piątek, 19 kwietnia 2024 19:13
Reklama

Od 25 lat kultywują wspaniałą tradycję

Dokładnie ćwierć wieku temu w Starogardzie Gdańskim reaktywowane zostało Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Od tego czasu Brać krzewi bogatą, niezwykłą i wartą poświęcenia uwagi tradycję. W 25-lecie reaktywacji tej formacji z pierwszym powojennym Królem „Sprawiedliwym” Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i aktualnym Królem Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Jarosławem Czyżewskim rozmawiał Jacek Trzosowski.
Od 25 lat kultywują wspaniałą tradycję

- Może od początku. Wiadomo, że Bractwo Kurkowe zostało reaktywowane 25 lat temu. Obecnie pełni funkcje rekonstrukcyjne i reprezentacyjne. Czym bractwo zajmowało się w latach jego świetności? Kto wpadł na pomysł jego reaktywacji przed 25 laty?
- Niezupełnie tak. Bractwo faktycznie zostało reaktywowane ćwierć wieku temu, ale nie po to, by pełnić funkcje rekonstrukcyjne. Głównym naszym celem było i jest kontynuowanie tradycji sięgających XIV wieku, tj. szerzenie ducha państwowego i obywatelskiego, promowanie naszego regionu oraz propagowanie kultury, wiedzy historycznej, tradycji i obyczajów. Ważnym elementem naszej działalności jest ćwiczenie członków we władaniu bronią palną oraz rozbudzenie i pielęgnowanie między nimi świadomości i poczucia obowiązków państwowych i obywatelskich względem Rzeczpospolitej Polskiej. Nasze Bractwo jako jedno z najstarszych w Polsce powstało w 1351 roku po to, by w razie zagrożenia bronić miasta. Historia zna wiele przykładów na to, że Bractwa znakomicie wypełniały to zadanie. W czasach komunistycznych działalność bracka była zakazana, a jego majątek przejął skarb państwa. U mnie w rodzinie dziadkowie często opowiadali o Bractwie. Dochodziło między moją babcią i dziadkiem do sympatycznego przekomarzania się. Babcia wypominała dziadkowi ile to czasu, energii i pieniędzy dziadek Jaśku przeznaczał na Bractwo. Na to dziadek z uśmiechem ripostował: „przypomnij sobie, ile to z moich strzelań miałaś w domu serwisów stołowych”. Pamięć o Bractwie żyła też w wielu innych domach i instytucjach. Powstała grupa inicjatywna, która - gdy osiągnęła ok. 20 osób podczas spotkania w dniu 9 lutego 1993 roku - zwołała pierwsze Walne Zebranie Bractwa na dzień 25 czerwca 1993 roku. W międzyczasie opracowywaliśmy projekt statutu Bractwa i 26 kwietnia 1993 roku uzyskaliśmy potwierdzenie rejestracji naszego stowarzyszenia w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku pod nazwą Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim. Walne Zebranie odbyło się w planowanym terminie. Wybrano na nim pierwszy zarząd Bractwa, na którego czele stanął Lech Magnuszewski.

- Mieszkańcy miasta zauważają Państwa na wszystkich ważnych uroczystościach. Piękne i bogato zdobione stroje zawsze rzucają się w oczy. Czego symbolem są takie ubrania? Czy wcześniej Brać Kurkowa również nosiła takie szaty?
- Reaktywując w 1993 roku Bractwo musieliśmy zdecydować, czy nasze stroje będą mundurowe jak przed wojną, czy cofniemy się jeszcze wcześniej i będą to stroje kontuszowe. Wygrała ta druga koncepcja. Wszystkie wzory zostały rozrysowane przez śp. Ryszarda Rebelkę. Podobnie było z naszym symbolem Bractwa, czyli Kurem.

- Kogo w dzisiejszych czasach zrzesza Bractwo? Czy każdy może dołączyć? Jeśli tak, jakie warunki trzeba spełnić?
- Członkiem Bractwa może zostać każdy obywatel Polski, który ukończył 24 lata, posiadający szacunek i zaufanie współobywateli. Do Bractwa nie można się zapisać. Można do niego wstąpić, gdy uzyska się rekomendację dwóch członków Bractwa i Walne Zgromadzenie podejmie stosowną uchwałę większością 2/3 głosów wszystkich członków zwyczajnych Bractwa. Pełnoprawnym członkiem zostaje się po złożeniu ślubowania.

- Czy mają Państwo jakieś określone cele swojej działalności? Wiemy, że często odbywają się turnieje strzelnicze. Czy oprócz tego Bractwo organizuje inne wydarzenia?
- Trochę mnie pan redaktor zmartwił tym pytaniem. Widocznie za słabo jeszcze promujemy nasze cykliczne i otwarte nie tylko dla wszystkich starogardzian imprezy. Jest ich bowiem bardzo wiele. Oto niektóre: Dzień Dziecka; Strzelanie Niepodległościowe dla wszystkich, którzy potrafią stworzyć drużynę 3-osobową, reprezentującą zakład pracy, instytucję lub stowarzyszenie; spotkania w szkołach i domach kultury z dziećmi, młodzieżą i seniorami; wakacyjne spotkania ze studentami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ostatni piknik rodzinny na terenie naszej strzelnicy z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadził setki starogardzian. Zorganizowaliśmy go wspólnie z Urzędem Miasta, Starogardzkim Centrum Kultury, Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufiec Starogard i Klubem Łączności LOK SP2KFD. 

- Ilu członków obecnie zrzesza bractwo?
- 34 zwyczajnych i 5 honorowych.

- Proszę powiedzieć kilka słów o tradycjach, bo z pewnością są one bardzo bogate.
- Ma pan rację, ale jak to zrobić, gdy mówi pan jednocześnie, że miejsca w gazecie będzie tylko na 7000 znaków? Polecam stronę internetową www.kbs-starogard.pl i książkę dr Wiesława Gogana „Starogardzkie Kurkowe Bractwo Strzeleckie (1351 – 2013)”. Dla zachęty do tej lektury podam, że można się tam dowiedzieć skąd się wziął nasz symbol, tj. Kur, kto z Prezydentów naszego kraju został starogardzkim Królem, jak przywitaliśmy świętego Jana Pawła II, dlaczego u nas możliwą do zdobycia raz w roku nagrodą są złoty i srebrne pierścienie św. Katarzyny, co to jest GRAND PRIX, kto od lat funduje oprawione w srebro tabakiery i jak można je zdobyć... A podczas indywidualnych spotkań zdradzę na ucho ciekawe i zabawne historie nienadające się do druku.

Dalszą część rozmowy z  pierwszym powojennym Królem „Sprawiedliwym” Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Jarosławem Czyżewskim znajdziecie w aktyalnym numerze Gazety Kociewskiej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tutam 18.06.2018 12:09
Elita dobrze się bawi. Tak samo jak myśliwi. Reszta społeczeństwa tyra za 400 euro miesięcznie (i pośrednio finansuje te zabawy nowobogackich).

ab 17.06.2018 21:23
Hmmm, dla mnie to kaprys nowobogackich. To tyle

re 17.06.2018 22:28
Za komuny do tego towarzystwa należeli tylko adwokaci, lekarze. milicjanci .sędziowie oraz urzędnicy. Plebs nie miał do tej organizacji paramilitarnej wstępu. Dzisiaj próbuje się wskrzesić tamte lata ale to już tylko zwykłe błazeństwo.

starogardzianin 18.06.2018 09:11
Patrz wyżej w tekście rozmowy: "W czasach komunistycznych działalność bracka była zakazana, a jego majątek przejął skarb państwa."

pati 17.06.2018 17:07
zapasione bractwo wzajemnej adoracji, nikomu niepotrzebne

Xyz 17.06.2018 17:21
Tego najbardziej zapasionego nie ma na zdjęciu . Pewno skoczył na kielicha?

Kielich 29.06.2018 22:49
Chodzi o wicestaroste ?

! 17.06.2018 18:47
ZA SWOJE JEMY I PIJEMY, JESZCZE NIKT NAM NIC NIE DAŁ, WIĘC MORDA W KUBEŁ.

Xyz 17.06.2018 19:07
Nieprawda (patrz. poz. 29)http://powiatstarogard.pl/pl/getfile/864/463/uchwała Zarządu Powiatu w sprawie udzielenia dotacji.pdf

PRAWDA 25.06.2018 11:27
TO PRAWDA, TYLKO TRZEBA UMIEĆ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM, //TYLE, ŻE DALI ŻEBY RAZEM COŚ ZROBIĆ// BRACTWO ZA TE PIENIĄDZE, A //RESZTE DOŁOŻYLI CZŁONKOWIE BRACTWA W SPECJALNEJ SKŁADCE NA TEN CEL//, NAKARMILI WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW NA STRZELNICY //OBEJRZYJ ZDIĘCIA ILU DWUKROTNIE BYŁO KOCIEWIAKÓW// -- CIASTO, GRÓCHÓWKA, BIGOS, KARKÓWKA, KIEŁBASA, NAPOJE, OBSŁUGA, WYSTĘP ZESPOŁÓW DLA ROZRYWKI, STRZELANIE //AMUNICJA, DOZÓR OSÓB UPRAWNINYCH DO OBSŁUGI STRZELANIA//, PRĄD WODA ,WYWÓZ ŚMIECI -----itd, itd te imprezy są w wydarzeniach powiatu i miasta, a bractwo je sprawnie ZORGANIZOWAŁO I PRZEPROWADZIŁO DOKŁADAJĄC RESZTĘ ZE SWOICH . ROZUMI TERAZ, CZY DALEJ NIC?????????????????????

sanepid 17.06.2018 10:01
mali chłopcy w zamolałych strojach

bigs 17.06.2018 18:19
A pan Jarek bez "łańcucha"?

dfr 18.06.2018 12:08
W tym stroju w taki uał to muszą być zapachy.....

KOMENTARZE
Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Drogi kociewiaku.pl, czy mi się wydaje że wczoraj coś ważnego załatwialiśmy? Może trzeba kogoś ściągnąć z urlopu czy jak?Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:15Źródło komentarza: Nieletni motocyklista po wypadku trafił do szpitalaAutor komentarza: ALLTreść komentarza: I słusznie !Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:05Źródło komentarza: Skandal. Wojewoda Rutkiewicz usunęła w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim tablicę śp. Prezydenta RP Lecha KaczyńskiegoAutor komentarza: RudiTreść komentarza: Około 40 sekundy - jeśli dobrze pamiętam to skrzyżowanie sprzed budowy ronda, to tam najwięcej narozrabiał nagrywający.Data dodania komentarza: 07.04.2024, 22:05Źródło komentarza: [WIDEO] STOP agresji drogowej!Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorską
Reklama