Piątek, 15.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

„Płacimy za bilety więcej niż inni”. Skarszewiacy skarżą się na wysokie ceny biletów i brak możliwości wyboru przewoźnika

  • 8.07.2018, 15:00
  • redakcja
„Płacimy za bilety więcej niż inni”. Skarszewiacy skarżą się na wysokie ceny biletów i brak możliwości wyboru przewoźnika
Podziel się:
Oceń:
Do naszej Redakcji wpłynęło pismo od mieszkańców Skarszew, którzy skarżą się na kolosalne ceny biletów i zły stan techniczny taboru autobusów PKS. Podróżni czują się pokrzywdzeni i uważają, że na ich linii powinny obowiązywać ceny zbliżone do tych na trasie Starogard Gdański – Gdańsk. Jak sprawę komentuje zarząd Państwowej Komunikacji Samochodowej?

Skarszewiacy, korzystający na co dzień z usług starogardzkiego przewoźnika, napisali do nas list, w którym proszą o pomoc w wyjaśnieniu, dlaczego ceny biletów na trasie Skarszewy – Gdańsk znacznie odbiegają od tych na trasie Starogard Gd. – Gdańsk, przy podobnej liczbie kilometrów. 

„Pasażerowie przesiadają się w Godziszewie”
Mieszkańcy interweniowali z zarządzie PKS-u już w lutym 2014 roku. Funkcjonował wówczas przewoźnik „Arriva”, dzięki czemu udało się obniżyć cenę biletów z 325 zł do 279 zł. 
- Od 1 czerwca ceny biletów linii 401 wzrosły do 290 zł, natomiast na linii 400 do 31 maja bilet miesięczny kosztował 200 zł. Ubolewamy nad tym, że mieszkańcy Skarszew nie mają wyboru przewoźnika i obciąża się nas taką różnicą w kosztach za dojazd do Gdańska i z powrotem do Skarszew – wyjaśniają w piśmie. - W otrzymanym z Zarządu PKS piśmie z dnia 20.02.2014 roku członek zarządu pan Andrzej Burcon pisał... „aby zachęcić znajomych do korzystania z usług przewozowych PKS Starogard Gdański i zwiększyć ilość podróżnych, co pozwoliłoby obniżyć ceny biletów”. Ceny biletów są korzystniejsze, ale dla pasażerów innych linii, a nie dla 401. Trzeba również podkreślić, że jakość taboru (stare wysłużone autobusy, nieszczelne drzwi, brak klimatyzacji) oraz postawa niektórych kierowców pozostawia wiele do życzenia. Trzeba dodać, że od przystanku w Godziszewie wielu pasażerów przesiada do autobusu linii 401, za niższą cenę biletu miesięcznego. 

Wzrost cen paliwa i kosztów pracy 
Z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji udaliśmy się do prezesa Zarządu PKS w Starogardzie Gdańskim. 
- PKS w związku z lawinowo rosnącymi cenami paliw oraz wzrostem kosztów pracy był zmuszony dokonać korekty cen na większości połączeń. Praktycznie tylko na trasach, gdzie obowiązywała podstawowa tabela cen, nie przeprowadzono zmian – wyjaśnia Andrzej Pograniczny. - Wskazana w piśmie cena biletu miesięcznego ze Skarszew do Gdańska wzrosła o 11 zł, a na połączeniu ze Starogardu do Gdańska o 30 zł, także widać, iż mieszkańcy Skarszew nie zostali obciążeni wzrostem kosztów symetrycznie. (...) 

Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

 

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
_redakcja

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 27.07.2018, 13:28
Dziadowska firma-tabor tragedia-kultura kierowców zerowa-zlikwidować to
kl
kl 10.07.2018, 13:14
Zawsze mnie zastanawiało to, że wszędzie mówi się o bezpieczeństwie, a stare zgnite trupy jak Autosany dalej jeżdżą po naszych drogach.Może i tanie w ekspoatacjii, ale czy bezpieczne dla podróżnych?.Kiedyś jechałem za takim ani go wyprzedzić bo droga z zakrętami a gibał się na wszystkie strony jakby kierowca był naj,,,,.Jak takie coś przegląd przechodzi>??.
Kkk
Kkk 10.07.2018, 14:59
Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystkie autobusy z PKSu przechodzą przegląd co 6 miesiecy.......na stacji której właścicielem jest PKS na Pomorskiej. Pewnie na innej stacji takiego przeglądu nie przeszedłby żaden ich autobus.
Henryk
Henryk 10.07.2018, 12:12
Trzeba to jasno powiedzieć , nasz powiat łącznie ze Starogardem jest bardzo źle skomunikowany , patrzy się tylko na rentowność wprost a nie liczy się negatywnych skutków dla społeczności naszego powiatu, kogo to obchodzi ,ze stajemy się "za***m", ważne ,że płacimy podatki na te "wspaniałe" władze
zmotoryzowana
zmotoryzowana 10.07.2018, 09:30
PKS nie zmieni autobusów, bo to jest nieopłacalne. Stare autosany są tanie w eksploatacji. Palą podobne ilości paliwa co nowsze pojazdy, a wymiana części jest tańsza: brak elektryki, czujników ułatwia wymianę elementów, które o dziwo są nadal tanie!!! np. sprzęgło to autosanu kosztuje o dziwo ok 1000zł!!!

Dlaczego niby PKS ma wymieniać autobusy, skoro nowsze mają droższe części eksploatacyjne.
Mm
Mm 9.07.2018, 18:46
Na jakie paliwo jedzą te trupy z PKSu ? MZK czyli miejskie autobusy tez na wodę nie jeżdżą a podwyżek nie wprowadzili. Co więcej, potrafili zakupić przy pomocy środków z unii 11 fabrycznie nowych autobusów. Co PKS potrafił zrobić ?otóż nic :) niczego nie zalatwią bo po co. 3 kursy przez autostradę wprowadzili jednocześnie zlikwidowali linie przez Straszyn plus podwyżka cen. Współczuję tylko tym którzy muszą tym środkiem transportu jeździć
kulas
kulas 9.07.2018, 10:56
taka jest polityka starostwa aby jak najwięcej ściągnąć z ludzi na swoje wysokie pensje i nagrody. Tak rządzi członek zarządu Gabrjel bo to jego zabawki
Gość
Gość 9.07.2018, 10:40
Błąd w opisie nie Państwowa Komunikacja Samochodowa tylko Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej S.A ...Państwowa była do roku 2008 ,obecnie PKS należy do Starostwa Powiatowego i wszelkie żale należy kierować do starosty .Pan Pograniczny jest tylko gospodarzem tej firmy !
Jac
Jac 9.07.2018, 18:49
Jaki gospodarz taka firma
Klaniny
Klaniny 8.07.2018, 23:13
Piepszą skarszewiacy że są pokrzywdzeni nie tylko oni są kurczę Osieczna to kurde dopiero ruch komunikacyjny że pozazdrościć.
bart
bart 10.07.2018, 13:10
Ale porównanie Skarszew z Osieczną.Ilu Skarszewy mają mieszkańców a ile Osieczna?
jestem ze skarszew
jestem ze skarszew 10.07.2018, 09:43
Tylko, że Skarszewy miały kiedyś lepsze połączenia. W latach 80-90 było PKP, PKS miał bardzo dużo połączeń do Starogardu, Kościerzyny, Gdańska, Tczewa. Później pojawiła się konkurencja Mateobus. Wyjazd z miasta był łatwiejszy a teraz połączen jest bardzo mało i jeszcze takie ceny

Pozostałe