary i TSA. W tym roku 21 lipca w Stadzie Ogierów w Starogardzie Gdańskim wystąpią również gwiazdy polskiego rocka – Jary Oddział Zamknięty oraz Małgorzata Ostrowska.

Program imprezy

20 lipca 2018 r. (piątek)

17:00 – zjazd posiadaczy zabytkowych aut

19:00-2:00 WESTERN PARTY

* party dla dzieci

zabawy taneczne, konkursy, malowanie twarzy, rozdawanie balonów (godz. 19:00-20:00)

* party dla dorosłych

, w stodole boksy tematyczne, gastronomia, zabawa oraz „Filmowych wspomnień czar” (20:00-2:00)

21 lipca 2018 r. (sobota)

8:00 – rejestracja zabytkowych pojazdów

11:30 – wyjazd zabytkowych pojazdów i zwiedzanie Cynkowni Ogniowej Gillmet

17:00 – koncert zespołu SUNNY MONEY

18:00 – koncert zespołu BEZ FILMU

18:00 – rozpoczęcie konkurencji sprawnościowych z udziałem uczestników Zlotu oraz zgromadzonej publiczności

19:30 – koncert JARY ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY

21:00 – koncert MAŁGORZATY OSTROWSKIEJ z zespołem

22 lipca 2018 r. (niedziela)

10:00 – Polowa Msza święta

11:30 – rozstrzygnięcie konkursów i rozdanie nagród

Na jagody w Osieku!
21 lipca odbędzie się w Osieku  wielka impreza pod nazwą „Na jagody”.
Program przewiduje wiele ciekawych atrakcji. Wydarzenie startuje już o godzinie 15.00 i potrwa do późnych godzin nocnych.

Punktualnie o godzinie 15.00 nastąpi wielkie otwarcie imprezy. Do godziny 18.00 mieszkańcy grać będą w plenerową grę rodziną Osiecka Jagoda. W między czasie na scenie trwać będą koncerty. O godzinie 18.00 odbędzie się koncert zespołu Żuki, który zaśpiewa m.in. przeboje Czesława Niemena.
O godzinie 21.00 wystąpi gwiazda wieczoru – zespół Mejk.

Wielkie otwarcie Skateparku
Władze miasta zapraszają na zaprasza na wielkie otwarcie skateparku.
Przyjdź, weź udział w zawodach i zgarnij nagrody! Ich łączna pula to 1000 zł! Wydarzenie to odbędzie się 22 lipca o godzinie 14.00 w Parku Nowe Oblicze.

Starogard Gdański doczekał się swojego własnego skateparku. Raj dla miłośników deskorolek, rolek i rowerów będzie otwarty już od 22 lipca 2018 r. W dniu otwarcia czekać Was będzie mnóstwo atrakcji. Zobaczycie 30 minutowy pokaz profesjonalistów, w tym osoby z kadry Polski. Towarzyszyć temu będzie komentarz na temat sposobu wykorzystania elementów parku.

Dla starogardzian organizatorzy przewidzieli warsztaty z jazdy na deskorolce po 30 minut każdy. Dwa dla początkujących i jeden dla grupy zaawansowanych skaterów. Od 2 lipca można się zapisywać w recepcji Starogardzkiego Centrum Kultury. Grupa warsztatowa może liczyć max 10 osób, tak więc nie zwlekajcie!

Oczywiście nie zabraknie sportowych emocji i rywalizacji. W zawodach w formie BEST TRICK na wybranych elementach parku będzie można wygrać cenne nagrody. Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 1000 zł w gotówce oraz nagrody rzeczowe.

- Będzie się działo! 22 lipca czekamy na Was w Parku Nowe Oblicze! Start godz. 14.00 – zachęcają do wzięcia udziału.

VI Festiwal Kultury Białoruskiej

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza 24 lipca o godzinie 19.00 na VI Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu. W Parku Nowe Oblicze wystąpią utalentowani i znani artyści z Białorusi oraz młodzi artyści z Pomorza. Patronat Honorowy nad festiwalem sprawuje Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku.


Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu odbywa się od 2012 roku na Pomorzu. Imprezie towarzyszą koncerty wybitnych białoruskich orkiestr, solistów, gościnne występy polskich zespołów, gwiazd estrady, konferencje przybliżające białoruską historię, kulturę i tradycje ludowe. Główną ideą Festiwali Kultury Białoruskiej na Pomorzu jest budowanie wielopłaszczyznowej integracji, opartej na mentalnej, obyczajowej i kulturalnej wymianie dóbr. Środkami realizacji tej idei stają się cykliczne przedsięwzięcia muzyczno - kulturalne o zasięgu międzynarodowym. Festiwal charakteryzuje się wysokim poziomem artystycznym i wykonawczym.

W ramach VI Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu, w Starogardzie Gdańskim wystąpią: * Jegor Dorożko - wirtuoz gitary elektrycznej z Mińska wraz ze swoim 6-osobowym rock bandem, Władysław Kalinowski - wybitny saksofonista, który zdobył serca polskiej publiczności w czasie zeszłorocznej V edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu fenomenalnym wykonaniem ballady „Againts all Odds”. Daria Chmielnickaja - białoruska śpiewaczka, która oprócz białoruskich utworów, wykona przebój "Fairytale", z którym Białorusin Aleksander Rybak w 2009 roku zwyciężył na Eurowizji (prezentując Norwegię), Paweł Kozicz - popularny białoruski wokalista, który w zeszłym roku fenomenalnie wykonał utwór „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, Jaśmina Wenta z Kołobrzegu, wnuczka znanego lęborskiego muzyka Andrzeja Wenty, a także Samira Gołąbek i Marta Byczk z Wejherowa - młode wokalistki ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Wejherowie. Ale to nie wszyscy wykonawcy, którzy wystąpią na scenie.
Wydarzenie oprócz Starogardu (24.07) odbędzie się też w Lęborku (20.07), Gniewinie (21.07), Rumi (22.07), Bożympolu Wielkim (25.07), Malborku (26.07), Maszewie Lęborskim (28.07) i Żukowie (29.07).

Nieprzypadkowo organizatorzy wybrali właśnie teren Pomorza dla przeprowadzenia Festiwali Kultury Białoruskiej, bo właśnie północna część Polski po drugiej wojnie światowej stała się miejscem zamieszkania dla szerokich rzesz ludności kresowej. Pomimo upływu lat, kolejne pokolenia Polaków zamieszkujące te tereny, niezwykle ciepło przyjmują kulturę wschodnią (w tym też białoruską), ponieważ jest im szczególnie bliska i mentalnie związana z pewnego rodzaju wewnętrzną nostalgią. _redakcja

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rhing
Rhing 24.07.2018, 11:56
Super porównanie. Teraz na piekiełki samochodem, bo w latach 90' były super festyny. To może zaczniecie myśleć i porównacie ILOŚĆ AUT na drogach wtedy i dziś ?

W 1989 roku po uli­cach naszego kraju jeź­dzi­ło zaledwie 327 tysięcy sa­mo­cho­dów. Dziś z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2014 lat , po drogach naszego kraju porusza się aktualnie ponad 19 mi­lio­nów aut.

Do Stadniny macie ze środka Starogardu ok 4km. Tylko zapomiałem, że tu same emeryty mieszkają i lenie śmierdzące co paru km nie potrafią pieszo się przejść...
.
. 23.07.2018, 15:51
A jak konie reagowały na hałas generowany ze wzmacniaczy?
Wyobrażam sobie jak musiały cierpieć.
tt
tt 22.07.2018, 21:47
Jakby ta impreza odbywała się np. na piekiełkach to frekwencja byłaby o wiele większa . a tak to tylko autem , bo daleko od miasta - i jak browarka wypić ? Kiedyś imprezy były tylko na piekiełkach i ludzi było ok.
Dj
Dj 23.07.2018, 11:53
A wyobrazasz sobie w dzisiejszych czasach impreze plenerowa na piekielkach? Jagielly juz jest wystarczajaco zakorkowana. Brak miejsc parkingowych. 1 waska droga wjazdowa i wyjazdowa. Blisko do zabudowań.
Impreza plenerowa na piekielkach bylaby wielkim niewypalem dla miasta. Caly Starogard bylby zakorkowany.
Stadnina na zlot motoryzacyjny jest dobrym miejscem. Przypominam to jest zlot pojazdow a nie festyn rodzinny dla dzieci.
obywatel
obywatel 23.07.2018, 22:02
Jak to jest zlot dla pojazdów to po co zapraszać ludzi na koncert ??? Na piekiełki można przybyć pieszo , i o to chodzi w plenerowych koncertach ! Wszyscy co pamiętają imprezy w tym miejscu wiedzą że to jest najlepsze miejsce na imprezy plenerowe w Starogardzie . A tak szczerze to przy stadzie nie było koreczków przed i po imprezie ??????
dj
dj 24.07.2018, 09:26
Panie obywatel, korki były przed i po imprezie na berlince, a nie cały czas. Impreza na piekiełkach spowodowałaby korki przez cały czas imprezy w całym Starogardzie, a nie tylko na Jagiełły. Na stadninę też można się przejść pieszo. Nie widzę problemu. Mimo wszystko ludzie ze stadniny są w stanie szybciej się ewakuować ze względu na kilka dróg wjazdowych niż z piekiełek gdyby coś się stało.
Po raz kolejny przypominam to jest zlot pojazdów: weteranów szos- wiec te pojazdy muszą bez problemu wjechac na teren ( na piekiełkach 1 wąska droga wjazdowo-wyjazdowa) oraz kierowcy tych pojazdów zostają na miejscu przez noc (nocleg jest w stadninie, a na piekiełkach nie ma az tyle miejsca aby kierowcy czuli się bezpiecznie zostawiając swoje rzeczy.)
Na tego typy imprezy przyjezdzają nie tylko mieszkańcy Starogardu ale tez innych miejscowości. I Ci drudzy gdzieś muszą zostawić swoje pojazdy. Na stadninie jest wiecej miejsc parkingowych niż na piekiełkach.
Pamiętam imprezy na piekiełkach i nie wspominam tego miło. Utrudnienia we wjezdzie, wyjezdzie z miejsca, nawet pieszo ludzie się taranowali,korki na berlince, Policja rozkładała ręce, Straż i pogotowie próbowały się przeciskać na wąskiej drodze między ludźmi aby wjechać. Masakra.
loki
loki 22.07.2018, 22:10
Przestań, szedłem z żoną z Piastów pieszo i jakoś nie było nam ciężko. Browarka można było kupić na miejscu. Więc nie przesadzaj.
Alfons z hamburga
Alfons z hamburga 22.07.2018, 22:44
Dobrze loki mowisz. Ludzie dzis strasznie wygodni i zawsze niezadowoleni.ciezko sie paniczowi przejsc bo nawet po bulki jezdzi swoim passatem tdi kupionym za 500plus. Zenada. Starogard-miasto wiecznie niezadowolonych, na wszystko narzekajacych ciułaczy. Żal
obywatel
obywatel 23.07.2018, 22:05
jakby impreza była na piekiełkach a nie w odległym stadzie umieszczonym na zadupiu to nikt by nie musiał jechać tam autem ! tu masz rację Alfonsie z hamburga
tutam
tutam 22.07.2018, 22:37
Z ul. Gdańskiej do Stadniny idzie się ok. 26 minut.
do tutam
do tutam 22.07.2018, 22:39
a na piekiełki z ul. Gdańskiej 5-8 minut , więc jest różnica :)
tt
tt 22.07.2018, 22:36
to że szedłeś sobie z żoną to twoja sprawa , ja i wielu innych których znam uważamy że lepszym miejscem byłoby miejsce na piekiełkach ! Pamiętam 1998 rok co tydzień imprezy . A najlepsza była inwazja mocy RMF FM. A w stadzie to jest dobre miejsce na imprezy z końmi a nie koncerty itp.
Ja
Ja 24.07.2018, 10:38
Tez pamietam.powaznie? To bylo w 98? Boze... jak ten czas leci....
tutam
tutam 23.07.2018, 20:33
Pamiętam "Inwazję" ale zachwycony nie byłem.
obywatel
obywatel 23.07.2018, 22:04
ja pamiętam inwazję mocy i była to najlepsza impreza plenerowa jaka kiedykolwiek odbyła się w Starogardzie !!!!
loki
loki 22.07.2018, 23:56
Tu się zgodzę to moja sprawa. Co do piekiełek to też zgoda, że byłoby to lepsze miejsce na tego typu imprezy. Też pamiętam 98 i imprezy o których piszesz. Niestety władze miasta o piekiełkach zapomniały i nic z tym ani ty ani ja nie zrobimy. No chyba, że pójdziemy na wybory i je zmienimy, ale czy to z kolei coś zmieni?
Darek
Darek 22.07.2018, 10:37
Niewątpliwie najlepsza impreza muzyczna w Starogardzie. W ubiegłym roku rewelacyjne TSA ,wczoraj ładunek kawałków Oddziału Zamkniętego oraz przede wszystkim Lombardu w wykonaniu Małgosi Ostrowskiej.
Wielkie dzięki dla organizatorów za to ,że my fani rocka również możemy coś znaleźć w naszym miasteczku :)
Po za tym Stadnina jest najlepszą lokalizacją dla takich i innych koncertów.
loki
loki 22.07.2018, 20:49
Szkoda tylko, że trochę mało ludzi na koncertach. No ale jak się robi ze Starogardu miasto disco polo to nie ma się co dziwić.

Pozostałe